Mehadia: Nag Vidarbha Ticaret Odası eski başkanı Ashwin Mehadia aleyhine dolandırıcılık, sahtecilik ve güveni kötüye kullanma iddiaları | Nagpur Habe

HakikaT

Global Mod
Global Mod

NAGPUR: Ulusal Şirketler Hukuku Mahkemesi’nin (NCLT) bölgenin en büyük ticaret loncası olan Nag Vidarbha Ticaret Odası’nın (NVCC) yönetim kurulunu devirmesinden kısa bir süre sonra, eyaletin Ekonomik Suçlar Kanadı (EOW) görevden alınan başkana karşı kayıtlı bir suç duyurusu yayınladı Ashwin Mehadiave diğer bazı yönetim kurulu üyeleri.
Mehadia liderliğindeki yönetim kurulu, bu ayın başında bir yönetici ile değiştirildi. Mehadia ve Ram Avtar TotlaDevrilen NVCC kurumunda sekreterlik yapan kişi, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma ve yanlış beyan suçlarından tutuklandı.
Polis davası, kendilerine karşı ilk şikayetin yapılmasından üç yıldan fazla bir süre sonra ortaya çıkıyor. Dipen Agrawal, Aralık 2021’de NVCC’nin eski başkanı. İlk Bilgilendirme Raporu (FIR), olayı soruşturan EOW’nin talimatıyla Sitabuldi Polis Karakolunda kaydedildi. NVCC ofisi, Sitabuldi Polis Karakolu’nun yetkisi altındadır. Agrawal, Mehadia liderliğindeki gruba karşı NCLT’ye karşı çıktı ve ardından yönetici atandı.
NVCC, Vidarbha’daki çeşitli iş derneklerinin çatı kuruluşudur. Ticaret sektörü ile ilgili konuları gündeme getirmekle ilgilenir.
Agrawal’ın şikayeti, Mehadia’nın Yönetim Kimlik Numarasının (DIN) Ticaret Bakanlığı’na (MCA) bağlı Şirketler Tescil Memuru tarafından bloke edilmiş olmasına rağmen, oda seçimine itiraz ettiğini ve yönetim kurulu başkanı olduğunu belirtti. Geçerli bir DIN, bir şirkette yönetici pozisyonunu devralmak için bir koşuldur. NVCC, Şirketler Yasası’nın kar amacı gütmeyen faaliyetlerde bulunan şirketleri kapsayan 8. Bölümü uyarınca bir limited şirkettir. TOI, 2021’de DIN’i bloke edilmesine rağmen Mehadia’nın müdür olduğunu kapsamlı bir şekilde bildirmişti.
Agrawal’ın şikayeti ayrıca Mehadia’nın yasal bir temyiz sırasında NVCC’ye ait araziyi haksız yere sattığını iddia etti. NVCC ofisi, hisseleri bir kişi tarafından satın alınan Madhya Pradesh Ticaret Odası’na ait arazide bulunuyordu. Ramesh Randhad. NVCC’yi tahliye etmek için bir dava kazandı, ancak karar temyiz edildi, ancak Mehadia NVCC’nin liderliğinde, araziyi 2,5 crore ve Rs 2 crore değerinde başka bir araziyi kabul etmek için boşaltmak için bir anlaşma yaptı.
Mehadia ve Totla’nın da anlaşmayı ilerletmek için toplantı tutanaklarında tahrifat yaptıkları iddia edildi. Şirketin yıllık rakamlarında da gerçekler yanlış sunuldu. Şikayet aynı zamanda ihracatçılara menşe şahadetnamelerinin düzenlenmesinde iddia edilen usulsüzlüklerle de ilgilidir.