Karnataka Maharashtra Sınır Tartışması: ‘Eğer…’ Bakan Shambhuraj Desai uyardı | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod
NAGPUR: Devam eden sınır anlaşmazlıklarının ortasında, Maharashtra Bakanı Shambhuraj Desai Karnataka Başbakanı’nı uyardı Basavaraj Bombai devletin sorumsuz ve saygısız yorumlar yapmaktan vazgeçmediği takdirde su konusunu düşünmek zorunda kalacağı.
Shinde liderliğindeki hükümette tüketim bakanı olan Desai, Nagpur’daki eyalet yasama meclisinin kış oturumunda açıklama yaptı.

1/5

Karnataka-Maharashtra sınır anlaşmazlığı: Bilmeniz gereken 5 şey

Alt yazıları göster

1956-1960: Eyalet Yeniden Yapılanma Yasası, Belgaum, Karwar, Nipani ve diğer bölgeleri (çoğunlukla Marathi konuşanlar ile) Mysore’a (daha sonra Karnataka) verdi.

1966: Merkez, anlaşmazlıkları araştırmak için Mahajan Komisyonu’nu kurdu

1967: Panel, Belgaum, Nipani ve Karwar’ın Karnataka’da kalmasını önerir, kabul eder ve sorunun kapandığını söyler. Maharashtra bunu reddediyor

1980 – 2005: Belgaum sivil kurumu, Maharashtra ile birleşme çağrısında bulunan çok sayıda kararı kabul etti

2004: Maharashtra SC’ye taşındı

Desai, Bommai Maharashtra’yı kışkırtmayı bırakmazsa, o zaman daha fazla yol olduğunu ve bizim de onun açıklamalarından intikam alabileceğimizi, bunun da sonuçta Karnataka halkının çok acı çekmesine neden olacağını söyledi.
Karnataka hükümetinin her yaz Maharashtra’ya Koyna ve Krishna nehirlerinden kendilerine su bırakılması talebiyle başvurduğunu belirten Desai, “Devletimiz her zaman komşu ülke halkının susuzluğunun su salarak giderilmesini destekliyor ve sağlıyor. onlara.
Maharashtra hükümetinin komşu eyalette Marathi konuşan insanların çıkarlarını korumak için yaptığı güçlü protestoya işaret ederek, “Şimdi bu yaz kararımızı yeniden gözden geçirmeliyiz” uyarısında bulundu.
İki devlet, on yıllardır aralarındaki sınırların çizilmesi konusunda anlaşmazlık yaşıyor.
“Maharashtra Chandrakant, Patil ve beni eyaletin Karnataka ile olan sınır anlaşmazlığı için koordinasyon bakanları olarak atadığından, her iki eyalet de Bharatiya Janata Partisi (BJP) tarafından yönetildiği için Merkez’den müdahale etmesini talep ediyorum” dedi.