Pench| Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

Nagpur: Pench Tiger Reserve (PTR) Maharashtra tarafından yapılan ilk vatandaş bilimi kuş araştırması, Hindistan’ın dört bir yanından gelen gönüllülerin kuş yaşamı hakkında ilginç gerçekler bulmasıyla büyük bir coşkuyla sona erdi.
13-15 Ocak tarihleri arasında yapılan üç günlük araştırma, 78 vuruşta 226 kuş türü buldu. Orta Hindistan Kuş Akademisi (CIBA) tarafından yapılan önceki bir ankette, Nagpur 310 tür bildirmişti. Etkinlik, ekolojik araştırmalarla uğraşan bir STK olan TINSA Ekolojik Vakfı ile işbirliği içinde düzenlendi.
“Orta Hindistan’daki en büyük yurttaş bilimi girişimlerinden biriydi ve Maharashtra’daki ilk girişimdi. Etkinliğe 11 eyaletten 33’ü kadın olmak üzere 125 kadar gönüllü katıldı. Pench’in müdür yardımcısı Prabhu Nath Shukla, yaş grubu 18 ila 74 arasında değişiyordu.
“226 kuşun sayıları ve dağılımları hakkında veri topladık. 226 türün dahil edilmesi, sayının azaldığı anlamına gelmez. Bu tür bilime dayalı vatandaş anketlerini iki dönem daha tekrarlayacağız: yaz ve muson. Bu bize yerel ve göçmen kuş türleri hakkında bilgi verecektir. Araştırma, 78’i atım olmak üzere 741 kilometrekarelik bir alanı kapsıyordu.”
200’den fazla başvuru alındı ve gönüllüler, e-bird’de sunulan bir dizi kontrol listesi ve deneyimlerine göre seçildi. Genç öğrenciler ve meraklılar çalışmaya katılmaya teşvik edildi.
“Ekiplere koruma kamplarında ormancılık personeli eşlik etti. Temel amaç, Citizen Science modelini kullanarak kuş çeşitliliği ve yoğunluğu hakkında temel veriler oluşturmaktı. Pench saha direktörü A Sreelakshmi, “Bu tür modeller batı ülkelerinde yaygın olarak kullanılıyor ve son zamanlarda Hindistan’daki birçok korunan alanda (PA) denendi” dedi.
“Bu tür anketler, biyolojik çeşitlilik hakkında büyük ölçekli veri toplanmasına katkıda bulunmaya ve işbirliği yapmaya yardımcı oluyor. Bu, toplum için bilimsel manzarayı değiştirmede yeni bir disiplin sağlıyor ve koruma bilincini daha geniş bir topluluğa yayıyor” dedi.
Çalışma sırasında toplanan verilerle ilgili ayrıntılı bir bilimsel rapor yakında TINSA ekibi ve Pench tarafından yayınlanacak. Verilerden ve ekolojik modellemeden elde edilen çıkarımlar, rezerv yönetimi müdahalelerini besleyecektir. Bu tür anketler, koruma bilinci için önemlidir ve vatandaşları kaplan odaklı koruma ve turizmden peyzaj düzeyinde koruma ve turizme taşır.
Deneyimlerini paylaşan uzmanlar ve amatör kuş gözlemcileri, türünün tek örneği olan anketin bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını söylediler. Jabalpur’dan kuş bilimci Sanjay Gupta (59) şunları söyledi: “Bu benim 18. araştırmamdı. Satpuda, Bandhavgarh ve Panna gibi Madhya Pradesh kaplan rezervlerindeki bu tür girişimlerin bir parçasıydım. Kaplanların korunması için çalışırken doyum noktasına ulaştığımda kuşlara yöneldim.”
“Pench’in batısındaki Kolitmara Dağları bize verildi. Gerçekten kuşlar için bir cennet. Burada 60 kuş türü kaydettik. Yakındaki tarım alanları ve su kütleleri ile bölgede önemli bir maina, muhabbet kuşu, kızıl ağaç turtası, kalın dizli, açık gagalı leylek, nehir sumruları ve diğer türler bulunur. Yuva yapan angıtlar ve ibisler değerli avlardı. En az 30 türü sesleriyle kaydedebildim” dedi Gupta.
Gupta gibi, Bengaluru’dan S Jayasanker gibi 65 yaşında bir kuş gözlemcisi vardı. Rail Vikas Nigam Limited’in (RVNL) emekli ek genel müdürü Jayasanker şunları söyledi: “En yüksek sayıda (154) kuş türü kaydeden Chorbahuli aralığındaydım. Yetkililer iyi bir konukseverlik, lojistik ve konaklama sağlamak için büyük çaba sarf ettiler.”
“Güne sabah 6:30’da uzun ağaçlar ve otlaklarla çevrili bir ortamda başlamak eşsiz bir deneyimdi. Üç gün boyunca aynı menzildeydik ama her gün farklı rotalar izledik. Sabah ve akşam 15 km yürüdük. Gri başlı kartallar ve darterler değerli avlardı. Jayasanker, “Kaplanların ve leoparların varlığını da kaydettik” dedi.
Pune’dan bir mühendis olan Milind Joshi (62) şunları söyledi: “Saleghat’taydık ve sığınağımız bir tepenin üzerindeydi. Bana Jagtar Sethi (72) eşlik etti. Günde 16 km yürüdük. Tik ağacının hakim olduğu bir orman olduğu için fazla kuş faaliyeti yoktu. Yine de, boz gürgen, cennet sinekkapan, yalıçapkını, kara uçurtma gibi av kuşlarını ve diğer av türlerini yakalayabildik. O derin ormanda bir yatak ve yiyecek bulmak bir lükstü.”