Jakub Steiner: Şirketlerin başarısının anahtarı verilerdir

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Steiner, sözde oyun teorisi ve davranışsal ekonomi alanında araştırma yapmak için Zürih Üniversitesi’ne ve Prag Ekonomi Enstitüsü’ne (CERGE-EI) gitti ve yalnızca insan davranışının kusurluluğuna ve ekonomik karar verme sürecine odaklandı. İktisat teorileri üzerine yaptığı araştırmalar için yerel Neuron ödülünü aldı ve Avrupa Araştırma Konseyi ona on milyon dolarlık bir hibe verdi.

Davranışsal ekonomiye girin. Bana açıklayabilir misin, gerçekten yaşayabilir miyim?
Temelde böyle bir düzeltme hatasıdır. Orijinal iktisatçıları, insanların rasyonel olduğu gerçeğiyle karıştırdılar, bazı bireyler rasyonel olmasa bile, o zaman gerçekten önemli değil. Bazıları sizden satın alacak, diğerleri almayacak. Yani hesaplama bir tür ortalama rasyonel avcı ile yapıldı. Ancak yavaş yavaş, bunun o kadar da iyi çalışmadığı anlaşıldı. eski meslektaşlarınız ve diğerlerinin bunu basitleştirdiğini görürseniz. Ekonomide, insanın aptallığı, bencilliği ile uğraşmak gerekir, ama aynı zamanda fedakarlık, hükümet ve başkalarının yararına olan biri ile de uğraşmak gerekir. (Bu nedenle davranışsal ekonomi, ne olursa olsun insan eylemini inceler; davranış sözcüğü İngilizce davranış chovn’dan türetilmiştir, not ed.) Bütün bunlar ekonomik etkileşimlerde büyük önem taşır. Duygular ve insani özellikler piyasaları ve ekonomiyi doğrudan etkiler.

Onunla kişisel bir ilişkim olduğu için TV Chytr karantny’m Zdek Svrek’i değiştirdiği için biraz safım. Ona hiç danışmadım, onu büyük bir inandırıcılıkla bir hazine avcısı olarak sundum. Tabii tutmadı.

Bu özel bağlantıyı işaretleyin iDNES Premium aboneliği ile

Bugün kaydolun ve şunları elde edin:

• iDNES.cz, Lidovky.cz ve Expres.cz içeriğine sınırsız erişim
  • Tanınmış yazarlardan 30.000’den fazla premium bağlantı
  • Gazete ve dergilerimize online ve ücretsiz erişim