İsrail Filistinlileri Gazze'den Kongo'ya tahliye etmek istiyor, ABD ile anlaşmazlık yoğunlaşıyor

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Oradan göçü teşvik etmeliyiz. Aşırı sağcı Nboensk Siyonizm partisinin başkanı ve yerleşimci siyasetinin büyük bir destekçisi olan İsrail Maliye Bakanı Bezalel, Gazze Şeridi'nde iki milyon değil de 100.000 ila 200.000 Arap olsaydı, izin verilen kalkınmaya ilişkin tüm tartışmanın tamamen farklı olacağını söyledi. Smotri. Bakan, böyle boş bir alana ilk olarak İsrailli yerleşimcilerin girmesine izin verilebileceğini belirtti.

Aşırı sağcı meslektaşı Ben Gvir de benzer bir görüşü paylaşıyor; ona göre İsrail, Gazze'deki Filistin topraklarında yaşayanların dünyaya göçünü desteklemeli. Haklıdır, adildir, ahlaklıdır, insandır” dedi.

ABD, Gazze dışında sürgündeki Filistinliler lehine konuşan İsrailli Bakanlar Bezalel Smotri ve Itamar Ben Gvir'in son açıklamalarını reddediyor. Bu söylem kışkırtıcı ve sorumsuzdur. İsrail hükümeti, hükümet başkanı da dahil olmak üzere, ona defalarca ve tutarlı bir şekilde böyle bir açıklamanın İsrail hükümetinin politikasını değiştirmediğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Gazze'nin Filistin toprağı olduğunu söyleyerek bu sorunlara derhal müdahale edilmesi gerektiğini söyledi.

İsrail 2005 yılında askerlerini ve yerleşimcilerini Gazze Şeridi'nden çekti, 2007'de Hams burada iktidara geldi. İbrani Üniversitesi'nin yakın tarihli bir anketine göre İsraillilerin yalnızca yüzde 33'ü Gazze'nin yeniden işgalini destekliyor. Binyamin Netanyahu hükümeti, İsrail'in Gazze Şeridi'ne kalıcı olarak yerleşme hakkına sahip olmadığını açıkladı.

Haberler of Israel portalına göre İsrail hükümeti, konseyin Gazze sakinlerini göndereceği Afrika Kongo'su da dahil olmak üzere birçok ülkeyle gizli görüşmeler yürütüyor. Kongo göçmenleri kabul etmeye istekli olacak. Başkalarından da bahsediyoruz, iyi yerleştirilmiş bir kaynak ortaya çıkardı. Filistinlilerin Birleşik Arap Emirlikleri'ni inşaat işçisi olarak almaları yönünde de teklif masada. Ülke, Bangladeş ve Hindistan'dan göçmen çeken bir inşaat patlaması yaşadı.

İsrailli bakanlar kaleleri için ayağa kalktı. Smotri, Gazze Şeridi'ndeki milyonlarca Filistinlinin her gün İsrail devletini yok etme, insanları katletme, tecavüz etme ve yaralama arzusuyla uyandığını söyleyerek onları savundu. Jerusalem Post portalının haberine göre Ben Gvir, Filistinlilerin sınır komşusu olan İsrail topluluklarına göçünün İsrail askerlerinin emniyetini ve emniyetini de koruyacağını savundu.

İlk olarak ismi açıklanmayan üst düzey bir İsrailli yetkili bugün ToI gazetesine verdiği röportajda İsrail hükümetinin diğer ülkelerle Filistin halkı hakkındaki sırlarını anlattı. İsrail'de bazı Gazzelilerin gönüllü olarak göç etmeye istekli olduğuna inananlar olduğunu söyledi. Bana göre bu yersiz bir yanılsamadır. Dünya iki milyon insanı barındıramaz ama bir milyonu, 100 bini ya da 5000 kişiyi bile barındıramaz. Temsilci, bu fikrin nereden geldiğini bilmiyorum, dedi.

Amerikan bayrağındaki yıldız değiliz

Ben Gvir, X sosyal platformunda, Amerika Birleşik Devletleri'ni çok seviyorum, ancak kusura bakmayın, biz sadece Amerikan bayrağına bir yıldız koymakla kalmadık, diye yazdı. ABD yakın bir müttefik, ama her şeyden önce, İsrail devleti için en iyisini yapacağız.

Haberler of Israel portalı, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın tutumunun nispeten erken olduğunu ve ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin İsrail hükümetiyle artan hayal kırıklığıyla ilgili olduğunu kaydetti. ABD, Hamas'a karşı mücadelede İsrail'i destekliyor ancak terör örgütünün sona ermesinden sonra Gazze Şeridi'ni kimin yöneteceğine dair net bir plan yapması konusunda İsrail'e baskı yapıyor. Netanyahu, Amerikalıların tercih ettiği Filistin Yönetiminin burada iktidara gelmesine izin vermedi.

Axios portalına göre Biden, geçen hafta Netanyahu ile kurdun tutuklanmasından bu yana en sinir bozucu telefon görüşmelerinden birini gerçekleştirdi. f Beyaz Saray, İsrail hükümetinin başkanının, Demokrat Parti'deki İsrail karşıtı aşırı sol kanada olduğu gibi koalisyonundaki aşırı sağ kanada da karşı çıkamayacağını düşünüyordu.

Geçtiğimiz ay Amerikan başkanı, İsrail hükümetinin Netanyahu'dan Filistin'e yönelik sert tavrını değiştirmesini ve mümkün olduğunca az sivil kaybı olması için Gazze Şeridi'ndeki bombalamaları sınırlamasını istediğini belirtmişti. Biden, Ben Gvir'e, hükümetteki diğer yeni kişilerle birlikte, iki partili bir birliğe uzaktan yakından benzeyen hiçbir şey istemediğini söyledi.

İsrail'i eleştirenlere göre görevden ayrılan bakan, Kudüs soykırımını ortaya koyuyor. Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'nin genel yayın yönetmeni Nihad Awad, İsrail hükümetinin her zaman Gazze'de etnik temizlik yapması gerektiğini yazdı. İlk önce Smotri bunu resmileştirdi. İsrail, Gazze Şeridi'ndeki askeri operasyonunun Filistinlilere yönelik bir soykırım olduğunu defalarca iddia ediyor; İsrail, amacının yalnızca 7 Ocak'taki yıkıcı terör saldırısının ardından Hamas'ı ortadan kaldırmak olduğunu söyleyerek bu suçlamayı reddediyor.

Amerika'nın en büyük Yahudi mezhebi Reform Yahudiliği Birliği'nin başkanı Haham Rick Jacobs, bakana, İsrail Bakanı Smotria'nın etnik temizlik çağrılarını reddedeceğimizi söyledi. Kendisi, bir dizi önde gelen Amerikalı Yahudi temsilciyle birlikte, onun politikalarını ve görüşlerini onaylamak için onunla görüşmeyi reddettiğimizi de sözlerine ekledi. Amerikalılar İsrail hükümet yetkililerine yönelik eleştirel bakış açılarıyla tanınıyor.