HC amicus curiae, yüksek profilli NIT ülkelerine dilekçe vermeyi durdurmayı teklif ediyor | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

Nagpur: Avukat Anand Parchure, Nagpur İyileştirme Vakfı (NIT) arazileriyle ilgili derdest bir yazılı dilekçede, “hayal kırıklığı ve zaman eksikliğini” gerekçe göstererek, Bombay Yüksek Mahkemesinin Nagpur heyetine, amicus curiae olarak yargılamalardan serbest bırakılması için yalvardı.
Aynı dilekçede Parchure, TOI raporlarına işaret etmişti ve bunun ardından Başbakan Eknath Shinde, NIT’ye mouza Harpur’da yaklaşık 83 crore’ye mal olan 16 arsayı 16 kişiye kiralaması ve devretmesi talimatını geri çekti.
Parchure, TOI’ye şunları söyledi: “HC, 2004 yılında bu dilekçede bana amicus curiae adını vermişti. 2010 yılında davanın uzun süredir görülmediğini gerekçe göstererek dilekçenin reddini savunmuştum, ancak SK bunu reddetmişti. Diğer sorumluluklarım nedeniyle kendimi tamamen amaca adayamayacağım. İsmimin gazetelerde çıkması, haber kanallarında çıkması dışında bu dava iyi iş çıkarmak için tatmin edici değil.”
Başka bir davaya atıfta bulunarak, SK’nin Bhatta Komisyonu’nun raporunu kabul ettiğini ve büyük bir arazinin siyasi ağır topların pençesinden kurtarılmasında rol oynadığını belirtti. “Beni son derece memnun eden düzene kimse itiraz etmedi. Ama şimdi 2010’daki durum tekrar ediyor, bu yüzden görevimi yerine getirmedim” dedi.
HC tarafından atanan Gilani Komitesi, raporunu 2018 yılında sunmuştu. Dört yıl sonra, TOI’nin, MVA hükümet rejiminde kentsel gelişme bakanı olarak görev yapan Shinde’nin, söz konusu dilekçede Harpur arazisinin önerilen düzenlemesine itiraz edilmiş olmasına rağmen bir emir yayınladığını bildirdiği davada bir duruşma gerçekleşti. Gilan Komitesi’nin bahsi geçen kısımlara ilişkin tavsiyeleri SK tarafından değerlendiriliyordu.
Çarşamba günkü duruşmada Parchure, 16 kişinin müdahalelerine yanıt vermek için süre istedi. Parchure’ün duasını kabul eden HC, bir sonraki duruşmayı 2 Şubat’ta yaptı.
Gilani Komitesi’nin dilekçedeki ana tavsiyelerinden biri, kamu yararına olan (ÜB) arazilerde ticari kullanıma izin verilmemesiydi. Komite, 135 PU sahasının ticari amaçlarla kötüye kullanıldığını tespit etti.