Roger Federer, ağır tur taleplerinin ruh sağlığına yardımcı olmadığını söylüyor | tenis haberleri

QasiM

Global Mod
Global Mod
ATP’deki zorlu program ve WTA devrelerin oyuncuların ruh sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir, tenis efsane Roger Federer Cumartesi günü söyledi.
20 kez grand slam şampiyonu, yaklaşık çeyrek asırlık kariyerinde birkaç kez dünyayı turladıktan sonra Eylül ayında spordan emekli oldu.
Federer, son rekabetçi tekler maçını oynadığında 40. doğum gününe bir ay kala, İsviçreli oyuncu şampiyonluk peşinde koşmanın ve her hafta puan sıralamasının oyunculara zarar verebileceğini kabul etti.
Federer, Tokyo’da düzenlediği basın toplantısında “Güç göstermelisiniz. Ama biz makine değiliz, insanız” dedi.
“Oyuncular çok genç yaşta emekli olduğunda kesinlikle anlıyorum. Bunu zaman zaman görüyoruz. Her zaman bunun çok yazık olduğunu düşünüyorum çünkü gelecekte çok şey olabilir.
“Tur zorlu… seyahat, antrenman, jet lag. Kimse ‘Bugün yorgunum’ dememeli çünkü zayıf görünüyorsun ve bu yüzden oyuncular bazen zihinsel sorunlar yaşıyor.” .”
Naomi Osaka ve Nick Kyrgios da dahil olmak üzere bir dizi tenis profesyoneli akıl sağlığı sorunları hakkında konuştu. Ash Barty ise bu yılın başlarında Avustralya Açık’ı kazandıktan iki aydan kısa bir süre sonra 25 yaşında emekliye ayrılarak tenis dünyasını şok etti.
Federer, katı doping rejiminin, nerede olduklarını ilgili makamlara günlük olarak bildirmesi gereken oyuncular üzerinde de baskı oluşturduğunu sözlerine ekledi.
41 yaşındaki İsviçreli, “Her gün, günde bir saat, nerede olursanız olun doping formlarını doldurmak zorundayız” dedi.
“Aklının bir köşesinde, her an, özellikle o saatte gelebileceklerinin farkındasın.
“Bu düşüncenin her zaman orada olduğunun o kadar farkında olduğumu sanmıyorum ve sen emekli olana ve sonra tüm stresin kaybolduğunu fark edene kadar seninle birlikte gidiyor.”