Mezun Anketleri: Nagpur Üniversitesi Uzaktan Oylama Kabinleri Tahsis Ettiğinden Pek Çok Kişi Oylamayı Atladı | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

NAGPUR: Bu sefer rekor sayıda 60.000’den fazla seçmen kayıtlı olmasına rağmen, kayıtlı 10 mezundan oluşan seçim bölgesi için Pazar günü Nagpur Üniversitesi Senatosu’nda yapılan anketlerde birçoğu oy kullanma haklarını kullanamadı. Muhtemelen şimdiye kadarki en kötü performansla, NU altındaki dört bölgedeki 102 sandık merkezinde %22’nin biraz üzerinde bir oy oranı kaydedildi. ÖncesiSeçim bölgesi Şubat 2018’de sandık başına gittiğinde% 41’lik bir katılım kaydedildi. Bundan önce, bu anketler için oy yüzdesi yıllar boyunca% 40 ila 45 arasında kaldı.
2018’de son seçimde 17.340’ı kayıtlı olmak üzere toplam 7.137 oy kullanıldı. Bu sefer 10 aday için yaklaşık 13.500 oy kullandı. Wardha bölgesi %26 orana ulaşırken, Nagpur %23 ve kırsal alanlar %25 kaydetti. Birkaç seçilmiş temsilci kendi adaylarını destekledi. Birlik Bakanı Nitin Gadkari, Santaji Koleji’nin merkezinde oy kullandı. Dezavantajlı seçmenler, kendilerine uzak yerlerde ve hatta ilçe dışında sandık merkezleri tahsis edildiğini iddia etti. NU bu kez kayıt sürecini çevrimiçi olarak başlatmıştı ve seçmenlerin adreslerini seçerken yanlış giriş yaptıkları iddia edildi.
Bu, farklı yerlerde oy kullanma kabinleri almalarına yol açtı. Bhandara, Gondia, Wardha ve Nagpur’da merkezler kuruldu. Mohan KashikarNU’nun siyaset bilimi bölümünün eski başkanı, merkezini yalnızca Cumartesi günü tanıdığını söyledi. “Bana gönderilen linke göre merkezim Devli Wardha bölgesinde. Benim gibi birçok seçmenin haklarından mahrum bırakıldığını duydum. Bu tam bir kaos ve kötü yönetimdir. Oy verme merkezi, iş yerinizin veya ikamet yerinizin yakınında bulunmalıdır. Tüm seçim bu anomali yüzünden mahvolabilir. Oy kullanmak benim anayasal hakkım ama suçluluğumdan dolayı oy kullanamadım. Adaylara bilgi verdim” dedi. Kashikar NU’nun yakındaki oy kullanma kabinlerine oy pusulalarını kabul etme yetkisi veren bir duyuru yayınlayarak bir alternatif sunması gerektiğini söyledi.
Bir mühendislik profesörü olan GH Agrawal, Doğu Nagpur’da yaşarken merkezinin Wadi yakınlarında olduğunu söyledi. “En son seçim merkezim Nandanvan’daydı. Oy vermek için üç saat sırada beklemek zorunda kaldım ama başardım. Üniversiteden Lok Sabha’ya kadar tüm seçimlerde oy kullandım. Wadi’deki göze çarpmayan bir okul benim merkezimdi. Benim için 50 km’lik bir yolculuk olurdu ama şehir merkezini araştırırken çok zaman kaybederdim. O yüzden oylama iptal oldu” dedi. Bhandara’dan MVA adayı Pravin Udapure, oy kullanma yerinin Aadhaar kartındaki adres kanıtına göre atanması gerektiğini söyledi.