Ševčík’in geri çağrılması için bir başka mücadele. VŠE’de tüm üniversite senatosu oy kullanmak için toplandı

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Toplantının başında Rektör Dvořák, “Bay Ševčík’i dekan pozisyonuna atama kararının arkasında durdum ve hala duruyorum” dedi. Dekanlık pozisyonunun kendisini fakülte sorumluluğuna bağlayacağını umduğunu belirtti. “Bu, bu roldeki bir kişinin kendi çıkarlarına değil, öncelikle fakültenin çıkarlarına bakması gerektiği anlamına gelir” dedi. Sözlerine göre, onu uzun yıllardır tanıdığı gerçeğine de güveniyordu.

Geçen yıl yaşananlara geri dönmek istemediğini de sözlerine ekledi. Ancak beklentilerinin karşılanmaması nedeniyle yaşananları hayal kırıklığı olarak nitelendirdi: “Dekanın arkasında duran kurumun onu sorumlu olmaya ve fakülteye zarar verecek adımlar atmamaya motive etmesi.”

Konuşmasında “Onu hiçbir zaman görüşlerinden alıkoymak istemedim” vurgusu yaptı. Ona göre Ševčík’in bu görüşleri ilettiği yol ve yer sorunludur. Ševčík’in eylemleri fakülteye zarar veriyor, onu tecrit ediyor, diye ekledi. “Sorunlu adımların ve performansların ortaya çıkmaması için durumu etkileyebileceğime olan inancımı ve güvenimi kaybettim” dedi.

Ayrıca iki etik komisyonunun çeşitli kararları hakkında yorum yaptı: Ševčík’i destekleyen fakülte birincisi ve Etik Kurallarını ihlal ettiği üniversite çapındaki komisyon. Etik komisyonunun dekan tarafından atandığını hatırlattı. Ona göre, bu tür şeyler üzerinde anlaşmak yetkisinin bir parçası değildir.

Ševčík’in taraftarları binanın önünde gösteri yapıyor

Akademik senato oturumunun başlamasına yarım saat kala Ševčík’in destekçileri VŠE binası önünde toplanmaya başladı. Çek bayraklarıyla süslenen grup, mikrofonlarla doğaçlama bir sahne hazırlamaya başladı. Hlouček, polis devriyeleri tarafından korunuyor.

Senatonun 26 üyesi toplantıda hazır bulunuyor. Başlangıçta, oylamanın en geç akşam 7’de yapılması konusunda anlaştılar. ČTK sözcüsü, “Toplantı asıl niyetle, yani Rektörün Dekanı görevden alma önerisinin oylanmasıyla planlandı” dedi.

İtiraz üzerine akademik senatonun işlem yapıp yapmayacağı konusundaki belirsizliğin nedeni, geçen hafta fakülte senato toplantısına ara vermesiydi. Üniversite Yasasına göre, fakülte akademik senatosunun, rektörün dekanın itirazına ilişkin önerisi hakkında yorum yapması gerekiyor, böylece tüm okul akademik senatosu öneriyi tartışabilir.

Rektör Dvořák daha önce, İktisat Fakültesi akademik senatosunun dekanı görevden almaması durumunda, yetkisini kullanarak Ševčík’in görevden alınmasını önermek istediğini açıklamıştı. Yüksek Öğrenim Kanunu’na göre rektör, dekanı ancak tüm VŠE akademik senatosunun onayı ile görevden alabilir.

Miroslav Ševčík davası