Sir Gangadharrao Chitnavis Trust merkezinin beceri geliştirme programı, Nagpur’da işitme güçlüğü çekenler için bir cankurtaran halatı | Nagpur Haberl

HakikaT

Global Mod
Global Mod
NAGPUR: 25 yaşındaki Saloni Jaiswal’ın yüzündeki yatıştırıcı gülümseme, hayatı boyunca karşılaştığı mücadeleleri gizliyor. İşitme engelli Saloni, işaret diliyle, Sir ile eğitiminden keyif aldığını gösteriyor. Gangadharao Chitnavis Trust’ın (SGCT) Civil Lines’daki merkezi, tamamlandığında konaklama endüstrisinde iş arayacak.
Her iki ebeveyni de uzun zaman önce ölmüş olduğundan Saloni’nin ablası, ailenin geçimini sağlayan tek kişidir. Nisha, “Şimdi ablanın vücudunda bir tümör keşfedildi” dedi. ThakurSGCT’deki beceri geliştirme programlarının program koordinatörü.
Tedavi görüyor ama bunun Saloni için ne kadar zor olduğunu tahmin edebilirsiniz. Sadece Saloni değil, vakfın işitme engelliler için ücretsiz istihdam edilebilirlik geliştirme programı, onun gibi pek çok kişi için cankurtaran halatı. Amaç, onlara becerileri öğretmek, iş bulmalarına yardımcı olmak ve onlara hayattaki en önemli şeyi vermek: tıbbi durumlarına rağmen finansal bağımsızlık. Teori ve pratiği birleştiren dört aylık bir kurs, işitme engelli kişileri konaklama ve güzellik salonlarında giriş düzeyinde istihdam edilebilirlik becerileri ile hazırlar.
Mütevellilerden Rahul Kale, “Ağırlama eğitimi için LAD’nin otelcilik okulu bize çok yardımcı oluyor. Kursu hazırladılar ve uygulamalı bilimler üniversitelerinde uygulamalı eğitim veriyorlar.”
Merkezde tercüman olan Ritu Thorat, “Öğrencilerimiz artık büyük otel zincirleri ve restoranlarla çalışıyor. İşverenlere göre işitme engelli çalışanın bağlılığı ön plandadır.”
2016 yılında birinci sınıf öğrencisi olan Vijay Bokde, şu anda elit bir şehir restoranında çalışmaktadır. Bir tercüman aracılığıyla konuşun paramparça şunları söyledi: “Burada becerileri öğrenmek ve ardından istikrarlı bir şekilde çalışmak bana çok yardımcı oldu. Bir işe sahip olmak finansal bağımsızlık sağlar. Her gün işteki becerilerimi geliştirmeye çalışıyorum.” Bokde, siparişler başkası tarafından alınırken sofranın kurulmasına ve hatta müşterilere yemek servisi yapılmasına yardımcı olur.
Müşteriyle doğrudan yüz yüze olan departmanlar, işitme engelli tüm çalışanlar için bir zorluk olduğundan, hepsi otellerin müşteriyle hiç etkileşimin olmadığı veya çok az etkileşimin olduğu alanlarında çalışır. “Birçok işitme engelli öğrencinin temizlik işinde çalıştığını görüyoruz. Ön büroda komi olarak çalışacaklar. Kalabalık mutfaklarda şeflere yardımcı olan öğrencilerimiz bile var,” dedi Thorat.
Bu öğrencilerin sahip olduğu maksimum eğitim, Std XII’ye kadardır. “Eğitimli öğretmenler altında özel okullarda okuyorlar. Şimdi, bu bir seçenek Standart XII hiçbir şey fakat. Ne yazık ki birçoğu bundan sonra eğitim sistemini terk ediyor” dedi Thakur.
Fiziksel zorlukların ötesinde yüksek eğitimden yoksun olmaları, iş için rekabet ettikleri anlamına gelir. Daha da kötüsü, buradaki tüm öğrenciler ekonomik olarak daha zayıf bölgelerden geliyor.
Ankita Zod babasını uzun zaman önce kaybetmiştir ve maddi olarak hizmetçi olarak çalışan annesine bağımlıdır. Ankita’nın sınıfı eğitimlerini Ocak ayında tamamlayacak ve kısa süre sonra iş bulmayı umuyor. “Benim için çok şey ifade edecek. Anneme bir yük olmaktansa maddi olarak yardım edebileceğim” dedi.
Kale, iş yerlerinden güzel geri dönüşler aldıklarını söyledi. “Ekibimiz işverenlerle koordineli çalışıyor ve her biri için doğru eşleşmeyi bulmaya çalışıyor. Şu anda Nagpur dışından da talepler alıyoruz, ancak kalacak yer olmadığı için  programına yalnızca şehirden öğrenciler kabul ediliyor.”
Büyük marka bir otelin temizlik bölümünde çalışan Aakash Ghogre durumu çok iyi özetliyor. “Üç yıldır çalışıyorum. Sabit gelir, daha önce bana sadece acıyan veya beni bir yük olarak gören akraba ve tanıdıklarımın bakış açısını değiştirdi. Bu program hayatımı değiştirdi,” diyor Ghogre.