Nagpur: Benim ısrarım üzerine yapılan esnek motosikletler, etanollü arabaların büyük markaları yakında geliyor, diyor Nitin Gadkari | Nagpur Haberler

HakikaT

Global Mod
Global Mod
NAGPUR: Birlik ulaştırma bakanı Nitin Gadkari, onun ısrarı üzerine Hero, Bajaj ve TVS gibi iki tekerlekli taşıtların burada Agrovision Expo’da sergilenebilecek esnek motorlu bisikletler ürettiklerini söyledi. Flex motorlar hem petrol hem de alternatif yakıtlarla çalışır. ziyaret ettiği fuar Gadkari Cuma günü açılışı yapıldı.
“Belki de bisikletlerin, otomatik çekçeklerin ve arabaların tamamen etanolle çalıştığı günler çok uzak değil. Yakında çeşitli yerlerde etanol pompaları olacak” dedi.
toyota %100 etanolle çalışan arabasını fuarda sergiledi ve yakında BMW, Mercedes, Hyundai ve Maruti-Suzuki gibi diğer markaların da biyoyakıtlı araba modellerini piyasaya sürmelerinin beklendiğini söyledi.
Etkinliğin baş konuğu olarak Milletvekili Baş Bakanı Shivraj Singh vardı, ancak konuklar arasında adı geçen Başbakan Yardımcısı Devendra Fadnavis katılmadı. Tarım Bakanı Abdul Settar da hazır bulunmadı.
Hidrojenle çalışan bir arabaya sahip olmaktan gurur duyan Gadkari, ABD’den hidrojenle çalışan bir otomatik çekçek de ithal ettiğini söyledi. Araç şu anda gümrükte. “Teknolojiyi kanıtlamak için bir şeyler göstermelisin” dedi. Biyoyakıtın güçlü bir savunucusu olan Gadkari, bölgede bir biyo-CNG tesisi kurduğunu söylerken başkalarını da benzer girişimler kurmaya çağırdı.
“Hayalimiz sonunda gerçek oluyor. Indian Oil Corporation, Panipat’ta günde bir lakh litre etanol ve 150 ton biyo-bitüm üretmek için bir tesis kurdu. Pirinç samanından hem etanol hem de bitüm yapılacaktı. Biyobitüm tesisi ile çiftçiler yol yapımına katkı sağlayacak” dedi. IOC ayrıca bambudan etanol de yapacak.
IOC tarafından üretilen biyo-bitüm ve etanolün, Delhi’de anız yakma nedeniyle meydana gelen kirliliğin önlenmesine de yardımcı olacağını söyledi.
Gadkari bir gün önce, merkezi hükümet kuruluşlarının 15 yıl sonra araçları hurdaya çıkarmasını gerektiren bir kararname de imzaladığını söyledi. Bu, merkezi PSU’lar için bile geçerli olacaktır. “Eyalet hükümetlerini benzer önlemler almaya davet ediyorum” dedi. Odak, elektrikli araçlar veya biyoyakıtlı araçlar üzerinde olmalıdır dedi.
Nagpur, Bhandara, Gadchiroli, Gondia ve Chandrapur gibi Vidarbha’nın pirinç yetiştirilen bölgelerinde traktörler ve otobüslerin yakında biyo-CNG ile çalışacağını söyledi. “Zor bir projeydi ama ben bile biyo-CNG ile ilgili bir projeyle çıksam, bu başkaları da yatırım yapabilir demektir” dedi.
Dabha’daki PDKV Kongre Merkezi yakında açılıyor
Panjabrao Deshmukh Krishi Vidyapeeth (PDKV), Dabha yakınlarındaki arazisinde bir kongre merkezi kurmak için bir teklif gönderdi. Birlik Ulaştırma Bakanı Nitin Gadkari, arazi üzerinde son teknoloji bir tarım sözleşmesinin kurulmasını savundu. Site, IAF karargahının bakım komutanlığının arkasında yer almaktadır. Merkezi hükümet tarafından ödenmek üzere 150 Rs tutarında maliyete neden olacaktır. Teklif devlet tarafından merkezi hükümete sunulacak. Birlik Tarım Bakanı bana finansman temin etti Narendra Tomardedi.