Şehirde Önemli Kalp İşlemleri Gerçekleştiren Devlet Yardım Hastaneleri | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Nagpur: Gençlerin kalp krizi geçirme vakaları bugünlerde kamuoyunu korkuturken, ileri teknoloji ile donatılmış hastaneler ve yetenekli doktorlar yeni bir soluk getiriyor.
Sadece özel hastaneler değil, devlet yardım hastaneleri de son iki haftadır bir dizi özel prosedür uyguluyor.
Nagpur’daki Devlet Tıp Koleji’ne (GMC) bağlı bir süper ihtisas hastanesi, büyük bir kalp krizi nedeniyle nadir görülen bir kalp deliğini transkateter yolla kapatan bölgedeki ilk devlet hastanesi oldu.
“Hasta 85 yaşındaydı ve onun durumunda açık kalp ameliyatı mümkün değildi. Böbrekleri de kötüleşti. Bu yüzden delikli cihaz montajı yapmaya karar verdik. ADO-I cihazını kullandık. Hastanenin kardiyoloji bölümü başkanı Dr PP Deshmukh, herhangi bir kesik olmaksızın bir kateter kullanılarak yapıldı” dedi.
Delik kapatıldıktan sonra hasta 24 saat içinde iyileşme belirtileri göstermeye başladı. Böbrekleri de düzeldi. Böylece doktorlar, hastanın kapalı arterini yeniden açtıkları bir sonraki aşamaya geçmeye karar verdiler. “Delik onarıldıktan sonra anjiyoplasti yapmak nispeten kolaydı. Hasta çok çabuk iyileşti ve şu anda iyi durumda. Bu tür karmaşık vakalarla ilgili literatürü inceledik. Bugüne kadar, dünya çapında 100’den az bu tür vaka tamamen başarılı olmuştur. Bir tane yaptık” diye ekledi Dr. Deshmukh ona. Tüm süreç ücretsiz olarak gerçekleştirildi.
Daha önce Khapri’deki Vivekanand Medical Mission Hastanesi de iki yaşındaki bir erkek çocuğa ilk kalp ameliyatını gerçekleştirdi. Bu ameliyatı gerçekleştiren kalp cerrahı Dr Sandeep Khanzode, yardım hastanesi için mütevazi bir başlangıç olduğunu söyledi. “Bu çocuğun ebeveynleri, kötü bir ekonomik geçmişe sahipti ve okul ücretlerini karşılayamıyordu. Böylece hastane, ameliyatın tüm maliyetinden feragat etti” dedi.
Çocuğun da doğuştan gelen bir kusur nedeniyle kalbinde bir delik vardı. Bu tür işlemler genellikle özel kurulumlarda yapılır. Ancak bu ameliyatı hiçbir ücret ödemeden yapan bir yardım hastanesi büyük bir başarıdır.
Birkaç sosyal kuruluş ve tröst, Vivekanand Medical Mission Hospital’daki operasyonlara sponsorluk yapmaktadır. Yakın zamanda, herhangi bir rahatsızlığı olan 2-18 yaş arası 35 çocuk üzerinde ücretsiz bir kalp çalışması yaptılar. Altı tanesi kalp ameliyatı için kısa listeye alındı. Urmi Pandit Trust bu ameliyatları desteklemektedir ve hastane yakında bunları gerçekleştirecektir.