Torrent Power, şehir, banliyöler için dağıtım lisansı başvurusunda bulundu | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Nagpur: Şehirdeki ve Butibori, Hinga ve Mihan gibi banliyölerdeki enerji tüketicileri, hangi kuruluştan tedarik alacaklarına karar verme seçeneğine sahip olabilir. Kaynaklar, Torrent Power’ın Nagpur, Butibori, Hinga, Mihan ve şehrin varoşlarındaki diğer bazı bölgeler için paralel dağıtım lisansı almak üzere Maharashtra Elektrik Düzenleme Komisyonu’na (MERC) başvurduğunu söyledi.
MERC tarafından onaylanırsa şirket, izinde tanımlanan alanlarda elektrik sağlamak için kendi dağıtım ağını kuracak. Şu anda, devlete ait Maharashtra Electricity Distribution Company Limited (MSEDCL), şehirdeki tek elektrik dağıtım şirketidir.
Farklı bir distribütöre sahip olmak, tüketicilerin elektrik tarifesine, tedarik kalitesine ve diğer hizmetlere göre seçim yapabilmesi anlamına gelir. Enerji endüstrisinden bir kaynak, MERC onay verdiğinde, özel oyuncunun bölgedeki tedarik oranlarını belirlemek için bir tarife talebinde bulunabileceğini açıkladı.
Elektrik endüstrisi üretim, iletim ve dağıtım olmak üzere üç ana sektöre ayrılmıştır. Burada, üç işlev de eski Maharashtra Devlet Elektrik Kurulu’ndan (MSEB) oluşan farklı şirketler tarafından yürütülür. Bunlar Mahagenco, Mahatransco ve MSEDCL’dir.
Torrent Power lisans alırsa şehirde ve banliyölerde iki dağıtım şirketi olacak. Şirketin başvurusunu birkaç gün içinde kamuya açıklayarak menfaat sahipleri ve kamuoyundan gelen itiraz ve önerilere davet etmesi beklenmektedir.
Bu arada Maharashtra Eyaleti Elektrik İşçileri Federasyonu’ndan yapılan bir basın açıklaması, Torrent Power’ın Nagpur pazarına girme girişimlerinin engelleneceğini söylüyor.
Bülten, SNDL şehrin bazı bölgeleri için dağıtılmış bir franchise sahibi olduğunda tüketicilerin zaten zorluklarla karşılaştığını söylüyor. 2019 yılında Nagpur’dan gelen SNDL, MSDEDCL tarafından atanan bir franchise sahibiydi. Torrent’in güç istasyonları bağımsız güç dağıtımını üstlenecek.
Uzun bir süreç olacak ve her şey MERC’in kararına bağlı. Şirket, nihayet başlamadan önce kendi dağıtım araçlarını kurmak zorunda kalacak.
Bir kaynak, bunun özelleştirme olarak adlandırılamayacağını çünkü hem kamunun hem de özel dağıtıcının el ele çalışacağını açıkladı. Belirli kriterleri karşılayan özel şirketler, belirli bir bölgede paralel dağıtıcı lisansı için başvurabilir. Torrent ayrıca Pune ve yakın bölgelerde lisans başvurusunda bulundu.