Marathi Edebiyatının 100 Yıldır Feneri, VSS Hâlâ Güçleniyor | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

Nagpur: 14 Ocak 1923’te Makar Sankranti gününde kurulan Vidarbha’daki tüm Marathi edebiyat gruplarının koruyucu organizasyonu olan Vidarbha Sahitya Sangh (VSS), Cumartesi günü 100. yılını tamamlıyor. Her yıl düzenlenen jübile kutlamalarına ve çeşitli edebiyat ödüllerini kazananlara tebriklere ek olarak, VSS bu olayı münasebetiyle pek çok edebiyat etkinliği düzenledi.
Şehirdeki en iyi çok dilli kitap koleksiyonlarından biri olan VSS kütüphanesi, Marathi çevre kitaplarından oluşan bir sergi düzenledi. “Çevreyi koruma bugünlerde bir trend, ancak Marathi yazarları bu konuda uzun yıllardır bol miktarda içerik yazdılar. VSS kütüphanesinin başkanı Dilip Mhaisalkar, “Hindistan’da çevre ve yaşam, insan-hayvan çatışması, su koruma ve doğa ibadeti üzerine bir dizi kitap bulabilirsiniz” dedi. Sergide bazıları 19. yüzyılda basılmış yüzlerce kitap yer alıyor. Mhaisalkar, amacın yeni nesli kütüphaneye çekmek olduğunu söyledi.
VSS yıllık poster şiir projesinde Neha Bhandarkar’ın İngilizce, Marathi ve Hintçe şiirleri yer aldı. “Daha önce Suresh Bhat, Aruna Dhere ve Prafull Shiledar gibi büyük şairlerin şiirlerinin yer aldığı bu bölümde yer aldığım için kendimi şanslı sayıyorum. Üç dilde de yazıyorum ve birçok uluslararası ödül ve takdir kazandım. Ancak şehrimdeki insanların takdiri yeni zirvelere ulaşıyor” dedi Bhandarkar.
Yüzüncü yıl boyunca, Dr. Archana Chowdhary’nin Sri Aurobindo tarafından yazılan İngiliz epik şiiri ‘Savitri’ üzerine Marathi yorumu, VSS’nin en popüler etkinliğiydi. 12 dersin tamamı Dr. Chowdhary artık bir kitap şeklinde toplandı ve yüzüncü yıl dönümü münasebetiyle bu hafta da yayınlandı.
“100 yıl sonra VSS kütüphanesi diğer dillerle de bağlantı kurmak istiyor. Biz zaten Hintçe ve İngilizceyiz. Bundan sonra diğer bölgesel dilleri de kütüphanemiz üzerinden VSS’ye bağlamaya çalışacağız” dedi. Genç nesli kütüphanelere çekmek için birçok yeni proje yolda” dedi.