Maharashtra Sağlık Bilimleri Üniversitesi: Maharashtra Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Harvard teknolojisini kullanarak arama portalı kurmak için anlaş

HakikaT

Global Mod
Global Mod

NAGPUR: Nashik merkezli olan Maharashtra Sağlık Bilimleri Üniversitesi (MUHS), Harvard Tıp Okulu’nun bir eğitim hastanesi olan Massachusetts General Hospital’da (MGH) Veri Bilimi Departmanı ile hastalıklar ve bunların kalıpları hakkında bir arama portalı geliştirmek için bir mutabakat zaptı (MoU) imzaladı.
Plan, bu yıl Harvard Tıp Fakültesi tarafından geliştirilen ve MUHS’ye ve eğitim hastanelerine ücretsiz olarak sunulacak olan 12B2 analitik aracını kullanarak bir arama portalı oluşturmaktır. “Nashik Sivil Hastanesi’nde kapasite geliştirme için ortak eğitim programları ve fakülte öğrencilerimize ve personelimize portalın nasıl kullanılacağı konusunda eğitim vermek için atölye çalışmaları yürüteceğiz. Sağlık kalitesinin artırılmasına yönelik projeler ve araştırmalar da portal üzerinden yürütülecektir. Doktor Madhuri Kanitkardedi Rektör Yardımcısı MUHS.
ABD merkezli hastaneden dört öğretim üyesi, bir eğitim atölyesi düzenlemek için Cuma günü Nashik’e uçtu. Çalıştaya Tıp Eğitimi ve Tıp Anabilim Dalı (MeDD), Tıp Eğitimi ve Araştırma Müdürlüğü (DMER), tıp fakülteleri ve bilişim bölümleri dekanları ve profesyoneller dahil olmak üzere tüm paydaşlar katıldı.
“Klinik iş yükleriyle uğraşanların tümü, hasta verilerinin nasıl analiz edileceği ve kullanılacağı konusunda eğitim aldı. MGH, kesintisiz veri kullanılabilirliği için çevrimiçi bir platformun nasıl geliştirileceğini bilmemize yardımcı olacaktır. Tıbbi kayıtların yetersiz tutulmasıyla ilgili şikayetlerle karşılaştığımız bu durumla sık sık karşılaşıyoruz. Hasta verilerimizi MGH ile paylaşmadan doğru kullanmayı öğreneceğiz” dedi. Dr Kanitkar.
Projenin Nashik General Hospital’da halihazırda uygulandığını söyledi. “Hastanenin yaklaşık dört bölümünden gelen veriler şu anda işleniyor” dedi.
“Portal, öğretmenlerin belirli hastalıkları olan hasta sayısını hızlı bir şekilde bulmasını ve hastalığın mevsimsel eğilimini incelemesini kolaylaştıracak. Batı ülkelerinin ders kitaplarına güvenmek yerine, öğrencilerin yerel hastalık kalıpları hakkında bir anlayış geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Portal ayrıca belediye ve hükümet yetkililerinin bir salgın sırasında hasta sayısı, ilaç kullanımı vb. gibi halk sağlığıyla ilgili konuları hızlı bir şekilde izlemesi için yararlı olacaktır. Genel olarak portal, sağlık hizmeti sağlayıcılarının yerel halkın ihtiyaçlarını anlamasını sağlar. ve sistemin maliyet verimliliğini artırmanın dışında ele alın, ”dedi Dr. Kanitkar.