Kişisel Verileri Koruma Dairesi, Feri davası mağdurlarının isimlerinin yayımlanmasıyla ilgilenmeye başladı

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Ofis sözcüsü Milan Řepka, televizyona karşı idari soruşturma başlatıldığını doğruladı. iRozhlas.cz olaya dikkat çekti.

“Kişisel Verileri Koruma Dairesi, televizyonun 3 kişinin kimliklerini tespit edecek bilgileri yayınlayarak işlediği iddia edilen Kişisel Verilerin İşlenmesi Kanunu kapsamında suç işlediği şüphesiyle davada idari işlem başlatmıştır. kamuya açık bir bilgisayar ağı aracılığıyla mağdur konumunda” dedi Tecavüz.

Basın, film, radyo, televizyon, kamuya açık bilgisayar ağı veya benzeri yollarla işlenen suçlarda para cezasının 5 milyon krona kadar çıkabileceğini sözlerine ekledi.

Üç mağdurun temsilcisi Adéla Hořejší, idari soruşturmanın başlatılması konusunda yorumda bulunmak istemedi. Ancak kararın hemen ardından, yayının zevksizliğin doruk noktası olduğunu söyledi.

Hakim canlı yayına izin vermedi

“Bu kesinlikle inanılmaz ve yargılama kapalıyken ve kimlikleri her zaman korunurken bunun nasıl mümkün olabileceğini kesinlikle anlamıyorum. Bunu son derece kaba buluyorum. Kararın açıklanmasının ardından Hořejší, “Nasıl bir gazeteci bunu yapabilir anlamıyorum, mahkemenin bunu yapma izni yoktu” dedi.

Eski TOP 09 Milletvekili Dominik Feri’nin cezasının canlı yayınında, üç mağdurun tam isimlerinin yanı sıra işlenen fiillere ilişkin çok mahrem ayrıntılar da duyuldu. Feri’ye verilen cezanın açıklanmasının ardından duruşma salonuna üç kameraman alındı.

Senato başkanı Lenka Hájková, iDNES.cz’ye, kurbanların isimlerinin yayınlandığı canlı yayına izin verilmediğini söyledi. Feri’nin davasının bir kısmı hassas bilgilerin tartışılması nedeniyle kapatıldı.

Geçtiğimiz hafta mahkeme eski milletvekilini iki tecavüz ve bir tecavüz girişiminden dolayı üç yıl hapis cezasına çarptırdı. Aynı zamanda mağdurlara 300.000, 150.000 ve 60.000 kron tutarında manevi tazminat ödemesi gerekiyor.