Pvt okullarının düzenlemesini, limit ücretlerini inceleyecek uzman paneli: Govt | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

Nagpur: Kendi kendini finanse eden veya desteklenmeyen okulların fahiş ücretler aldığına dair ailelerden gelen şikayetlerin artmasıyla karşı karşıya kalan Maharashtra hükümeti, bu okulların kendi kontrolü altına girip giremeyeceğine ve maliyetlerini sınırlandırmasına ilişkin yönergeler hazırlamak üzere bir uzmanlar komitesi atamaya karar verdi.
Perşembe günkü toplantıda soru sorulduğu sırada bir soruya yanıt veren eğitim bakanı Deepak Kesarkar, bu tür yardımsız okulların maliyetinin büyük ölçüde bu okulların sunduğu eğitim ve diğer olanaklara bağlı olduğunu açıkladı.
“Herhangi bir yasal hükmün yokluğunda, eyalet hükümeti kendi kendini finanse eden veya yardım almayan okullardan alınan ücretlere karar veremez. Oranlar, sunulan olanaklara göre ve oradaki aile-öğretmen birliği (PTA) ile istişare edilerek belirlenir. Okul tüm öğretmenleri yurt dışından işe alsaydı, açıkça daha yüksek ücretler alırdı. Devlet onlara sadece okulu yönetme izni veriyor” dedi.
Ebeveynlerin, koğuşlarını kendi seçtikleri ve uygun fiyatlı okullara kabul etme seçeneğine sahip olduklarını söyledi. “Hükümet, ebeveynlerden ücretlerle ilgili birçok şikayet aldı. Covid-19 salgını sırasında, bir okula kabul edilmek için okul bitirme sertifikasına sahip olmak için gerekli şartları gevşettik.”
Tüm bu konuları tartışmak için, hükümetin toplantı bittikten sonra bir uzmanlar paneli toplantısı düzenleyeceğini söyledi. “Bu, eyalet çapında geçerli olan ciddi bir sorun olduğu için, ilgili tüm milletvekillerini toplantıya katılmaya davet edeceğiz. MG’ler ve üst kuruluşlar bile bunun bir parçası olacaktır.”
Soruyu, Pune’daki Lexicon International School’da ebeveynlerinin gitmesi durumunda öğrencilerin eve gitmelerine izin verilmeyen bir olaya işaret eden muhalefet lideri Ajit Pawar, Sadhan Awtade, Rajesh Tope, Rahul Kul, Vijay Wadettiwar ve Rohit Pawar sordu. Bu yüzden. ödemelerde temerrüde düştü.
Bakan, yasa koyucularla aynı fikirde olarak, Temsilciler Meclisi’ne bu tür olayları önlemek için önlemler alınacağına dair güvence verdi. “Yönetim konuyu velilerle görüştü. Lonikand Polis Karakoluna okul hakkında şikayette bulunuldu. Ancak, polis onları aradıktan sonra ebeveynlerden hiçbiri ortaya çıkmadı ve bu nedenle dava kapandı.
Tope tarafından hükümetin Eğitim Hakkı (RTE) Yasası kapsamında kabul edilen yoksul öğrencilerin okul ücretlerini iade etmemesi sorulduğunda Kesarkar, 875 Rupi ödediklerini ve bunun 425 Rupisi Merkez tarafından geri ödendiğini söyledi. “Birikmiş iş yükünü gidermek için mümkün olan en kısa sürede merkezi bakanla konuşacağız. Pek çok eyalet, böyle bir durumu önlemek için yasalarını değiştirdi, önce RTE kapsamındaki öğrencileri hükümete kabul etti ve okullara yardım etti. Daha sonra sayıları artınca özel okullara yerleştirilecekler” dedi.