Süveyş'teki savaşın tozunu silip süpürdü, fotoğrafı İsrail'in yıldırım zaferini doğruladı

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Elinde AK-47 tüfeği olan ve tank kıyafeti giyen yirmi iki yaşındaki teğmen Josi Ben Hanan, gökyüzüne baktı. Ter lekeli ve isle kaplı yüzü, son birkaç günün mücadelelerini anlatıyordu. smv, az önce neften geçti ama bu yeniden doğuşun bir işaretiydi.

Amerikalı foto muhabiri Denis Cameron, İsrail askerinin Süveyş Kanalı'nda, yani Sina için yapılan meşakkatli savaşların ardından o sabah Mısır'ın kontrol ettiği sularda soğuduğu anda tetiğe bastı. Fotoğraf ilk kez iki hafta sonra, 27 Haziran 1967'de Life dergisinin kapağında basıldığında kamuoyuna duyuruldu.

Howard Blum, Four Newspaper Reports (Dört Gazete Raporu) adlı kitabında, editörler, bu askerin kendiliğinden kutlanmasının tek bir fotoğrafta İsrail'in Araplara karşı kazandığı zaferin tüm boyutunu utanç verici bir şekilde yansıttığını fark etti.

Ben Hanan'ın fotoğrafı hemen medya dünyasının gündemine oturdu. İsrail'de öyle bir telaş vardı ki tütüncüler bunu pankart olarak satmaya başladılar. Zem baş döndürücü bir ulustu; kendine ait bir kahramanı vardı ve bir haftadan kısa bir sürede Yakın Giriş'in siyasi ve stratejik coğrafyasını değiştirdi.

Mısır hava kuvvetlerinin t saat içinde tasfiyesi

İsrail ile Mısır, Suriye ve Ürdün koalisyonu arasındaki savaş 5 Temmuz'da başladı. İsrail'in 300 Mısır uçağında imha ettiği her şey havada o saatlerde yapılmıştı. Oradaki hava kuvvetleri temelde sona erdi. Önleyici operasyon, bin tank ve yüz bin askeri İsrail sınırına toplayan Khira'nın tehditlerine yanıt olarak düzenlendi.

İsrail bombardıman uçakları Suriye, Ürdün ve İrlanda'da hızla havalandı. Çatışmanın ilk günü öğle saatlerinde Arap ülkesi 452 uçağı kaybetmişti ve İsrail gökyüzünü tamamen kontrol ediyordu. Suriye cephesinde de uzun süre savaşılmadı. İsrail ordusu Golan Tepeleri boyunca ilerledi ve stratejik şehirleri işgal etti.

Bu arada Batı Şeria'daki Ürdün, Kudüs ve Tel Aviv'deki Yahudi caddelerini asfaltladı. İsrail askerleri bu günün erken saatlerinde Kudüs'ün Eski Şehir bölgesindeki Ağlama Duvarı'na ulaştı ve çeyrek asır önce bağımsızlık savaşında savaştıkları kutsal şehri yeniden ele geçirdi.

Mısır'a karşı yapılan savaşta İsrail ordusu Sina Yarımadası'nın ortasından ilerledi ve Süveyş Kanalı'nın doğu rotasına ulaştığında durdu. Sovyet tanklarıyla donatılmış Mısır kuvvetleri harap oldu. İsrail altı gün içinde Ürdün'ün Batı Şeria'sını ve doğu Kudüs'ü, Sina Yarımadası ile Gazze Şeridi'ni ve Suriye'nin Golan Tepeleri'ni işgal etti.

Labnekten düz öne doğru

Ancak Josi Ben Hanan için bu, kendisininmiş gibi onurlandırdığı son kurt değildi. 1973 sonbaharında yeni geliniyle birlikte Napoli'ye gittiğinde vatanının Suriye ve Mısır'ın kesintisiz sınırı üzerinde olduğunu öğrendi. Profesyonel asker (o zamanlar yarbaydı) küçükleri anında unuttu ve eve aşık oldu.

Çatışmanın başlamasından sadece iki gün sonra, 8 Ocak'ta Golan Tepeleri'ndeydi ve burada savaş sırasında ağır kayıplara uğrayan İsrail 188. Tugayı'nın geri kalanından on bir tanktan oluşan bir birlik oluşturdu. Hemen ertesi gün T-62 tanklarıyla donatılmış büyük bir Suriye ordusuna karşı kararlı bir savaşa girdi.

Ben Hanan cephedeki çatışmanın ilk haftasında yaralanırsa tahliyeyi reddetti ve 12 Ocak'ta başka bir akına öncülük etti. Ancak ondan önce tankı, tanksavar ateşiyle vuruldu. Bu sefer vn'ydi.

Birkaç saat sonra Ben Hanan, elit oluşumun komutanı Sajeret Matkal ve geleceğin Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun kardeşi yoldaşı Jonatan Netanyahu tarafından nihayet düşman hatlarından kurtarıldı. Jonatan yıllar sonra Afrika'da çatışma sırasında öldü ve Ben Hanan daha sonra ilk doğan kızına Joni adını verdi.

Yom Kippur kurdu Siyahların girişinde önemli değişikliklere yol açtı. İsrail, askeri çatışmanın ardından zafer kazanmasına rağmen, 1978 Camp David anlaşmalarından sonra Sina Yarımadası'nın tamamını Mısır'a devretti. Bunu, bir Arap ülkesinin İsrail'i ilk kez meşru bir devlet olarak tanıdığı 1979 Mısır-İsrail barış anlaşması izledi.

Ben Hanan kurdu albaya kadar takip etti ve görevlendirilmesi nedeniyle Cesaret Madalyası aldı. Sonraki yıllarda tümgeneral oldu, İsrail 7. Savunma Tugayı'na komuta etti ve 1982'de ilk Lübnan Kurtları'na katıldı. Emekli olmadan önce de Savunma Bakanlığı'nda çeşitli görevlerde bulundu.