Haham, bazen beni bir hahamın karısı sanıyorlar, kadın olmanın da bir avantaj olduğunu söylüyor

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Birisi Yahudiliğe geçmek isterse, önce hahama gitmeli, sonra kararını verdiğini kanıtlamak için kendisinin reddedilmesine izin vermesi gerektiği söylenir. Hahamın seni yanına almasına izin mi verdin?
O izin vermedi Bazen sinagogun kapısını çalıyorum, bazen de reddediliyorum. Dönüştürme işlemi gerçekten basit değil. İlk konuşmalar öyle yapılıyor ki, yanına gittiğiniz ve din değiştirmek istediğinizi söylediğiniz haham ya da haham sizi biraz olsun yıldırmaya çalışıyor.

Kendinize gerçekten istediğinizin bu olup olmadığını sorun çünkü bu, birçok yaşam sınırlaması getiren büyük bir taahhüttür. insanın gerçekten de bu yüzden hayatını değiştirmesi gerekiyor. Avcının fikrini değiştirdiğini ve bunun yirmi yıl sonra pişman olacağı bir karar olmadığını, çünkü bunu geri alamayacağını size temin ederim.

Yahudiliğiniz o kadar tutkulu ki bu süreci geçirmeye karar verdiniz mi?
Kısacası Yahudilik bana mantıklı geldi. Buradaki yolculuğum çok aşamalıydı ve adım adım ilerledim.

Tutuklandığımda aslında bir avcı değildim. Yani o zamanlar bakire olduğumu sanıyordum. O zamanlar düşündüğümde hep oradaydım, sadece adını nasıl koyacağımı bilmiyordum. Hatta kendime Falan bile diyebilirim çünkü fırında olmak bile burada biraz utanç verici.

Kamila Kopiv

• Charles Üniversitesi Hussite İlahiyat Fakültesi'nde okudu ve doktora eğitimini de burada tamamladı.
  • Kudüs'teki jeiv'de (Yahudi çevresi) bir yıllık eğitimimi tamamladım.
  • Ağustos 2023'te hahamlık seminerini tamamladı ve resmi olarak haham oldu.
  • Şimdi Londra'ya gidiyor ve burada Westminster'daki bir sinagogda çalışıyor.
  • Tıpkı Twitter hesabında olduğu gibi Yahudiliği popülerleştirmeye çalıştığı Rabbi Practice: Non-Orthodox on Judaism kitabının yazarıdır.

Bt vc bir vc'dir. Ama sen biraz daha ileri gitmeye karar verdin ve haham oldun…
Yahudiliğe giden yolum kademeli olduğu gibi, köleliğe giden yolum da inişli çıkışlı bir yolculuktu. Yavaş yavaş Prag'daki topluluğa dahil oldum. Orada çocuklarımıza yönelik programlarımızda çalışmaya çalıştım, dini törenlerin ve benzerlerinin düzenlenmesine yardımcı oldum.

Haham tohumuna odaklanma kararım bir gecede gerçekleşmedi. Gidip deneyeceğim ve tüm bunların benim için olup olmadığını öğreneceğimi düşündüm.

Dönüşümün basit bir süreç olduğunu kendiniz söylediniz. Kararınızdan hiç şüphe duydunuz mu?
Geçen gün güçlü bir şüphe anını hatırlamıyorum. Her avcının yaptığından şüphesi olduğunu düşünüyorum, eğer bu benim için gerçekten doğruysa, gerçekten yapmam gereken bu mudur? Vazgeçip koyun gütmek için bir yere gidemez miyim? Bana göre bunlar neredeyse herkesin sahip olduğu şüpheler.

Daha sonra hahamlık ilahiyat okuluna katıldınız. Eğitiminiz sırasında sizi şaşırtan bir şey oldu mu?
Hayır kesinlikle olmaz.

Artık eğitiminizi tamamladınız ve haham oldunuz. Kadın olduğunuz için arkanızdan yürüyenlerin yaklaşımında veya karanlığında bir farklılık hissediyor musunuz?
Kadın olmam çok da büyütülecek bir şey değil ama bazen işleri biraz karıştırıyor. Hiçbir zaman bana şunu söyleyen olmadı: Kadın olduğun için sana gitmiyorum. Kadın olduğun için benim sorunum olmanı ya da törenimi yapmanı istemiyorum.

Ama bazen insanlar şaşırmış gibi davranıyorlar. Hahamla konuşmak istediklerini söyleyerek sinagoga giderler ve haham kapıda belirir.

Bazen beni bir hahamın asistanıyla veya bir manelkayla karıştırıyorlar ama ben genellikle bunu çok çabuk çözüyorum. Bu gereksiz bir ekstra adım, onsuz da hayatta kolayca giyinebileceğim bir şey.

Aksine bana da yakışır mı?
Evet tam tersine bazı insanlar benim kadın olduğumu düşünüyor. Pek çok kişinin araması gerekiyor. Bat mitzvah ritüeline katılmak isteyen genç adama göre (Yahudi kadının olgunluk dönemine girdiği Naboensk obad'a dikkat edin. editoryal Ofis) ve bir kadınla hazırlık yapmak onlar için daha hoş çünkü ben bundan utanıyorum. İkimiz de on iki yaşındayız, yani yaşlıyız.

Dönüştürülebilir anahtar deneyimi sizin için uygun mu?
Urite. İnsanlar bana gelip din değiştirmek istediklerini söylediklerinde, benim din değiştirdiğimi ve bunun mümkün olduğunu öğrendikleri anda genellikle oradan ayrılıyorlar. Bunun aşılabileceğini, hatta tecavüzcü olmanın bile mümkün olduğunu görüyorum.

Roubek hakkında şakalar biliyorum ama insanlar hakkında pek bir şey bilmiyorum

Hahamla tanışmak tam değil. Size neyin izin verildiğini söylediğinizde tanıştığınız insanlar nasıl tepki veriyor?
İnsanlar çok şaşırıyorlar. İki tür tepkiyle karşılaşacağım. Çek Cumhuriyeti'nde biriyle konuştuğumda insanlar birinin orospu olmasının ne anlama geldiğini bilmiyor. Köle olana saygı duyuyorum ama o zaman kadının da bu görevi yerine getirebileceği gerçeğini unutamıyorlar. Bu yüzden onlara bunu açıklamam gerekiyor.

O halde sıklıkla karşılaştığımız tepki türü, zorbanın kim olduğunu anlamak ve kadınların da zorba olabileceğini anlamaktır. Ama yine de insanların ilgisini çeken ve onlar için çok ilginç olan bir şey. Bundan sonra konuşma çoğunlukla bunun etrafında döndü çünkü ben bu şekilde karar verdim.

İtiraf etmeliyim ki, kimsenin ne yaptığımı bilmediği bir yerdeyken, bazen insanlara söylemeye bile cesaret edemiyorum, çünkü aynı konuşmanın devam edeceğini çok iyi biliyorum, bu nasıl mümkün olabilir? İçin?

Pek çok kesimdeki insanların önce erkek, sonra erkek kadın kavramı altında neyi hayal etmeleri gerektiğini tam olarak anlamadıklarını söylediniz. Esk'teki insanların Yahudilik bilgisinde büyük bir boşluk olduğunu düşünüyor musunuz?
Bazı toplumların Yahudilik konusunda daha bilinçli olabileceğini düşünüyorum. İnsanlar genellikle Roubek ve Kohn hakkında bir şakayı ya da televizyonda bir yerde gördükleri bir şeyi bilirler.

Artık Londra'dasınız. Londra'daki Yahudi cemaatiyle Ech'teki Yahudi cemaati arasında bir fark görüyor musunuz?
Muhtemelen Londra'da Yahudiliğin Estonya'daki kadar egzotik olmadığına çok dikkatli bir şekilde saygı duymama izin verirdim.

Bazı insanlar için Yahudi inancına sahip biriyle tanışmak ekstra bir şeydir. Bunu olumsuz anlamda söylemiyorum ama iştah açıcı olduğunu söylüyorum. İnsanların bilmediği bir şey bu. İlginç, pek çok insan bundan etkileniyor, oysa ben burada Yahudi olmanın normal yaşamın bir parçası olduğunu hissediyorum.

İşlerinizde tekrar tekrar karşılaştığınız bir stereotip var mı?
Örneğin, televizyonda Yahudilikle ilgili bir haber varsa, o haberin orada uzun siyah kaftanlar ve şapkalarla dua eden Zapadnze'ye gittiğini sık sık hatırlıyorum.

Bu görsel klişenin kimliğin yalnızca çok azını gösterdiğini düşünüyorum. Eğer bu varsayımsal TV programında gerçekten Yahudiliği göstermek isteselerdi Prag'da, Londra'da ya da Los Angeles'ta nasıl olduğunu gösterirlerdi.

Siyah kaftan giyenleriniz gibi bu görsel klişenin Yahudiliğin manevi yönünü temsil edebileceğini düşünüyor musunuz?
Korkarım pek çok kişinin Yahudilik düşüncesi muhtemelen bu imajın ötesine geçmiyor. Birisi bundan hoşlanmalı, onu çekici bulmalı ve arzu uyandırmalı, ancak biri için bu görüntü çekici olmayacaktır. IDovstv çok çeşitli bir aptaldır.

LGBTQ+ topluluğuyla bir sorunumuz yok

Topluluğunuzun herkese açık olmasını diliyordunuz. Artık Estonya'da LGBTQ+ topluluğu ve herkes için annelik hakkında tartışmalar var. Kesansk'taki topluluklardan da sesler bu işe karışıyor ve satslara karşı seslerini yükseltiyorlar. Yahudiliğin durumu nasıl?
Bu durumda genel olarak Yahudilikten bahsedemeyiz. Birkaç akışım var ve herkes bu soruya farklı şekilde yaklaşıyor. Ben Yahudiliğin ilerici akımına mensubum ve her şeyi olduğu gibi kabul ediyoruz.

Eşcinsel evlilikler söz konusu olduğunda elbette öncelikle yaşadığımız eyaletin mevzuatıyla uğraşmak zorundayız. Dini olmayan akşam yemeğine gelince, temelde eşcinsel çiftler için dini olmayan bir akşam yemeği düzenleyebiliyoruz ve o gün için bir sorun görmüyoruz.

Benim sesimle ve kim olduğumuzu konuşun. Londra topluluğunu kastettiğinizi varsayıyorum. Onu nasıl tarif edersin?
Buraya ilk geldiğimden beri Londra'daki topluluğumuzu gerçekten çok sevdim. Binalarına gelen birçok insan hemen yemek yiyor.

Açıklık hissini ve burada ne kadar sıcak ve misafirperver olduklarını anlatın. Bu gerçekten somut bir şey ve topluluk olarak, onlara gelen herkesin anında evindeymiş gibi hissetmesini sağlamaya büyük önem veriyoruz.

Ve bu temel olarak burada yaptığımız her şeye uygulandı; ister dini hizmetler ister kültürel etkinlikler olsun. Biz burada birbirimize gerçekten iyi davranıyoruz ve birbirimize de öyle davranmaya çalışıyoruz.

21 Aralık 2023, 13:00 pspvek arşivlendi: 21 Kasım 2024, 10:47.

Rabnka v zzviku: Unorthodoxn o idovstv kitabını yayınladınız. Stereotiplerle mücadeleye yardımcı olabilir mi?
Aralık. Kitap öncelikle Yahudiliğin kapısını açarsa ve insanların Yahudiliğin çok çeşitli bir din olduğunu, çok çeşitli insanlarla dolu olduğunu ve her birinin kendi yaklaşımına sahip olduğunu anlamalarına yardımcı olursa mutlu olurum. Yahudilik kategorize edilebilecek yekpare bir yapı değildir.

İlham verici kadın

IDNES.cz serisi

iDNES.cz portal projesini tanıtmaya karar veren ilham veren kadınlar güçlü, vizyonlarında kararlı ve kendi hayallerinin peşinden giden kadınlar. Kamusal alanda görülüp duyulabiliyorlar ya da medyanın ilgisi olmadan kendilerine yer edinebiliyorlar. Ama her şeye yetiyor musun?

Cinsiyet, maaş koşulları, aile gibi aceleyi belirleyebilecek konuların yanı sıra ayrımcılık, cinsel taciz, doğurganlık ve eşitlik gibi konuları da soruyoruz.

Açık görüşmeler projemizin temelidir. İstatistikler kesin değil; aşağıda doğum iznine çıktığı ailelerin yalnızca bir kısmı var. Peki, bu günlerde aile güzel bir yer ve para ödemek zorunda olmadığınız bir kariyer ile çocukları nasıl birleştirebilirsiniz? Her seferinde cevabı bulmam gerekiyor ama cinsiyet fark etmeksizin İlham Veren kadınlara ilgi duyacağınızdan eminiz.