Milli Eğitim Günü 2022: Eğitim Bakanı Mevlana Ebul Kelam Azad’ın doğum günü; Ünlü ve ilham verici alıntıları görüntüleyin

ManK

New member
Milli Eğitim Günü Mevlana’nın anısına her yıl 11 Kasım onun doğum gününde kutlanır. Ebul Kelam AzadiHindistan’ın ilk eğitim bakanı ve birkaç yüksek öğretim kurumu ve düzenleyicisinin kurucu üyesi.
Bugün 11 Kasım 2022 Milli Eğitim Günü. Ulusal Eğitim Günü, bağımsız Hindistan’ın ilk eğitim bakanı Mevlana Abul Kalam Azad’ın katkısının anısına her yıl bu gün kutlanır. Mevlana Abul Kalam Azad, ülkedeki yüksek öğretim kurumlarının önde gelen düzenleyicilerinden ve kurucularından biridir. Tüm Hindistan Teknik Eğitim Konseyi (AICTE), Üniversite Hibe Komitesi (UGC), Hindistan Teknoloji Enstitüsü (HTE), Jamia Millia Islamia Üniversitesivb. Doğum gününün kutlanması, yani 11 Kasım, Eğitim Günü 2008 yılından itibaren başlamıştır.
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından her yıl ana teması belirlenen Uluslararası Eğitim Günü her yıl 24 Ocak’ta dünya çapında kutlanmaktadır. UNESCO, eğitim sektöründe teknolojinin artan kullanımını ve maksimum kullanımını teşvik etmeyi amaçlayan 2022 yılı Uluslararası Eğitim Günü temasını ‘Ders Değiştirme, Eğitimi Dönüştürme’ olarak ilan etti.
Mevlana Ebul Kelam Azad’ın Milli Eğitim Günü’ndeki ünlü konuşmasını bilin:
1. “Eğitimciler, öğrenciler arasında sorgulama, yaratıcılık, girişimcilik ve ahlaki liderlik ruhunun kapasitelerini geliştirmeli ve onların rol modeli olmalıdır.”
2. “Ezberden öğretilen eğitim, toplumda devrim yaratabilir.”
3. “Hint uyruğu olan bölünmez birliğin parçasıyım.”
4. “Görevinizde başarılı olmak için hedefinize sıkı sıkıya bağlı olmalısınız.”
5. “İster Everest Dağı’nın zirvesine ister kariyerinizin zirvesine çıkın, zirveye tırmanmak güç ister.”
6. “Hayallerinizin gerçekleşmesi için önce hayal kurmalısınız.”
7. “Benlik saygısının kendine bağlı olmakla birlikte geldiğinin farkında değil miyiz?”
8. “Kölelik, süslü isimler taşısa bile en kötüsüdür.”
9. “Dil ile öğrenmek terleyebilir, ancak iyilik yaparak daha güçlü kalabilir.”
10. “Hayallerinizin gerçekleşmesi için önce hayal kurmalısınız.”