HTE’lerdeki İntiharlardan Sonra Öğrenci Örgütü Rohith Vemula Yasasını Talep Etti | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

Nagpur: Dr. Marjinal topluluklardan gelen Nagpur merkezli bir ulusal öğrenci birliği olan Babasaheb Ambedkar Ulusal Öğrenci Federasyonu, kampüslerdeki dalit topluluklarından akademisyen öğrencilerin intihar etmesini önlemek için Rohith Vemula yasasının çıkarılmasını ve katı bir şekilde uygulanmasını talep etti.
Geçen hafta HTE-Madras ve HTE-Bombay’dan iki burslu öğrencinin intihar ettiği bildirildi. Dr. Federasyonun çalışma başkanı Siddharth Bharne, HTE-Madras öğrencisinin Maharashtra’dan olduğunu, HTE-Bombay’da intihar eden kişinin ise bir Dalit öğrencisi olduğunu söyledi. Bharne, “Her ikisi de kampüste Planlanmış Kast öğrencilerine yönelik ayrımcılık nedeniyle aşırı bir adım attı” dedi.
Rohit Vemula ve Dr. Yakın geçmişte Payal Tadavi. Şimdi, bu iki intihar vakası, Hindistan’daki yüksek öğretim kurumlarında, özellikle de marjinal topluluklardan gelen ve güvenleri artık azalan öğrenciler arasında bir korku iklimi yarattı” denildi.
Örgüt, Birlik Eğitim Bakanı Dharmendra Pradhan’a bununla ilgili bir mektup yazdı. Bir kopyası Başbakan Narendra Modi ve SC/ST Komitesi Başkanı Yeni Delhi’ye gönderildi.
Dr. Nagpur’dan bir doktor olan Bharne, TOI’ye Rohit Vemula Yasası için tavsiyelerin 2007’de kurulan Sukhadeo Thorat Komisyonundan istenebileceğini söyledi. “2007’de hükümet, AIIMS’deki intihar vakalarını incelemek için Sukhadeo Thorat Komisyonu’nu kurmuştu. Bu komite, kurumlara kampüsteki sosyal atmosferi incelemek için öğrenciler, asistanlar ve öğretim üyelerinden oluşan ortak bir komite kurmalarını tavsiye etmişti” dedi Dr. Bharne.
Hükümetin, öğrencilerin haklarını marjinal topluluklardan korumak için en azından HTE’lerde, IIM’lerde, AIIMS’de ve diğer yüksek kurumlarda Thorat Komisyonu’nun tavsiyelerini uygulamasını talep etti.
Daha önce Cemaat-e-İslami-Hind’in gençlik kolu İslami Öğrenci Örgütü (SIO) da Rohith Vemula yasasının getirilmesini talep etmişti. Adı, 2016 yılında dalit olduğu için ayrımcılık nedeniyle intihar eden Haydarabad Üniversitesi’nden bir doktora öğrencisi olan Rohith Vemula’dan geliyor.
Thorat Komisyonunun Tavsiyeleri
Kampüsteki sosyal atmosfer için her kurum öğrenciler, asistanlar ve fakültelerden oluşan ortak bir komite oluşturmalıdır.
SC/ST öğrencileri, öğrencilerle ilgili konularla ilgilenen tüm komitelerde temsilci olarak aday gösterilmelidir.
Enstitünün yönetim organı sosyal uyum için mekanizmalar geliştirmelidir.
Kolejlerin bir irtibat görevlisi olan bir SC/ST hücresi olmalıdır.
Kurumların ayrıca öğrenciler için bir şikayet hücresi ve bir denetleme komitesi olmalıdır.