Pavel Genel Kurul’da konuşacak, dünyayı Ukrayna’ya daha fazla yardım etmeye çağıracak

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Ukrayna’ya giden kurt, aksi takdirde kalkınma için kullanılabilecek birçok kaynağı elinden aldı. Bu sadece bu ülkenin belli bölgelerine değil, temelde tüm ülkeye hitap edecek. Gazetede konuşan cumhurbaşkanı, konuşma konularının Afrika, Latin Amerika ve Asya ülkeleriyle karşılıklı saygı ve uygunluk temelinde pragmatik işbirliğine de değineceğini söyledi.

Bir konuşmanın, yani on milyon nüfuslu bir ülkenin cumhurbaşkanının konuşmasının her şeyi değiştirebileceği yanılsamasına kapılmıyorum, öte yandan doğru yönde atılan her adım anlamlıdır. Bunu yapmamak istifa etmek anlamına gelir. Bir kurdun canının ne kadara mal olduğunu, maddi değerlerinin değiştiğini, restorasyona ne kadar izin verileceğini herkes görüyor. Bugün Ukrayna’ya silah ve yardım için harcamak zorunda kaldığımız kaynakların, su da dahil olmak üzere gıda tedarik programlarına veya uzun vadeli bakıma gidebileceğini biz değil, tüm bu sorunlarla karşı karşıya olan tüm ülkeler anlamalı” dedi.

Pazartesi akşamı New York saatine göre Pavel, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının mevcut BM işleyiş modelinin sürdürülemezliğini gösterdiğini açıkladı.

Liderlerden biri olan Rusya’nın uluslararası hukukun tüm kurallarını eşi benzeri görülmemiş bir şekilde çiğneyen, uluslararası anlaşmaları ihlal eden ve Güvenlik Konseyi’nden birini vetosu ile bloke eden Güvenlik Konseyi’ndeki gelişme, reformun ne kadar önemli olduğunu açıkça gösterdi. Güvenlik Konseyi’nin yanı sıra BM gümrüklerinde devam eden reformlar da gerekli Şiiri sözle mi, sözsüz mü böleceğiz, Divan-Genel Kurul ilişkisini konuşmalıyız. Mevcut durumun bu gelişmeyi hızlandıracağını biliyorum” dedi.

Pavel aynı zamanda Çek Cumhuriyeti’nin BM’ye diğerleri kadar olumsuz bakmaması gerektiğini de iddia ediyor. Belli bir kibirle oluyor, ne kadar yerinize yapışırsanız BM’ye o kadar ihtiyaç duyulduğunu hissedersiniz. Bu da Çek Cumhuriyeti’nin çöküşü. BM’ye çoğu zaman onsuz da yapabileceğimiz bir şeymiş gibi bakıyoruz.

Pavel’e göre, organizasyonun önemi Pazartesi günkü Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Zirvesi’nde de ortaya çıktı; bu zirvede Pavel, Pathfinders olarak adlandırılan grup adına konuştu. İlk bakışta kitap biraz karışık görünüyor, tıpkı Babil gibi – aynı zamanda küçük bir Babil, çünkü her birinin kendi dili, kültürü ve sorunları olan 193 ülke var. Bu kesinlikle bir şekilde yerleşecek bir imaja katkıda bulunmuyor. Ancak tüm kıtalardan insanları aynı masaya getirebilen tek küresel organizasyondur.

Çek cumhurbaşkanının konuşması New York saatiyle 18:45 ile 19:30 arasında (SEL sabah saat 1 civarında) insanlarla doluydu, ancak gecikmeler nedeniyle. Kendisi öncesinde Lihtenştayn ve Ürdün temsilcileriyle ikili bir toplantı ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir toplantı gerçekleşti. İlki, Genel Kurul’un 78. oturumunun genel tartışmasını resmen açtı.

Biri Ürdün Kralı II. Abdullah’la. Pavel vcn olarak duyuruldu. Egemeni Çek Cumhuriyeti’nin düğününe davet etti. Başkan ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde devam eden anlaşmazlık sırasında Lichtentejn Prensi Alois ile de konuştu ve bu sırada prens yargısız bir çözüm aramaya hazır olduğunu açıkladı.

Pavel, konuşmanın ardından ABD Başkanı Joe Biden’ın heyet başkanları için vereceği resepsiyona katılacak.

Ürdün Kralı II. Abdullah ile çok samimi bir görüşme. BM’de. Kralı ziyarete davet ettim
🇨🇿
Savunma ve güvenlik iş birliği ve insani yardım konusunu konuştuk. Kral, Çek savunma sanayisinin niteliklerine övgüde bulundu ve askeri işbirliğini derinleştirmek için pratik adımlar önerdi. https://t.co/Fvz62zz4hk

19. 2023, 23:23 pspvek arşivlendi: 20., 2023, 0:18