Temel Bölüm Tatil Listesi CBSE Okulları İçin Değil, Eğitim Yetkilisi Açıklığa kavuşturdu | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

Nagpur: Nagpur bölgesindeki CBSE okulları, ilköğretim departmanı tarafından değil, ortaöğretim departmanı tarafından belirlenen tatil programını takip etmelidir.
Bazı CBSE okulları, orta öğretim bölümünün 15 Şubat genelgesinde 8 Mart’ı tatil olarak listelemediğini, ilköğretim bölümünün 22 Şubat genelgesinde ise aynı tarihten söz ettiğini kaydetti.
Şehirdeki bazı CBSE okulları, en az bir okulun departman emirlerine karşı gelmemek için tatil ilan etmesiyle iki genelge ile karıştırıldı. Sosyal medyada da ilçe toplayıcısının 8 Mart’ta tatil ilan ettiğine dair bir mesaj viral olmuştu.
Salı gecesi, Bölge Koleksiyoncusu Vipin Itankar TOI’ye böyle bir emir vermediğini ve kurul sınavının bile 8 Mart’ta yapılacağını söyledi.
Çoğu sosyal medya gönderisinde olduğu gibi, “toplayıcı tatil ilan ediyor” kesinlikle düzmeceydi, ancak 8 Mart’ı tatil olarak gösteren 22 Şubat genelgesi yasaldı.
Bazı CBSE okullarının fark edemediği şey, bu genelge İlköğretim Bakanlığı tarafından yayınlandığı için ince yazıydı.
İlköğretim Görevlisi Rohini Kumbhar, “İlk ve orta dereceli okullardan sorumluyum. Bu okullar Zilla Parishad ve hatta hibe bölümleri açısından zengindir. Bu okulların öğretmen birlikleri 8 Mart’ta tatil talebinde bulunmuştu ve kurallara göre tatil takvimini her zaman uzlaşmaya vardıktan sonra kesinleştiriyoruz. Bu nedenle bayram ‘yerel bayram’ kotamızın altına düştü.”
Ayrıca, CBSE okullarının bu genelge kapsamında olmadığını açıkladı. “Tüm CBSE okullarında standart X var ve hatta birkaçında standart XII var. Bu yüzden orta öğretim departmanı tarafından açıklanan tatil programını takip etmek zorunda kalacaklar” dedi.
Bağımsız ilkokul konsepti CBSE için mevcut değildir.
Bununla birlikte, Zilla Parishad, NMC’de ve hatta hibe-destekli okulların ekosisteminde bu tür kendi kendine yeten ilk veya üst düzey okullar bol miktarda bulunur. Yalnızca Nagpur bölgesinde binden fazla okul bu kategoriye giriyor.
CBSE okulları için, Orta Öğretim Görevlisi Ravindra Katolkar tarafından yayınlanan 15 Şubat tatil genelgesine uyulmalıdır. TOI yakın zamanda bölgedeki CBSE okulları için geçerli olan tam bir tatil takvimine sahipti.