‘Homeopatinin muazzam bir potansiyeli var, ancak yeterli araştırma yapılmıyor’ | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

NAGPUR: Tüm terapilerin tüm özelliklerini entegre etmenin ve tüm insanlık için hayat kurtaran bir modül yaratmanın zamanı geldi dedi. Jaswant Patil20 yıllık başarılı modern tıp uygulamasından sonra tıp fakültesine girerek homeopat olan bir MBBS-MD doktoru.
Homeopati derecesini (BHMS) tamamladı ve şimdi akupunktur, natüropati vb. gibi alternatif tedaviler üzerinde çalışıyor. Patil, Nagpur’daydı. Tüm Hindistan Homeopati Araştırma Zirvesi TOI ile konuştuğunda.
Sizi homeopatiye inandıran ne oldu?
oldum MBBS 1985’te ve MD (göğüs) 1987’de. Modern tıbbı uygulayan doktorların %90’ı gibi ben de her zaman homeopatinin bir bilim olmadığına inandım. Annem yaşam mücadelesi verdiğinde ve allopatik ilaçlar işe yaramadığında son çare olarak homeopatiyi denedik. Mucizevi bir şekilde annem kurtuldu. Tesadüf değil, uygun tedavinin sonucuydu. Ondan sonra homeopatiyi de takip etmeye başladım.
Yani pratik yaparken homeopati çalışmaya mı başladın?
20 yataklı modern tıp hastanemde homeopatik bir doktor tuttum. Kabul eden bazı hastalarla birlikte bazı kombinasyonlar denedik. Birçok kritik hasta kurtarıldı. Bu bana Mumbai’de bir isim kazandırdı. Ancak allopatik bir doktor olarak homeopati reçete etmek mümkün değildi. Bu yüzden tıp fakültesine geri dönmeye karar verdim. 2014 yılında BHMS’mi tamamladım.
İki terapiden hangisini daha çok seviyorsunuz?
İnsanlar için güçlü bir sağlık sistemi oluşturmak için iç çatışma yerine, tüm hayat kurtaran terapilerdeki iyi şeyleri kullanmalı ve entegre etmeliyiz. Sadece modern tıp, homeopati veya aryuveda değil, akupunktur, naturopati, yoga ve tam sağlığa ulaşmak için birlikte kullanılabilecek birçok alternatifimiz var.
Homeopatik ilaçlar kanser, AIDS gibi kronik hastalıklara karşı etkili midir?
Homeopatik ilaçların kanser ve AIDS gibi hastalıkları iyileştirebileceğini iddia etmek yanlıştır. Modern allopatik ilaçlar gibi homeopatik ilaçlar palyatif bir etkiye sahip olabilir ve ağrılı semptomları hafifletebilir.
Homeopatik tedavi yavaş mı?
Bu büyük bir efsane. Muayenehanemde böbrek taşı ağrısının 32 saniyede düzeldiğini ve kanserin 3 ayda tedavi edildiğini gördüm. Hastalar sadece 1 ayda ömür boyu tedavi görüyor.
Homeopati konusunda yeterince kanıta dayalı araştırma yapıyor muyuz?
Kendi seviyemde yaptım ama ulusal seviyedeki işbirliği o kadar umut verici değil. Aslında, bu okulda zar zor %20 kanıta dayalı araştırma yapıyoruz. Devlet desteği şart.