Kapalı ve katı Bata’nın kilit yöneticisi. Dominik Čipera 130 yıl önce doğdu

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Onun vasisi olarak hareket eden Baťa bunu başıyla onayladı ama müstakbel kocasıyla tanışmak istiyordu. Doğumunun üzerinden bu Ağustos ve Eylül ayında 130 yıl geçen Čiper’in daha sonra açıkladığı gibi, iki adam arasındaki konuşma “hızla uzun bir ulusal ekonomik tartışmaya dönüştü; kapsam ve derinlik bakımından bir devlet sınavına eşdeğerdi”. Kanada’da ölümünün üzerinden 60 yıl geçti.

Tomáš Baťa, bankacılık ve işletme yönetimi alanında gerçek bir uzmanın karşısında oturduğunu keşfetmekten memnun oldu. Bu yüzden tereddüt etmedi ve ona Zlín’deki evinde bir yer teklif etti. İlk olarak Čipera’nın hızla müdürlüğe yükseldiği muhasebe ofisinde, ancak kariyer gelişimi o seviyeden çok uzaktaydı.

1925’te Tomáš Bata’nın tek avukatı oldu ve böylece şirketin tüm varlıklarını elden çıkarma hakkına sahip oldu. Bať gazetecisi Josef Vaňhara’nın sözleriyle, “belki de ilk günlerde kız kardeşi Anna hariç, birlikte çalıştığı herkes arasında Bať’ya en yakın kişi” oldu. İdeal bir simbiyozdu. Zihninde büyük projelerin doğduğu vizyon sahibi Tomáš Baťa ve bu planların gerçeğe dönüştürülmesine ve ekonomik açıdan sürdürülebilir bir şekilde tutulmasına yardımcı olan Čipera şirketinin fiili genel müdürü.

“Tomáš Baťa bana hiçbir zaman belirli bir işi yapma emri vermedi. Faaliyetimin kapsamı hiçbir zaman onun tarafından özel olarak belirlenmedi. (…) Çeşitli konuların durumuyla ilgili sorularından, işimizin hangi bölümlerinden sorumlu olduğunu anladım ve kendimi onlara adadım” diye belirtiyor Čipera, İşin ve Halkın Hizmetinde kitabında .

“T. Baťa uzun zamandır aradığı, yönetim ve kontrol işlerinin bir kısmını kendisine devredebileceği ve diğer bazı işler için güvenilir bir temsilci yetiştirdiği ana işbirlikçisini Čiper’de buldu. görevler” diye belirtti Vaňhara.

Tomáš Baťa Jr. anılarında “Čiper’in zekası, yönetim yeteneği ve mutlak dürüstlüğü yalnızca babasının hayattayken değil, daha sonra da şirket için vazgeçilmezdi” diye yazdı.

Kapalı doğası olan bir adam

Čipera için Baťa, yakınlaşmak istediği bir öğretmen ve kelimenin tam anlamıyla bir rol model oldu. Özellikle işe ve verilen görevlere ne kadar rasyonel ve odaklanmış bir şekilde yaklaştığından etkilenmişti. Ancak artık Baťa’nın yaptığını yapamazdı: Hayattan zevk almak, arkadaşlarıyla eğlenmek ve boş zamanlarında dinlenmek.

“Čipera kapalı bir yapıya, soğuk tavırlara ve sert tavırlara sahip bir insandı. Neredeyse hiç özel hayatı yoktu, gerçek arkadaşları yoktu ve mizah anlayışı yoktu” diye yazıyor Vaňhara. “Görünüşe göre, kendi konumundaki diğer kişilere bu şekilde görünmesi gerektiğine inanıyordu, böylece çevresinden kişisel izolasyonun yanı sıra saygı ve otoriteyi de güvence altına alıyordu. Sonunda her ikisinden de bıktı ama bu ona hayatın en hoş yanlarının çoğuna mal oldu.”

Zlín Belediye Başkanı ve Bayındırlık Bakanı Dominik Čipera, 1939-1942 yılları arasında Burešov’da İngiliz tarzında bir villa inşa ettirdi.

En yakın arkadaşları arasında çatı katındaki stüdyosunda dinlenmeye ve rahatlamaya gittiği mimar František Lýdie Gahura da vardı. Bunun dışında çoğunlukla şirkette çalışarak geçiniyordu. Keskin ve tutarlıydı, hızlı kararlar veriyordu ve kararlarını asla geri almıyordu.

“Čipera bana sert, gerçekçi, katı ve tam bir mesafeyle göründü; aslında onun gülümsediğini hiç görmedim. Soğukkanlı bir zihni, büyük bir içgörüsü vardı ve kararları tartışılmazdı. Ancak katılığına rağmen her zaman şık ve yakışıklıydı. İnsanlarla uğraşırken asla dar kafalılığa ve kasıtlı olarak insanları baltalamaya tenezzül etmedi. Bu yüzden ciddiyeti ve saygıyı korudu; şirketin temel direklerinden biriydi, basiretli, güvenilir ve amacına uygun biriydi” diye anlatıyor Inocenc Krutil, Nevšední osudy Bať’nin ihracatçısı kitabında onu tanımlıyordu.

Çerçevesiz bir pensenin arkasında çelik gibi gri gözleri olan ve tiz bir sese sahip bir adam, işletmenin ana kapasitesinin bedelini ödedi. Kendisi, Baťa şirketinin birkaç bin kazanmak isteyen insanlarla değil, milyonlar kazananlarla ilgilendiğini söyledi. Ve o da buna sadık kaldı. Siyah sayılara olan sevgisi ve bu kaygının sınırlar içinde kalması konusundaki kaygılı kaygısı ünlüydü. Bazen abartmasına rağmen.

Örneğin, inşaatçı Sehnal’in liderliğindeki inşaat departmanı çalışanları, ona isimsiz bir şehirde bir büyük mağazanın inşasına ilişkin bir projeyi onay için sundular. Čipera ona her şeyi açıklattı, bir kalem aldı, binanın kat planında sekiz katlı yapının tamamını destekleyen iki dizi destekleyici beton sütunun üzerini çizdi, bütçeden 20.000 kron kesti ve ardından imzayı attı. kağıt.

“Kapının arkasında Sehnal’i dirseğinden tuttum ve bunun ne saçmalık olduğunu, neden kendini savunmadığını, sonuçta evi böyle yapamayacağını sordum. Cevap verdi: ‘Bunu biliyorum ve Čipera da sütunların orada olması gerektiğini biliyor. Onlara yönetmenden ödeme yapacağız, o sadece yüksek katılıma güvendiğimiz konusunda bizimle tartışmak istemedi'” diye hatırladı Jan Antonín Bata’nın sekreteri Vladimír Krejčí.

Ancak soğuk dış görünüşün arkasında iyi bir kalp vardı. Bu, Krejčí’nin anılarında anlattığı olayla kanıtlanıyor. Çalışanlardan biri öğle yemeğinden dönerken fabrika kapısında kamyonun çarpması ve bacağını kaybetmesi üzerine sigorta şirketi, bunun iş kazası olmadığını söyleyerek ona yıllık maaş ödemeyi reddetti.

Čiper hukuk departmanından bir açıklama istedi ve kendisine yasa metni sunulduğunda öfkeyle şunları söyledi: “Ve yasanın yanlış olduğunu görmüyor musunuz? Güzel bir hukuk departmanımız var!” Şirket avukatları Prag’a müdahale etmeye başladı ve altı ay içinde sigorta şirketinin benzer davaları artık reddedemeyeceğini öngören bir yasa çıkarıldı. Ve iddiaya göre Zlín’den gelen talihsiz adamın davasına ilişkin bir inceleme de vardı.

Zlín’den hükümete yolculuk

Čiper’in rolü 1932’den ve Tomáš Bata’nın Otrokovice’de bir uçak kazasında trajik ölümünden sonra daha da büyüdü. Belediye başkanı olarak Zlín’in başındaki yerini aldı. Ve hepsinden önemlisi, bilgi ve becerileri, şirketin ekonomik durgunluğun ve temel personel değişikliklerinin yaşandığı zor zamanlarda sağlamlaşmasına yardımcı oldu.

“Onun kapsamlı endüstriyel organizasyonu ancak, resmi başkanı Tomáš’ın üvey kardeşi Jan Antonín olan, ancak karar alma sorumluluğuyla birlikte muhakeme, denge ve deneyimin Dominik’e dayandığı belirli bir beyin güveni biçiminin yönetimi yoluyla devam edebilirdi. Čiper, Josef Hlavnička ve Hugo Vavreček, Vaňhara 1930’ların önemli Bať yöneticilerinden bahsetti.

Tomáš’ın halefi, Čiper’in bazen görkemli fikirlerini ustaca yönlendirmeyi başardı, ancak diğer zamanlarda onun ilginç fikirlerini hiçbir sorun yaşamadan kabul etti ve onlara yol açtı. Aynı zamanda özel hayatta da pek iyi anlaşamıyorlardı. Sayılardan oluşan dünyası Jan’ın sanat sevgisiyle örtüşüyordu.

“Sert muhasebeci ve katı iktisatçı Dominik Čipera’nın aksine Jan Baťa, büyük ölçüde romantik ve temelde iyi kalpli bir kişilikti; aile hayatının refahına önem veriyordu ve hatta kendi akordeonunun eşlik ettiği şiirler ve şarkılar yazabiliyordu. ,” diye hatırladı Krejčí.

İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Baťa şirketi tüm dünyaya yayıldı ve Čipera’nın büyük bir değeri vardı.

Monika Pečková, Čiper hakkında Čiper hakkında yayınlanan bir makalede “Zamanla şirketin, kendisini en yüksek yabancı çevrelerde temsil edecek, birinci sınıf görgü kuralları bilgisine sahip, yüksek düzeyde eğitimli satış temsilcilerine ihtiyaç duyacağı bir aşamaya ulaştığını tahmin etti” dedi. Čiper’in 20. yüzyılın ilk yarısına ait baskısı.

General Alois Eliáš’ın yeni hükümeti. Rüyada soldan sağa – Sosyal ve Sağlık İdaresi Bakanı dr. Vladislav Klumpar, Bayındırlık Bakanı Dominik Čipera, Sanayi, Ticaret ve Ticaret Bakanı Vlastimil Šádek, Eğitim ve Milli Eğitim Bakanı Jan Kapras, Başbakan Alois Eliáš, Tarım Bakanı Ladislav Feierabend, Maliye Bakanı Josef Kalfus, Adalet Bakanı Jaroslav Krejčí, Ulaştırma Bakanı Jiří Havelka

Ayrıca Zlín belediye binasının başındaki Tomáš Baťa’nın yerini aldı. Pečková şöyle anlatıyor: “Onun öngörüsünün bir örneği, örneğin daha küçük belediyelerin Zlín’in yönetimi altında bir idari merkez olarak gruplandırılmasıdır; bu, kalkınmaya yardımcı oldu ve aynı zamanda Zlín’in önemini de artırdı,” diye anlatıyor Pečková.

Čiper’in yetenekleri Çekoslovak hükümetinin de gözünden kaçmadı ve 1938 sonbaharındaki zor dönemde Bayındırlık Bakanı olarak atandı. Ocak 1942’ye kadar bu şekilde kaldı, bu nedenle Beran ve Eliáš’ın koruyucu hükümetlerinde de çalıştı. Bu kadar açık bir konumdayken bile onun gizlice ve önemli ölçüde direniş faaliyetlerini desteklemesi, zulüm gören ve zulüm gören yüzlerce insana kişisel olarak yardım etmesi neredeyse inanılmaz. Aynı zamanda Gestapo’nun hedefindeydi, bu yüzden göze çarpmamaya çalıştı, bu da onun kapalı doğasına karşılık geliyordu.

“Tanıdıkları ve güvendiği dostları arasında şunları söyledi: ‘Bu zor zamanlarda kumarbaz olamayız. Bu süreyi atlatmak için insanlarımıza yardım etmek istiyorsak, tarlaları temizlemek değil, hizmet etmeliyiz.’ Ve doğuştan diplomatik yeteneğe sahip bu düşünceli adam çoğu zaman yapması gerekenden fazlasını üstleniyor, savaştan sonra acemiler tarafından azarlanma pahasına bile taviz veriyor,” diye yazmıştı yazar Jaroslav Pospíšil Sırtlanlar kitabında.

KSČ’ye katıldıktan sonra göç ederek hapisten kurtuldu

Prag’daki bakanlık görevinin sona ermesinin ardından Zlín’e döndü ve burada fabrikanın yönetiminde çalışmaya devam etti ve Slovak Ulusal Ayaklanması da dahil olmak üzere direnişe destek verdi. Ve bu sadece şirket parasından değil aynı zamanda kişisel tasarruflardan da geliyordu. Aynı zamanda 1944 yılına kadar şehrin belediye başkanlığını da yaptı; bu görevde geçirdiği on üç yıl hâlâ yenilmez bir rekordur.

Ne yazık ki Dominik Čiper’in hayatının barışçıl bir şekilde sona ermesine izin verilmedi. Mayıs 1945’te, şirket yöneticilerinin ofislerinin bulunduğu gökdelenin sekizinci katına doğru elini sallayan ve “Anlaşacağız” diye bağıran komünist yoldaş Kijonka’nın saldırgan konuşmasını dinlediğinde ne hissetmiş olmalı? o kattaki beylerle!”? Yeni iş konseyi tarafından şirketten men edildi ve daha sonra iki ay süreyle tutuklandı, bu da sağlığının daha da kötüleşmesine neden oldu. Nisan 1947’de Yüksek Mahkeme tarafından işbirliği suçundan beraat etti, ancak Şubat 1948’de Komünistlerin yükselişiyle birlikte memleketindeki günlerinin sayılı olduğunu ve yeni rejimin ona zulmetyeceğini biliyordu. Bu nedenle yetişkin oğullarıyla bir aile toplantısı düzenledi ve göç konusunu gündeme getirdi.

“Babam bize kendisinin artık yaşlandığını, hayatının neredeyse geride kaldığını, hayatlarımızın önümüzde olan işlerin esas olarak bana ve kardeşime bağlı olduğunu söyledi. Jan Čiper’in oğlu, Ulusun Hafızası için şunu hatırladı: Biz ayrılmak istediğimizi söyledik. Böylece aile, karmaşık olmasına ve birçok kez olmasına rağmen Kanada’ya gitti. Komünistler daha sonra Čipera’yı “cumhuriyete yönelik tehdidin arttığı bir dönemde Nazi ve faşist hareketi desteklediği” iddiasıyla gıyaben ve hileli bir duruşmayla on beş yıl hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca mal varlığı da devlete devredildi.

Kanada’da Bata Shoe şirketinin geliştirilmesinde Tomáš Bata, Jr. ile işbirliği yaptı. Sıfırdan başladı, tüm serveti Çekoslovakya’da kaldı. “Çalışabilmek önemliydi. Biz bunu drama olarak algılamadık, bir işimiz ve maaşımız vardı. Hayal kırıklığını fark etmedim” dedi oğlu Jan.

Dominik Čipera, 3 Eylül 1963’te 70 yaşında öldü ve cenazesine Kanada’nın her yerinden sırt çantalı gezginler geldi. Çek Cumhuriyeti’nde ancak 1993’ten sonra tamamen rehabilite edildi. Zlín’de, Burešov’un yerel kesiminde, mimar Vladimír Karfík’in tasarımına göre 1942’de inşa edilen bir villayla kaldı. Sahibi, kültürel ve yaratıcı bir merkeze dönüşmeye hazırlanan Zlín Bölgesi’dir.