Sahte “İşçi Büroları” internette insanların kafasını karıştırıyor. Bakanlık dava hazırlığında

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı, Bakanlık veya Çalışma Bürosu'nu parazitleyen şirketlerle yaşanan bir anlaşmazlıkta kendisini temsil etmesi için Rowan Legal hukuk firmasını tuttu. Tesis avukatlık hizmetleri için KDV hariç bir milyon kron ödemek zorundadır.

Sözleşmeye göre hukuki hizmetler ADR davalarında temsilden oluşmaktadır (tüketici anlaşmazlıklarının mahkeme dışında çözümü notu ed.). Sözleşmede ayrıca “Bütün bunlar sahte ve yasa dışı kayıtlı internet alan adları ile ilgili olup, hizmetler esas olarak alan adlarının devrine ilişkin tekliflerin hazırlanması, davanın hazırlanması ve açılmasından oluşacaktır” ifadesi yer alıyor.

Yanıltıcı ve güncel olmayan bilgiler içeriyorlar

Örneğin tatil yeri, sözleşmede RB işe alımından veya Web Invest şirketinden bahsediyor. Bakanlık konuya ilişkin şunları ekledi: “Performansın bir kısmı, dava açma stratejisinin değerlendirilmesi, müvekkil haklarını ihlal eden yeni alan adlarının değerlendirilmesi, alan adı sahiplerinin tepkisinin değerlendirilmesi ve onlarla iletişim kurulması veya aktif meşruiyet konusunda derinlemesine analiz yapılması olabilir.” Sözleşme.

Bakanlık sözcüsü Jakub Augusta, iDNES.cz'ye yaptığı açıklamada, adı geçen şirketlerin ve kişilerin vatandaşların kafasını karıştıran, yanıltıcı ve eski bilgiler içeren ve dolayısıyla Çalışma Bürosu'nun itibarına zarar veren web siteleri işlettiğini söyledi.

“Web siteleri, Çalışma Ofislerinde de listelenen boş pozisyonları veya diğer portallardaki boş pozisyonları sunuyor. Ancak bu, ÚP'nin resmi web sitesi değil ve sahibi, web sitesini öncelikli olarak web sitesinde reklam satmak amacıyla işletiyor” diye ekledi Augusta.

Ona göre sayfalar tamamen reklamlarla dolu. Aynı zamanda, sayfaların yerel iş bulma bürolarının resmi web sitelerine (örneğin, uradpraceopava.cz veya uradpracebudejovice.cz) “benzediğine” dikkat çekti.

Çek alan adı Nic.cz'nin yöneticisine göre site, bakanlığın da mücadele ettiği Jan Hort adlı bir kişiye ait. Augusta'ya göre söz konusu siteler örneğin yanlış bağlantılar içeriyor.

İçişleri Bakanlığının dikkat çektiği alan.

Sayfanın resmi olmadığı bilinmiyor

“Bazı sayfalarda küçük harflerle bunların ÚP'nin ya da İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı'nın resmi siteleri olmadığı belirtilse de logolarımız genellikle oradadır ve ortalama bir insan bunların resmi sitelerde olmadığının farkında bile olmayabilir. Bakanlığın web sitesi” diye belirtti Augusta. Aynı zamanda, ÚP veya İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı'nın itibarına zarar veren sahte alan adı sahipleri hakkında dava açılacağını da sözlerine ekledi.

Resmi olmayan site:

Bunlar düşük yüzlerce alan adıdır.

• uradprace.org
  • uradpracechomutov.cz
  • uradpracebrno.cz
  • uradpracemost.cz
  • uradpracepardubice.cz
  • uradpracevsetin.cz
Kaynak: İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı

Daha önce bahsedilen RB işe alım şirketinin yöneticisi Robin Bařák, iDNES.cz'in sorularına İçişleri ve İletişim Bakanlığı ile herhangi bir anlaşmazlığın farkında olmadığını söyleyerek yanıt verdi. Bařák, “E-postanızda yaptığınız bu suçlamalarla ilgili olarak İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı bize hiçbir zaman ulaşmadı” dedi.

Aynı zamanda şirketin tarihsel olarak adında işçi ofisi ibaresi bulunan ikinci sınıf alan adlarının sahibi olduğunu da belirtti. Şirketin yöneticisi, “Geçmişte iş arayanlara yardımcı olması gereken içerikler vardı ancak bize para kazandıracak reklamlar yoktu” dedi.

Birinci ve ikinci sınıf alanlar

Birinci sınıf alan adları genellikle ülkeler anlamına gelir. Çek Cumhuriyeti örneğinde, yaklaşık .cz. İkinci derece alan adı verilen alan bu ulusal alandan önce gelir. Örneğin, iDNES.cz portalında .cz birinci derece etki alanı a Ben bugün ikinci derece etki alanı.

Sıra sondan itibaren sayılır ancak URL adresinde eğik çizgiden sonraki eklemeleri içermez; örneğin idnes.cz/zpravy

“İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı değil de sizin yazmanıza şaşırdım”

Ona göre şirket, birkaç yıldır adında “işçi ofisi” bulunan ikinci dereceden hiçbir alanda içerik yayınlamıyor.

“Bir açıklama istiyorsanız, lütfen bana bunun gerçekleştiği yerin URL'sini gönderin ki yanıt verebileyim. Şirketimizin bizi suçlamak istediğiniz faaliyeti yapmadığını düşünüyorum. İçişleri Bakanlığı'ndan biri değil de sizin yazmanıza şaşırdım” diye ekledi Bařák.

iDNES.cz editörleri daha sonra kendisine İçişleri Bakanlığı ile hukuk firması arasındaki, RB şirketinin işe alımından bahsedilen sözleşmenin bağlantısını gönderdi.

İçişleri ve Hukuk Bakanlığı ile hukuk bürosu arasındaki anlaşma.

Perşembe günü Bařák, bakanlığın neden kendisiyle iletişime geçmediğini anlamadığını söyledi. “Veri kutusunu kullanarak bildirimde bulunulan hukuk firması Rowan Legal ile iletişime geçtim ve bildirilen alan adlarının Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı'na ücretsiz olarak devredilmesini teklif ettim. Bunu hukuk firması benimle iletişime geçmeden önce bile yaptım,” diye devam etti şirket yöneticisi.

Ona göre, bakanlık adına alan adı transferinden sorumlu olacak kişiyle iletişime geçildiği anda transfer hemen gerçekleşecek. Alan adlarının devri için asıl sahibi ile yeni sahibinin işbirliğine ihtiyaç vardır. Bařák, “Alan adlarında gerçekten hiçbir içeriğimiz yok ve onları saklamamıza bile gerek yok” diye ekledi.