Obleen ve onu kullandığımız, mdn işaretlerinin kurucusuna bir değerle bağlanması gerekiyor

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Kendinizi nasıl karakterize edersiniz? Anne misiniz yoksa girişimci misiniz?
Ben bir mma girişimcisiyim. Bunu bir araya getirirdim çünkü kendimi mümkün olduğunca çocuklarıma adamaya ve onlarla mümkün olduğunca çok zaman geçirmeye çalışıyorum. Çocuklarımız da çocukluklarının bir kısmını ikinci işimiz olan Vtoni’deki Sabores mağazasında geçirdiler ve burada çocukken yardım ettiler. Kişisel hayatımın işimle çok ilgisi var.

Peki hiç kariyer ile anneliği birleştirmenin karmaşık olduğunu hissetmedin mi?
Yapmadı ama bu iyi bir şey. avcı bunu ihtiyaçlarına göre yapabilir. Elbette çocuklar küçükken tam zamanlı araba kullanmıyordum. Natst güvenebileceğim harika bir ekip.

2019 yılında şu anki en büyük projeniz olan WO-MUM’u kurdunuz. Hamile ve emziren kadınlar için sağlıklı süt aramaya nereden başladınız?
Çocuklar küçükken hem işte hem evde hem de genel olarak hayatta sürdürülebilirlik konusuna ilgi duymaya başladım. O zamana kadar sezgisel bir yol izlemiştim ve kesinlikle bugünkü gibi değildim. Çocuklarla yavaşladım ve daha iyi gittiğini gördüm. Özellikle somut işaretler ve kavramlar aramaya başladım. Ayrıca ben de uzun süredir emziriyorum ve bu nedenle kendimi güzel ve kadınsı hissedeceğim, aynı zamanda emzirebileceğim kıyafetlere ihtiyacım vardı. Bütün bunlar bir araya gelerek WO-MUM işaretini oluşturdu. Koleksiyonu, giysinin normal görünmesini, herkesin giyebilmesini sağlayacak şekilde geliştirmeye başladık. Ama sırf doğumdan sonra fazla kiloları üzerinize almak ya da rahatça emzirebilmek için.

Ancak bugün WO-MUM’u yaşamın her aşamasına yönelik yüksek kaliteli kadın giyimi olarak tanıtıyorsunuz. Peki WO-MUM konsepti nasıl gelişti?
Evet proje benimle ve çocuklarımla birlikte büyüyor. Uzun süre emzirmesem bile bu kıyafeti ağırlıklı olarak kendim için tasarlıyorum. Bu maaş anneler için basit olsa gerek ama koleksiyonumuzda emzirmeyen şeyler de var. Beşinci koleksiyonda çocuklara da yer verilecek. WO-MUM, annelerin ihtiyaçları ile birlikte büyür ve bu şekilde gelişir. Rozetimi hamile kaldıktan ve emzirdikten uzun süre sonra bile takmak isterim. Bu nedenle şu anda kendimizi doğum dostu olarak adlandırıyoruz.

Jaroslav Nejdarov

• Girişimci, hamile ve emziren kadınlar için besleyici bir süt olan WO-MUM’un kurucusu.
  • Obleen işinin yanı sıra gastronomi alanında da.
  • İki dt’m var. Prag Ekonomi Üniversitesi’nden mezun oldu.

Peki Obleen’i kendiniz mi tasarlıyorsunuz?
Birlikte tasarlıyorum. Fikirleri gerçeğe dönüşen çok akıllı bir meslektaşım var. Tekrar ne uydurduğumu merak ediyorum ama her zaman gerçekleşebilir. Malzemeleri kendim seçeceğim.

Malzemelerle ne işiniz var?
Bir sürü kriterim var. Malzemenin menşeini bile bilmeden kıyafetlerimizin organik sertifikası olmasını istemiyoruz. Bu nedenle güvenilir bir tedarikçi seçiyoruz, tercihen Avusturya’dan, ancak Almanya’dan da bir tedarikçimiz var. O halde gelin malzemenin nasıl üretildiğine, geri dönüşümün söz konusu olup olmadığına vs. bakalım. Ancak malzeme tek kriterdir. Geri kalanında bundan ayrılın. Önce güzel bir üretim malzemesi buluyoruz, ardından onu işleyerek tasarıma dönüştürüyoruz.

Peki tasarım için herhangi bir kriteriniz var mı, yoksa hayal gücünüzü takip etmeyi mi düşünüyorsunuz?
Dlme nadasov’u tasarlayın. Trendleri asla kıyafetlerimize yansıtmayız. Çünkü bir avcı pahalı ayakkabılar aldığında, onları sezonda iki kez giyip sonra stokta kalmadığı için kaybetmek istemez. Gizli lükse ve nadas tasarımına güvenelim.

İlk olarak WO-MUM tabelasıyla alana genişlediniz. İçin?
Çünkü Çek pazarı spesifiktir ve giriş anında bile tam olarak standart değildi. Bu yüzden Almanya ve Hollanda pazarlarını kapsayabilmek için hemen web sitesini İngilizce yaptım. Ancak bu yıl logoyu Estonya dilinde tanıtmaya çalışıyoruz, ayrıca Etin’de de bir web sitesi açacağız. Bir mağazayı veya butiği doldurmuyoruz, internet üzerinden alışveriş yapmanın işlerliğini görebiliyorum ama her yıl müşterilerin kıyafetleri canlı olarak görme fırsatı bulduğu çeşitli çevrimdışı etkinliklerimiz oluyor.

Kiralık olarak kapalı

Bize sağlam bir dövüşe nasıl ulaşacağınızı söyler misiniz?
Bu birkaç yıllık bir süreçtir. Dayanıklılığa ilk önem vermeye başladığımda, tüm tankı bir kerede atma isteği duydum. Ama tabii ki bu şekilde çalışmıyor. En iyisi güncel trende bakıp sahip olmak istediğim tarzı düşünmek. Mevcut duruma göre, birkaç yığın yapmak iyi: giymek istediğim şey, çok giydiğim ama bazı kusurları var ve sonra giymeyeceğim şey. Giymek istemediğimiz kıyafetleri göndermek iyi bir fikirdir. Ve sizin için köpek Vinted veya eBay’dir, ancak onu hediye olarak da alabilirsiniz. Tamir edilmesi gereken giysiler için, onarımın işe yarayıp yaramayacağını düşünmek önemlidir. Kendiniz tamir edebilirsiniz veya tamir için bir yere götürebilirsiniz. Daha sonra bir sonraki alışverişe kadar kademeli olarak ilerlenir. En sevdiğiniz karakterlerden bazılarını bulmak güzel.

Bir tabelanın kalitesi nasıl anlaşılır?
Görerek veya dokunarak anlayamıyoruz. Pamuklu ve organik pamuktan yapılmış bir tişört aldığımızda fark yok denecek kadar az. Güvendiğiniz, kaliteli malzeme kullandığını ve üretiminin etik olduğunu bildiğiniz markalardan satın almaktır. Prensip olarak mağazada organik pamuklu tişört tercih etmiyorum çünkü bunun onun felsefesine uymadığını biliyorum. Yine karakter veya tasarımlardan oluşan bir menü bulmanızı öneririm. Zarf her zaman bir değerle ilişkilendirilmelidir.

Sürdürülebilirlik açısından kiralamanız da mümkün. Böyle bir hizmet nasıl çalışır?
Verilen parçanın kirasına ilişkin ödeme makbuzu depozito ile birlikte ekte sunulmaktadır. Öğeyi iade ederken depozitoyu geri alacaktır. Hamile ve emziren kadınlar için bize daha sık gelin, çünkü onlar bu türe az çok hazırlıklıdırlar ve bunu kadın müşteriler için kullanmayın. Daha sonra paketi rüya gibi bir fiyata uzatacağız veya kiralayacağız. Boru sayesinde kumaşı daireler ve tikler halinde hareket ettirebiliyoruz. Ancak bazı müşterilerin orijinal erkek arkadaşlarını koruduklarına ya da ondan memnun oldukları için onunla birlikte olduklarına inanıyorum.

Pete, WO-MUM’un amacının aynı zamanda anneleri bir araya getirerek anneliğin gücü karşısında kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlamak olduğunu söyledi. Bu kadar mı onur duydun?
Klasik anneliğe kadar gitmediğim için öyle hissetmedim. Ama durum böyleyken çevremden yeterince bilgi aldım. Ve başkalarıyla uyumun annelere çok yardımcı olduğunu biliyorum. Bu çerçevede buluşacağımız çeşitli çalıştaylar gerçekleştireceğiz. Mesela kasım ayının sonunda balın pratikte dayanıklılığı üzerine bir çalıştayımız var.

Yuvarlak

WO-MUM’un yanı sıra eDelikatesy markası altında Panlish gıda ürünleriyle de iş kurabilirsiniz. WO-MUM ile elele gidiyor mu?
Kişisel Instagram mm’min yerini bir kadın almak üzere ve buna WO-MUM konseptini karıştırmak istemedim. İkisi farklı dünyalar ama öte yandan iş açısından da pek farklı değil çünkü internette şarap ve lezzetler satıyoruz. Promosyon süreci de son ürün dışında oldukça benzer.

Tüm aktiviteleriniz arasında sizi en çok ne dolduruyor?
Asıl iş, geniş bir sorumluluk alanı var ve yapılabilecek iş gerçekten çok çeşitli. Ayrıca sıfırdan son ürüne kadar dolu dolu geçen tüm süreç ilgi çekicidir. Unlu mamuller için verilen ürünün bakış açısından sonuna kadar gitmiyoruz. WO-MUM’da çok fazla ilerleme görebilirsiniz, ciddiyim, şirketin nasıl büyüdüğünü ve geliştiğini görebiliyorum.

İlham verici kadın

IDNES.cz serisi

iDNES.cz portal projesini tanıtmaya karar veren ilham veren kadınlar güçlü, vizyonlarında kararlı ve kendi hayallerinin peşinden giden kadınlar. Kamusal alanda görülüp duyulabiliyorlar ya da medyanın ilgisi olmadan kendilerine yer edinebiliyorlar. Ama her şeye yetiyor musun?

Cinsiyet, maaş koşulları, aile gibi aceleyi belirleyebilecek konuların yanı sıra ayrımcılık, cinsel taciz, doğurganlık ve eşitlik gibi konuları da soruyoruz.

Açık görüşmeler projemizin temelidir. İstatistikler kesin değil; aşağıda doğum iznine çıktığı ailelerin yalnızca bir kısmı var. Peki, bu günlerde aile güzel bir yer ve para ödemek zorunda olmadığınız bir kariyer ile çocukları nasıl birleştirebilirsiniz? Her seferinde cevabı bulmam gerekiyor ama cinsiyet fark etmeksizin İlham Veren kadınlara ilgi duyacağınızdan eminiz.