‘Nagpur, Hindistan’ın ilk uluslararası arı parkı için ideal’ | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Nagpur: Ne zaman yemek yersen, arılara teşekkür et, diyordu. Yeni Delhi Tarım Bakanlığı Ulusal Arı Kurulu Üyesi MS Reddy Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Nagpur’un hem bağlantı hem de arıcılık olarak da bilinen arıcılık için yaşam alanı açısından ideal bir yer olduğunu söyledi. Reddy, 108. Hindistan Bilim Kongresi kapsamında burada düzenlenen Farmers’ Science Congress’te 1.000’den fazla katılımcıya hitap etti.
TOI’ye konuşan Reddy, Nagpur’da ülkenin ilk uluslararası arı parkını kurmak için bir teklif hazırladığını söyledi.
Arı parkı fikri nasıl ortaya çıktı?
Son otuz yılda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler de dahil olmak üzere 26 ülkeye seyahat ettim. Bu ülkelerin çoğu uluslararası arı parklarına sahiptir. Hindistan’da böyle bir arı parkımız yok. Nagpur’da uluslararası bir arı parkı kurmayı teklif ettim.
Nagpur’u seçmenize ne sebep oldu?
Hava veya karayolu ile kolayca ulaşılabilen merkezi bir konumda bulunan bir şehirdir. Ortam arılar ve arıcılık için çok uygundur. Nagpur bölgesindeki birçok çiftçi yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Arıcılık ucuz yatırım gerektirir. Buradaki çiftçiler gelirlerini arıcılık yaparak tamamlayabilirler. Pune, bir Merkezi Arı Araştırma ve Eğitim Enstitüsüne sahiptir. Buraya bir arı parkı gelirse birçok avantajı olur.
Arıcılığın faydaları nelerdir?
20.000 bal arısı türünden dokuzu bal arısı olarak tanımlanmıştır. Tamamen vahşi dinlenin. Hindistan bu dokuz türden yedisine sahiptir. Bal arıları, ulusal sağlık ve refah açısından doğal atık dönüştürücülerin klasik örnekleridir. Hektar başına bir kovan, mahsul üretiminde hektar başına 4-5 kentallık bir artışa neden olur. Çiftlikte arı kovanları varsa ayçiçeklerindeki yağ içeriği %4’e kadar artar. Arıcılığın çapraz tozlaşma gibi dolaylı bir faydası vardır. Çiftçi dostu bir aktivitedir.
Arıcılık sektöründe lider ülkeler hangileri?
Listenin başında UP, ardından Batı Bengal, Bihar ve Maharashtra geliyor. Kendi gıda güvenliğimiz için arıları korumalı ve korumalıyız. Ticari açıdan önemli 100 üründen 98’i doğrudan veya dolaylı olarak birilerinin tozlaşmasına bağlıdır. Arılar, yiyecekleri bitene kadar bir bitkinin aynı çiçeğini ziyaret eder. Bu, mahsul verimini arttırır.
Önerilen parkın tasarımı nasıl olacak?
Tahmini maliyeti yaklaşık Rs5 crore olan 5 hektarlık bir alanı kaplayacak. Parkta 5 adet 200×200 yapı, geleneksel arıcılık eğitim merkezi, gözlem merkezi, arıcılık merkezi ve yaklaşık 25-30 personel bulunacak. Diğer merkezlerden bal ürünlerinin sergilenmesine ek olarak, balmumu mumlarının nasıl yapılacağına dair uygulamalı gösterileri de içerecektir.