IOA Başkanı olacağımı hiç düşünmemiştim: PT Usha | Daha fazla spor haberi

QasiM

Global Mod
Global Mod
YENİ DELHİ: “Olacağımı hiç düşünmemiştim IOA başkanı,” atletizm efsanesi PT Usha ilk kadın başkanı seçildikten sonra söyledi. Hint Olimpiyat Derneği Cumartesi günü.
58 yaşındaki Usha, Hindistan’ın spor yönetiminde yeni bir sayfa açan anketlerde resmi olarak en üst makama seçildi.
Üst göreve terfi ettikten sonra düzenlediği basın toplantısında, “Hayatım boyunca sadece 13 yıl sporsuz yaşadım. Ayrıca sporcu, antrenör ve yönetici olarak çeşitli rollerde sporla yaşadım” dedi.

Tüm destek ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Yakın geleceği dört gözle bekliyorum!
🙏🏽
https://t.co/TRlbonoNpQ

— PT USHA (@PTUshaOfficial) 1670670788000
“Olacağımı hiç düşünmemiştim IOA milletvekilleri veya başkanları. Bunların hepsi benim sporum yüzünden” dedi ve tam meclis üyeleri yanındaydı.
Usha arttı atletizm Kerala’nın Kozhikode ilçesindeki memleketi köyü yakınlarındaki Payyoli’deki bir okulda dördüncü sınıfta okurken dokuz yaşında. Ardından, Asya Oyunlarında birden fazla altın madalya kazandığını ve 1984 Olimpiyatları finalini 400 metre engellide dördüncü bitirdiğini gören parlak bir kariyer izledi.
1990’da emekli olduğunu açıkladı, evlendi ve 1994’te tekrar piste döndü ve sonunda 2000’de atletizmden emekli oldu.
Bahsettiği 13 yıl, çocukluğunun ilk dokuz yılı ve 1990 ile 1994 arasındaki dört yıldı. 2000 yılından sonra, akademisi Usha Atletizm Okulu’nda gelecek vaat eden sporculara akıl hocası olarak atletizmle bağlı kaldı.
Halen genç seçim komitesinin başkanıdır. O da ulusal hükümet ödül komitelerinde görev yaptı.
Aynı zamanda IOA liderliğini kazanan ilk Olimpiyat sporcusu olan Usha, “Ulusal federasyonlar, Sporcular Komisyonu ve SOM’lar (Üstün Liyakatli Sporcular) beni başkanlık pozisyonu için adaylık belgeleri sunmaya itti. Hepsine minnettarım” dedi. .
“IOA’ya ve federasyona (AFI) yakın değildim ama şimdi geldim (IOA’nın başkanı oldum) çünkü tüm sporcularımız bunu istiyor. İcra komitesinde de birçok sporcu var. Bundan çok mutluyum.”
IOA’nın bir birim olarak çalışacağını ve organizasyonunun federasyonlar, sporcular ve antrenörler tarafından erişilebilir olacağını söyledi.
“Ben ve ekibim elbirliği ile ülke sporunun gelişmesi için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Federasyonların, sporcuların ve antrenörlerin görüşlerini alacağız ve ülkemize daha fazla madalya kazandırmak için birlikte çalışacağız.”
“Alt seviyelerden gelip uluslararası madalyalar kazanmanın ne kadar zor olduğunu sadece sporcular bilir. Biz sadece sporcular için çalışacağız.”
Sevgiyle “Payyoli Ekspresi” olarak bilinen Usha, kendisini Temmuz ayında Rajya Sabha üyesi olarak aday gösteren iktidardaki Bharatiya Janata Partisi’nin adayı olarak görülüyor.
Ayrıca 95 yıllık tarihinde IOA’nın başına geçen ilk Olimpiyat ve ilk uluslararası madalya sahibi oldu.
Usha, 1934’te bir test maçı oynayan Maharaja Yadavindra Singh’den bu yana ülkeyi temsil eden ve aynı zamanda IOA başkanı olan ilk sporcudur. Singh, 1938’den 1960’a kadar görev yapan üçüncü IOA başkanıydı.