Kayıt artışı J&K’da %14,5’lik bir artış kaydetti: Teğmen Vali

ManK

New member
yum:Jammu ve Keşmir Vali Yardımcısı Manoj Sinha Perşembe günü yaptığı açıklamada, Birliğin topraklarının, hükümetin “etkili müdahaleleri” sayesinde geçen yıl yüzde 14,5 artış kaydettiğini söyledi. LG, inovasyon ve buluş kültürünün öğrencilerin geleceğin zorluklarıyla güvenle yüzleşmelerini ve çeşitli kapasitelerde ulus inşasına katkıda bulunmalarını sağlayacağını söyledi.
“Herkes için eğitim hedefine ulaşma arayışımızda, okul terkini telafi etmek için etkili müdahaleler uyguladık. Geçen yıl kayıt yolculuğu yüzde 14,5’lik bir artış kaydetti,” dedi Sinha, hak eden öğrencileri ödüllendirmek için düzenlenen bir törende.
Eğitim sektöründe yapılan reformlara ve bu doğrultuda alınan önemli kararlara vurgu yaptı. Milli Eğitim Politikası son iki yılda Jammu ve Keşmir’deki eğitim sektörünü dönüştürmek.
“Kız çocuklarının eğitimi için gerekli altyapıyı geliştiriyor, toplumsal cinsiyet farklarını kapatıyor, Atal Tamir Laboratuvarları ve burs sağlayan, bireysel gelişim için el ele tutuşan ve hayatın her kesimi için kaliteli eğitim sağlayan bilgisayar destekli öğrenme merkezleri” dedi.
Ülkenin önde gelen eğitimcilerinin J&K’nin yüksek öğretim konseyine katılmaya davet edildiğini söyledi.
Sinha, “İnsan kaynaklarının potansiyelini artırmak, yükseköğretim ekosistemini mevcut zorlukların ihtiyaçları ile yeniden düzenlemek ve akademi ve sanayi arasındaki ilişkiyi güçlendirmek için pragmatik bir yol haritası hazırlıyoruz.” Dedi.
‘Aao School Chalen’ kampanyası, Talaash anketi ve öğretmen-öğrenci mentorluk programları gibi girişimlerin olumlu sonuçlar verdiğini söyledi.
“Bugün 70.000 kız ve erkek 14 farklı meslekte mesleki eğitim alıyor ve üst sınıflarda 1.420 bilgisayar destekli öğrenme merkezi çocuklarda merak ve eleştirel düşünmeyi teşvik ediyor.
“Bir öğrenci için en büyük güç eleştirel düşünmedir ve merak tek gerçek kimliktir. Eleştirel düşünme ve merak, öğrencinin cesaret, özen ve işbirliği değerlerini kazanmasına yardımcı olur” dedi.
Başbakan’ın liderliğinde hazırlanan NEP’in tüm eğitim ekosistemini yeniden tanımladığını söyledi.
“Herhangi bir bölge, herhangi bir ülke, ancak genç nesile eleştirel düşünme ve merakı beslemek için doğru ortam verilirse gelişecektir.
Sinha öğrencilere “Bağımsız düşünmenize, bireysel gelişiminize odaklanın ve engin bilgi potansiyelini ortaya çıkarmak için sorularınıza cevap aramayı asla bırakmayın” dedi.