Trans kadın, toplumun önyargısını kırmak için yasal gözlerle silahlandı | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Nagpur: Otuzlu yaşlarının başındaki Shivani Surkar, farklı bir ruha sahip. Farklı bir cinsel yönelimle dünyaya gelen Shivani, bunun görüşünü engellemesine izin vermedi. Vidarbha’nın ilk transseksüel avukatı olma hayaliyle hukuk fakültesine girdi.
Wardha’dan Shivani, hukuk eğitimini Nagpur Üniversitesi’ndeki Yeshwant Üniversitesi’nde tamamladı ve şimdi siyahları giyip mahkemede savunma yapmak için senadını (hukuk uygulama izni) bekliyor.
Kendisini “erkek bedenine hapsolmuş bir kadın” olarak tanımlayan Shivani, aynı zamanda bir sarpanç olma ve toplumu dönüştürme hayali de beslediğini söyledi.
2020’de bir yasa çıkarmasına rağmen Kovid ve babasının ölümü, Shivani’nin mahkemede avukat olarak çalışmak için gerekli onayı almasını engelledi. Ayrıca Maharashtra’nın ilk transseksüel avukatı olma şansını bir Pawan Yadav’a kaptırdı.
Yadav, Shivani’den sonra yasayı çıkarmasına rağmen, sened alan ilk kişi oydu.
Onay ve sanad için çoktan başvurmuş olan Shivani, “Ya resmi olarak avukatlık yapma ve mahkemede savunma yapma hakkım yoksa, ancak günlük rutinim yasal tavsiye, farkındalık yaratmak ve muhtaçlara yardım etmekse ne olacak?” dedi.
BCom ve MBA derecesi sahibi olan Shivani, kendisinin havale ettiği davaları ele alan bir hukuk grubunun parçası olduğunu söyledi. Üç kardeşin en küçüğü Shivani, “İki kurumsal finans şirketi de dahil olmak üzere üç farklı kuruluşta çalıştım, ancak ayrımcılık her yerdeydi” diyor.
Diğer trans ve eşcinsel insanların hakları için mücadele etmek üzere transseksüel arkadaşı Ritu Jhumade ile birlikte bir STK “Aadhaar” kurmuş olan Shivani, “Bu beni hukuka götürdü” diyor.
Shivani, ailesi, özellikle ebeveynleri onu kabul ettiği için şanslı olduğunu söyledi. “Çocukken ablamın kıyafetlerini giyer, diğer kızlarla oynar ve annemin peşinden giderdim. Trans olduğunu 19-20 yaşlarında fark eden Shivani, “Ben kızlara değil erkeklere ilgi duydum” dedi.
Diğer trans ve eşcinsel yönelimli insanların hayatlarını kurtarmak için sosyal ve yasal zorluklarla yüzleşmek zorunda kaldı. “İki lezbiyen kadının hayatlarında büyük bir kriz oldu ama biz bunu çözmeyi başardık. Artık birlikte kalıyorlar” diyen Shivani, kendisine topluluk üyeleri için bir kimlik kartı verildiğini de sözlerine ekledi.
“Farklı engellere sahip insanları kabul eden, ancak ailelerinde doğan aynı cinsiyetten veya transseksüelleri kabul etmeyen toplum algısını değiştirmek istiyorum. Aynı zamanda Milliyetçi Kongre Partisi’nin bir yetkilisi olan Shivani, atılmamalı, benim gibi çalışmalarına ve tutkularının peşinden gitmelerine izin verilmeli” dedi.
Topluluğundaki insanların sadaka aramayı ve savaşmayı bırakması ve hayallerini yaşamayı öğrenmesi gerektiğini vurguladı. “Bazen yüksek sesle ağlıyorum ve Tanrı’ya neden ben olduğumu veya beni neden bu şekilde yarattığını soruyorum. Ama bir an sonra Yüce Allah’ın bana başkalarını da kutsama armağanı verdiğini hissediyorum” dedi.