Kan vernisi. Gökyüzüne baktı ve büyükelçinin öldürülmesinin fotoğrafını çekti

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Türkler, Rus Türkleri tarafından Kasım 2015’te kendilerine yapılan grevden kısa bir süre önce affedildi. Türkiye, Ervenç’in başarısız darbe girişiminin ardından toplumun her kesiminde büyük bir baskının ardından toparlandı. Glen adını söyleyen herkesi kovun veya cezalandırın. Ve Rus ordusu, Suriye diktatörü Bar Esad’ın güçleriyle birlikte Halep’i bombalarken, Türkiye-Suriye sınırındaki halkın basını da bunu protesto ediyor.

Rus katil, Suriye’den çekilin, isyancı bölgeleri arayın ve insani yardım gönderin. Moskova, Şam, Ankara ve Tahran, orijinal Oban kurduyla ne yapacaklarını tartışıyor. Bu atmosferde 19 Aralık 2016’da Ankara’nın Ankaya ilçesinde oima gezgini Vernis Kaliningrad’dan Kamatka’ya gösterisi gerçekleşti. Fotoğrafçının bu modern sanat merkezindeki enstalasyonuna Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrej Karlov, AP fotoğrafçısı Burhan Zbilici ve polis memuru Mevlt Mert Altınta da katılacak.

İkisi de kaderlerinin kesişeceğini bilmiyor. Son adı verilen mon s ptomnost mdi potal. O sırada görev dışındaydı ve oda arkadaşı da dahil olmak üzere Keiren mahallesinden taksiyle galeriye geldi. Sıradan kıyafetler giyiyordu, takım elbise giydi ve daha sonra. Ayrıca yanına bir de seyahat çantası almıştı. Taksi şoförü kendisine bir yere gidip gitmeyeceğini sorduğunda şu cevabı verdi: Evet, bu gece. Müze girişindeki güvenlik görevlisine kartvizit salladı. Emniyet kemerleri tabancasından sarkıyordu ama elbette uzaktan ateş edebilirdi.

Zbilici işten eve dönerken tesadüfen duvarın üzerinde durdu. Ona göre bu, sıradan bir sosyal olay olduğunu gösteriyordu. Ancak şehirde fotoğraf galerisindeki kadınlardan biri olarak yer alan Büyükelçi Karlov’un ölümünü gördü. Rusya’nın yıkılmasından bahsetti. Ta ki Altınta tarafından azarlanana kadar. Allahü ekber! Halep’i unutmayacaksınız. Sri’yi unutmayacaksın. Şehirlerimiz güvende olana kadar siz de güvende olmayacaksınız. Beni buradan ancak ölüm çıkarabilir. Ve bu yüzden acı çeken herkes, önündeki diplomatı öldürdükten sonra katil gibi bedelini ödeyecek.

Muhammed peygamberi de değiştirip şöyle dedi: Sivilleri alın, askerleri buraya alın. Otopsi daha sonra toplam on bir kez yattığını gösterdi. Karlov’un vücuduna dokuz kurşun isabet etti. Koyu renk takım elbise ve kravatla silahını çıkardığında hayrete düştüm. Dikkat çekmek için yapılan bir tür jest olduğunu düşündüm. Bunun yerine, soğukkanlı bir cinayetti. Köstebekler birbiri ardına ayağa kalktılar, galeride çok yüksek sesler çıkararak koçbaşı döktüler. Büyükelçinin naaşı önünde yerde yatıyordu. Gerçekte ne olduğunu anlaması birkaç saniye sürdü.

Bir avcı önüme kondu. Hayat gözlerinin önünde söndü, o anda kafasında olan düşüncelere döndü. Yolculuktan kısa bir süre önce Karlov, ilk olarak vatanı için ve bariz bir sevgiyle yas tutuyor. ve bir süre sonra durdu ve dilsizin sözlerini hakarete dönüştürmesine izin verdi. Ne kadar sakin ve mütevazı göründüğümü düşündüğümü hatırlıyorum, diye ekledi. Hayatının büyük bir kısmını Kuzey Kore’de geçiren Rus diplomat, çok daha güvenli bir ülkede ölümüyle karşılaştı. Gardiyanlar bile ona yardım edemedi, aldığı yaralar sonucunda daha sonra hayatını kaybetti. Yirmi iki yaşındaydı.

Sabah saatlerinde panik yaşanmasına ve vernisajın zincire vurulmuş içerdekileri mümkün olan her yere saklanmaya çalışsa da, gazetenin mesleki görevi yüreklerinde şarkı söylüyordu. Korktum ama duvarın arkasına sığındım ve işimi yapmaya başladım: fotoğraf çekmek, dedi. Aptal, hâlâ tabancayı sallamakta olan Altınta’nın ona doğru dönmesinin ne kadar tehlikede olduğunu anladı.

Kendi kendime dedim ki: Beni yatağa atsalar, yaralasalar, hatta öldürseler bile ben bir gazete fırınıyım. İşimi yapmak zorundayım. Fotoğraf çekmek yerine kaçabilirdim… ama bana neden fotoğraf çekmediğimi sorarlarsa ne cevap verirdim? kariyeri boyunca Zliv’de yağmura gömülen ve Suriye’de savaşan ilk kurdu yakından gören ünlü foto muhabiri şöyle konuştu:

Bu yüzden galeriyi düşündü; çatışan evlilikler nedeniyle işlerinden ayrılan meslektaşları için bile. Olay anında jet, iç tabanın amacını bilmiyordu. Bunun bir Eensk militanı olabileceği aklına geldi. Daha sonra Altınta’nın Halep ile ilgili slogan attığını söylediler. Büyükelçinin gevşek bedeninin etrafında nasıl dolaştığını ve arada sırada sergilenen sergilerden birini kırdığını izledi.

Çok üzgün bir adam gördüm ama bir şekilde kendine hakim oldu. Omurganın etrafındaki herkese saldırın ve ondan uzak durun. Sonunda polis gelip odayı boşalttı, intikam için son dakikalarını anlattı. Polis, o sırada henüz yirmi iki yaşında olan meslektaşının yaklaşık on beş saat içinde rahatsız edici kişi tarafından öldürüldüğünü söyledi. İçişleri Bakanlığı daha sonra Altınta’nın Ankara polis teşkilatında iki buçuk yıl görev yaptığını açıkladı.

Yaşam boyu Pktrt

Türkiye’nin batısındaki Aydın şehrinde doğdu ve İzmir yakınlarındaki polis akademisinden mezun oldu. Yaz darbe girişimi sırasında ülkenin diğer ucundaki Diyarbakır’da görevlendirildi. Ve eski arkadaşlarının da ifade ettiği gibi, kendisine tavsiye mektubu yazan iki polis memuru gibi o da din adamı Fethulh Glen’in hareketine sempati duyuyordu. Glen’in hareketine karıştığına dair şüpheler nedeniyle genç polis memuru bile kovuldu. O yılın kasım ayının ortasında çanta kıpırdayabilirdi.

Her ne kadar Amerika’da sürgünde yaşayan Glen, bir günlük terör eylemlerinin haklı gösterilemeyeceğini söyleyerek katille her türlü bağı kınadıysa da, bunun kendisine hiçbir faydası olmadı. Polisin ana versiyonu Glen’in terör istasyonu FET֓’nin tutuklanmasından, yıkıcı eyleminin sonuna kadardı. O dönem Türkiye’de sadece glenist olanlar en hassas suçlardan sayılıyormuş.

The Guardian gazetesi, şüphecilerin, katili ana düşmanının bir işareti olarak göstermenin Türk hükümetinin dilinde olduğunu belirtti. Cinayetler kısa süre sonra Fetih Hareketi İslamcıları tarafından yaklaşmış, polis FET’in bu komplonun arkasında durmasına izin vermemişti. Fail galeride ölürken daha sonra Altınta’nın suç ortaklarını da yakaladı. Köstebek ayrıca annesini, kız kardeşini ve oda arkadaşını da yakaladı. Sonunda diplomatı öldürmek suçundan beş kişiye ömür boyu hapis cezası verildi. Glen bile suçlamalardan kurtulamadı ama Amerikan hükümeti onu bu kez de Türkiye’ye iade etmedi.

O uzun dakikalar sırasında Altıntae, Karlov’un cesedinin üzerinde duran kırbacı, sol eli göğe kaldırılmış, sağ elinde ise silahla yakaladı. Ayrıca suikasttan hemen önceki anın ve olaydaki diğer anın, galerinin içinin, köşedeki bir ağacın ortaya çıkış şeklinin fotoğraflarını da çekti. Ofise taşınıp post-görüntüleri işlediğimde gözüm ondaydı. Büyükelçi konuştuğunda sığırcık onun arkasında duruyordu. Tıpkı ptel’i veya koruması gibi, hatırladı.

(Değil) Dünya Basın Fotoğrafına fotoğraf dahil

Daha iki ay geçmeden, Türkiye’de Cinayet dizisiyle bir Türk foto muhabiri Dünya Basın Fotoğrafı yarışmasında Yılın Fotoğrafı ödülünü ve Güncel Haberler kategorisinde birinciliği kazandı. Ancak jürinin de takdir ettiği gibi ana ödülü kazandı. Dokuz kişiden sadece beşi katile oy verdi. Çok güzeldi. Size karşı dürüst olmam gerekirse, bu fotoğrafın yılın fotoğrafçısı olması gerektiğini düşünmüyorum, ancak ben sadece jüri üyelerinden biriyim, diye Stuart Franklin o dönemde komiteye açıklamıştı.

Arşidük Ferdinand’ın 1914’te Saraybosna’da öldürülmesinin aksine, bu suçun yalnızca sınırlı siyasi sonuçları oldu. Bu fotoğrafların bir kaide üzerine yerleştirilmesi, benzer bir gösteri yapmayı düşünenlere bir davet niteliği taşıyor. Bunun müzik ve tanıtım arasındaki ilişkiyi doğruladığını yazdı. Bazıları söz konusu fotoğrafı açıkça şiddeti tasvir ettiği ve terörü teşvik ettiği için kınarken, bazıları ise failin fanatizminin tek işareti olarak vurguladı.

O akşam olay yerinde biri Denk Hürriyet, diğeri Szc gazetesi için çalışan iki fotoğrafçı vardı. Onlar da büyükelçinin yalanını kamera gibi yakaladılar, umursamadılar ve eşkiya dışında pek ilgi görmediler. Time dergisinin dediği gibi bunun birkaç nedeni vardı. Bu iki gazeteci Altıntay’ın arkasında durup tüm sahneyi uzaktan fotoğraflarken, haydutlar beyaz durdu (ve meslektaşlarının bir fotoğrafında, duvarın köşesinin arkasına nasıl saklanıp fotoğraf çektiklerini görebilirsiniz).

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrej Karlov’un Ankara’da öldürülmesi medya dünyasında gündemi meşgul etti. (20 Aralık 2016)

Fotoğraflarda Karlov’un ölümü yer alırken, bu durum bazı medyayı bunları yayınlamaktan caydırmış olabilir ama haydutlar katile odaklandı. İçine soğuk bir duygu doğdu. Arka planda büyükelçi var, yüzü arka planının arkasında gizli. Pek çok soru zamanında iç tabana (fotoğraflara) baktım ve bir cevap aldım. Çok fazla şeyin olmadığı zamanlarda bilgi görevi gördü. Fotoğrafçının sahneyi yakalamak için televizyonun önünde durması gerektiğini hesaba katarsak bu iyi bir şey. Diğerlerinde olmayan bir güncelliği var Tim.

AP ajansı, fotoğrafçının çalışmasını hemen Facebook’ta yayınladı ve burada viral oldu. Ertesi akşam 58.000’den fazla kişi yalnızca AP’deki fotoğrafı paylaştı ve fotoğraf diğer kanallar tarafından da paylaşıldı. Diğer iki fotoğrafçının fotoğrafları Reuters ve AFP tarafından satın alındı, ancak pazarlamaya katkı sağlanmadı. Haydutun ifadesini hızlı bir şekilde ve İngilizce olarak verebilmesi de bir rol oynadı; bu sırada dünya, meslektaşlarının ve daha sonra içlerinden birinin bir tercüman yardımıyla cevaplarına ulaştı.

Zbilici, Deutsche Welle kanalına verdiği röportajda World Press Photo ödülünün kendisi için çok önemli olmadığını söyledi. Benim için çok daha önemli olan bağımsız, dürüst ve sorumlu bir gazetedir. Ben bir şekilde belirli değerleri temsil eden bir gazeteyim. Tüm bu yıllar boyunca ilkelerimi tehlikeye atmak zorunda kalmadan çalışabildim ve asla bunu yapmayacağım, Türkiye’deki gazetecilik çalışması koşullarının en iyisi olmadığını da sözlerine ekledi. Politikacıların gazeteyi yalnız bırakmasının bir servete mal olacağını da sözlerine ekledi.

Daha sonra galerideki cinayetle ilgili olarak bunun korkunç, acı verici ve şiddetli bir olay olduğunu söyledi. O ana kendi çapımda girdim, anlattım. Sonuçta öldürülen Rusya’nın Ankara Büyükelçisiydi. O dönemde Suriye konusunda dünya çapında bir kriz vardı ve Türkiye-Rusya ilişkileri çok hassastı. Çok tarihi ve önemli bir an oldu. “Türkiye’yi derinden yaralayan bir olayı konuşalım” dedi. Ve haklıydı, Türk hükümetine göre yurtdışında bir diplomat güvenlik hatası nedeniyle öldürüldü.

Öncelikle bir Rus hakkında olması utanç vericiydi, üstelik. Hürriyet gazetesi muhabiri Serkan Demirtae’ye göre, Karlov’u yalnızca şahsen tanıyan Serkan Demirtaş, Moskova ile Ankara arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecinde rol oynayan ilk kişi oldu. Karlov ayrıca Başbakan’a da yardımcı oldu ve bu sayede sivillerin doğu Halep’ten tahliyesi mümkün oldu. Demirta’ya göre kendisi, hiçbir zaman güvenlikle dışarı çıkmayan, eski tarz dikkat çekmeyen bir diplomat olarak tanımlandı.

Ancak eğer birisi onun gözünü açmasının yalnızca iki ülke arasındaki ilişkileri bozacağını varsayıyorsa, yanılıyordu. Hem Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Kremlin’den mevkidaşı Vladimir Putin, bu provokasyona boyun eğmeyeceklerini ve terörle mücadelede birlik olacaklarını açıkça ortaya koydu. Bir çelişki bulunacaktı. Türkler hemen şarap dökse de Ruslar kapının arkasında bir glenistin olduğunu doğrulamak konusunda isteksizdi.

Soruşturmanın sonuçlarına güvenmek istediler ve Rusya’dan gelen kriminalist, gizli servis ajanı ve diplomattan oluşan ekip buna boyun eğdi. Kremlin, Altınta’nın gerektiği gibi davranmadığı korkusuyla sadece Türkiye’deki elçiliklerine bile güvenlik görevlileri bile gönderdi. Diğerleri, hatta politikacılar arasında bile, hükümetin Rusların Syan’a ittiklerinin cezası olduğunu düşünenler vardı. Büyükelçiye ölümünden sonra en yüksek Rus askeri ödülü olan Rusya Kahramanı ödülünü veren ve cenazesini bizzat üstlenen Putin, katilin elini kimin tuttuğunu bulmamız gerektiğini söyledi. Rus diplomasisi başkanı Sergei Lavrov daha sonra Karlov’un savaş pozisyonuna düştüğünü söyledi.

Ocak ayında Ankara yönetimi, Rusya Büyükelçiliği önündeki Andreje Karlova Caddesi’ndeki alana isim vermişti. Öte yandan kendi ailesi bile Altıntae’den nefret ediyordu. Kız kardeşi, polis akademisinde beyninin yıkandığını ve teröristin cesedini adli otopsi odasından alma zamanı geldiğinde kimsenin içki içmediğini iddia etti. Altınta bu nedenle kimliği belirlenemeyen ve istenmeyen kişiler için mezarlığa nakledildi. Eski ayıplardan birine göre onun için kaldı ve gönlünden hiçbir şeyin geçmesini istemedi.

Diplomatlar ve foto muhabirleri arasında, Türkiye galeri jeti moonce’un trajedisi yankılandı. Türk polislerden saldırının son mahkumu Aye Sğtov da bu yılın ağustos ayında yakalandı. Ancak Avrupa medyasında yaşanan trajedi onu hemen geride bıraktı. Karlov’un öldürülmesinden birkaç saat sonra, bir sürücü Berlin’deki bir açık hava pazarında kalabalığın arasına daldı ve on iki kişiyi öldürdü…