Lewis Hamilton, galibiyetsiz ilk F1 sezonuyla ‘ümidini koruyor’ | Yarış haberleri

QasiM

Global Mod
Global Mod
ABU DHABI: Lewis Hamilton, Formula 1’deki ilk galibiyetsiz sezonunu Pazar günü tamamladı ve ardından “Bittiğine sevindim” dedi.
için dalgalı servetlerin olduğu bir yıldı. mercedes yeni yer etkisi kurallarına uyum sağlamakta zorlanan ekip.
Sezon boyunca sonuçları iyileşmesine rağmen, takım yalnızca bir yarış kazandı. George Russell, geçen hafta Brezilya Grand Prix’sinde birinci oldu ve şampiyonluğa çoktan karar verilmişti.
Geçen sezon, Hamilton unvanını Max Verstappen’e kaptırdığında sekiz yarış kazandı. 2013’ten bu yana en düşük toplamıydı. Bu yıldan önce 15 sezonunun her birinde en az bir galibiyet elde etti.
Pazar günü, yedi kez şampiyon olan sürücü, sezon sonu Abu Dhabi Grand Prix’sinin üç turunda hidrolik sorunları nedeniyle emekli oldu ve iki kez şampiyon olan Max Verstappen, yılın 15. galibiyetini alarak kusursuz bir rekora imza attı.
Russell beşinci oldu.

Galibiyet serisinin sonu sorulduğunda Hamilton, “Açıkçası kazanmak güzel olurdu,” dedi.
“Ama bir galibiyet gerçekten yeterli değil, değil mi? Bu yıl ilk beşinci sırayı aldığımızda bir galibiyet gibi hissettim. İlk dördüncülüğümüzü aldığımızda: bir galibiyet gibi hissettim.”
“Ve ilk podyumumuzu elde ettiğimizde, bu bir galibiyet gibi geldi ve o saniyeler gerçekten bir şeyler başardığımızı hissettirdi, bu yüzden buna tutunuyorum.”
Hamilton, Austin’deki 12. yarışta yalnızca ikinci oldu ve bunu Mexico City ve Sao Paulo’daki sonraki iki yarışta ikinci oldu.
Brezilya’da Mercedes, Abu Dabi yarışı için haftada bir-iki yumruk atıyordu.
“Son yarışa kadar her zaman bir şans olduğuna inandım. Bence umudu korumak ve çalışmaya devam etmek çok önemli.”
“Her şeyimizi verdik ve bence bu son yarış tüm sezonu özetledi… Bittiğine sevindim.”
Yarıştan çıkışı, takımın spordaki yeni yer etkisi dönemi için inşa ettikleri arabalarının zıplama ve ‘yunus balığı’ ile ilgili sorunlarının gölgesinde kaldığı bir sezondaki ilk mekanik başarısızlığıydı.
Takım patronu Toto Wolff, “Bu gerçekten iyi değildi – yapabileceğimiz tüm hatalar.”
“Araç olması gereken hızda değildi: en hızlı üçüncü, biri arızalı, diğeri lastiksiz.”
“Abu Dabi’nin araç için zor olacağını biliyorduk, korelasyon kesinlikle iyi.”
Hamilton yarıştan önce, gelecek yıl daha hızlı, daha güvenilir ve daha hızlı tepki veren bir araç olmasını umarak dengesiz W13 aracını geride bırakmak istediğini belirtmişti.
Wolff, modeli takım genel merkezinde ve İngiltere’deki yakındaki motor fabrikasında bir hatırlatma olarak kullanmayı planladığını söyledi.
“Bunun ne kadar zor olabileceğini kendimize her gün hatırlatmak için bu arabayı Brackley ve Brixworth’taki resepsiyona götüreceğiz.
“Herkese teşekkürler. Bu bir karakter oluşturma sezonu. Bir yarış için değil, tam bir sezon. Ama çok zorlamaya devam ettiniz, motosiklet gerçekten iyi gidiyordu ve orada başardıklarımızdan gurur duyuyorum.”
“Şasi tarafında, iyi anlardan daha çok kötü anlar yaşandı, ancak iyi anlar muhteşemdi, bize ne kadar iyi olabileceğini hissettirdiler. Şimdi sadece gelecek yıl için ilerliyoruz. Zor, kötü ve kötü.” iyi.” öyle hissediyorum ama seneye yine geleceğiz.”