Nagpur: Laxman Bawankule anne ve babalara yazdığı mektuplardan kaderini yazıyor | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod
NAGPUR: Okul arkadaşları gibi annesine ve babasına mektup yazamayan, henüz üç yaşındayken anne babasını kaybetmiş, ergenlik çağındaki bir çocuk, arzusunu yerine getirmenin benzersiz bir yolunu keşfetti. El yazısını o kadar geliştirdi ki, okuldaki hemen hemen herkes, velilere mektuplarını ona yazdırtmak için sıraya girdi. Daha sonra tutkusu haline gelen beceri, Handwriting for Humanity grubu tarafından bir değil üç kez düzenlenen dünya el yazısı başarı yarışmasını da kazandı.
Laxman Bawankule ile tanışınyardımcı mühendis Koradi Süper Termik Santrali (KTPS). Eşi ve 11 aylık kızıyla birlikte Koradi’de yaşıyor. Meslek olarak mühendis ve tutkuyla hattat.

Laxman, anne ve babalara yazdığı mektuplardan kaderini yazıyor

Bu yıl, merkezi New York, ABD’de bulunan organizatörler, onu ‘yaşam boyu üç kez taç kazanan’ ilan ettiler. Daha sonra bu yarışmanın uluslararası direktörü Kate Gladstone geçenlerde onunla görüntülü görüşme yaptı, görünce şok oldu laxman sağ elinin parmakları olmadığı için sol eliyle yazar.
Yarışma web sitesinde Laxman’a özel bir mesaj ithaf ederek, “Sol eliyle yazıyor, ancak kesinlikle bir şeyleri doğru yapmakta veya herhangi bir şekilde ‘yazmak’ta usta,” diye yazdı.
“Doğuştan gelen bir kusur nedeniyle bu şekilde doğdum. Ayaklarımın numarası yok. Sağ elimde sadece küçük çıkıntılar var, ne parmaklarım ne de başparmağım. Neyse ki sol elim sağlam. Onunla yazmayı öğrendim,” diyor Chacher’deki Mouda tehsil köyünün yerlisi olan Laxman. Doğum kontrolü yetmezmiş gibi 3 yaşındayken anne ve babasını da kaybetmiş.
“Bana babaannem baktı. Eğitimim için Bhandara’daki körler ve engelliler okuluna kabul edildim. Burada sanatsal yazı için bir yetenek geliştirdim, ”dedi Laxman. “Yatılı okulumuzdaki diğer öğrenciler ailelerine mektup yazarlardı, bu benim için mümkün değildi. Sanatsal yazıyı, onlar adına ebeveynlere mektup yazmamı istesinler diye geliştirdim” diyor Laxman.
Laxman, HSC’sini Nagpur’da ikamet ederken tamamladı, Kavilkulguru Institute of Technology’de mühendislik bölümüne kabul edildi ve uçan renklerle bayıldı.
“Tezin tamamını elle yazardım. Kolej, el yazısı sunumlarımı sakladı,” dedi Laxman gururla. El yazısı yarışmasını internetten öğrendi. 2014 yılında üniversitedeyken katılmış ancak başarılı olamamıştır. KTPS’de işe girdikten sonra 2019 yılında tekrar aynı yarışmaya girdi. Bu sefer birincilik ödülünü kazandı.
“Sanatsal yazarlığın uluslararası standartlarını öğrendim ve 2021’de tekrar kazandım. Bu yıl üçüncü galibiyetimdi. Sahayı yeni kazananlara açık tutmak için ‘üçlü Taç ömür boyu kazananlar yarışmada kalmaz,” dedi Laxman, gerçekten de ömür boyu kazanan.

Kendi kaderini yazmak

Laxman, doğuştan bir kusurla, sağ elinde parmakları ve her iki bacağı olmadan doğdu.
Henüz 3 yaşındayken ailesini kaybetti ve eğitimini bir yatılı okulda tamamladı.
Nagpur’a geldi ve HSC’yi tamamlamak için burslu olarak ücretsiz misafirhanede yaşadı
KITS’den mühendis oldu, kampüs yerleştirme yoluyla KTPS’de iş buldu
Kaligrafi onun tutkusu, sol eliyle yazıyor, üç kez dünya çapında ödül kazandı
İzlemek Mükemmel El Yazısına Sahip Adam: Laxman Bawankule, Uzman Bir Hattat Olmak İçin Doğum Kusurlarını Nasıl Aştı?