Güneydeki Ukraynalılar, onlarca kilometrelik siper kazandıklarını iddia ederek siperlere giriyor

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Geçen hafta tk cephedeydi. Ama acelemiz var. Adım adım ilerliyoruz. Teşekkürler, Ukrayna’yı kimin savunduğunu biliyorum, bu kurdu Ukrayna devrimine kimin götürdüğünü biliyorum! Zelensky’yi Telegram sosyal ağına yazdı.

NATO askeri komitesi başkanı Rob Bauer, Pazartesi günü Reuters ajansına verdiği bir röportajda Ukrayna karşı saldırısı hakkında benzer bir yorum yaptı ve Ukrayna’nın karşı saldırısının yerleştirilen mayınlar nedeniyle karmaşık olduğuna işaret etti. Rusya tarafından ve diğer tuzaklar nedeniyle. Bauer, aşırı baskı, bu tür bir operasyon ve onların (Ukraynalılar) bunu yapma şeklinin övgüye değer olduğunu düşünüyorum. Ukrayna kuvvetlerinin dikkatli olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Pazar akşamı Malyarov, Rusların Donbass’ta birkaç yerde Ukrayna’nın girişine doğru ilerlediğini ortaya çıkardı.

Girişte hem tonlama hem de savunma operasyonları devam ediyor. Düşman Lyman, Avdijivka ve Marjinka yakınlarındaki akarsularda ilerlerken Bachmut yakınlarında ilerliyoruz. Birliklerimizi mevzilerinden çıkarmaya çalışmadı, ancak güçlü bir direnişle karşılaştı. Şimdi orada savaşmaya devam edin, Malyarov Telegram’da yazdı. Karaya girişte, hafta boyunca Ukrayna kuvvetleri kurtarılan araziyi dokuz kilometre artırmayı başardı.

Ukrayna kara kuvvetleri komutanı Oleksandr Syrskyi, Bakhmut yakınlarındaki yeni yoğun çatışmaya dikkat çekti. Neptel, Wagnercilerin kendi zamanlarında aldıkları mevzileri ve dayanakları ele geçirmek için çaresizdi, Ukrainska pravda Syrskyj portalına göre Bachmut’taki durum hakkında yorum yaptı. Wagner’ler, yani Wagner’in özel askeri şirketi, Rus tarafında Bachmut’un tarafının arkasındaki ana itici güçtü. Mayıs ayında şehri fethettiklerini ilan edince geri çekildiler.

Ukrayna’nın güneyinde Melitopol ve Beransk istikametinde duydular ve burada 28.4 kilometrekarelik bir alanı bir haftada özgürleştirmeyi başardılar. Malyarov, karşı saldırının başlamasından bu yana Ukrayna’nın toplam 158,4 kilometrekaresinin kurtarıldığını duyurdu.

Savaş alanındaki duruma ilişkin düzenli incelemelerinde Rus kaynaklarına atıfta bulunan Amerikan Kurt Araştırmaları Enstitüsü’nden (ISW) analistler, Ukrayna karşı saldırısının uzunluğuna dikkat çekti. Ukraynalıların Orichiv’in 12 kilometre güneyindeki Robotyne köyü yakınlarındaki Rus siperlerine doğru ilerlemesinden bahsediyorsunuz.

3 Mart 2023, 2:14 pspvek arşivlendi: 3 Mart 2023, 9:56

ISW bu nedenle, Cumartesi ve Pazar günleri Ukrayna garnizonunun solda, Dinyeper’in doğu rotasında Herson yakınlarındaki Antonivsk köprüsünün yakınında şatafatlı bir şekilde sesini duyuran Rusya Savunma Bakanlığı ile Rus resmi blog yazarları arasındaki çatışmanın farkındadır. siperlerdeki kaynaklarına atıfta bulunarak, bunun doğru olmadığını iddia ediyor ve Ukraynalı askerler sadece köprünün altında değil, aynı zamanda yazlık yerleşim yerlerinin yakınında da mevzileniyorlar. İntikam için en az on gün savaşılır.

Bunun üzerine blog yazarları, kendilerine göre genel bir üslupla yazılmış, onları Rus askerlerinin ve Rus halkının moralini bozmaya çalışmakla ve hatta onlara yardım etmekle suçlayan kapsamlı bir metin yayınladılar. Blog yazarları, askeri komutanı isim vermeden, orduya gerekli olan şeyi, örneğin Dinyeper’da ayın savunmasını sağlama konusundaki isteksizlik ve yetersizlikle ve eleştirmenleri aldatmaya çalışmakla suçladılar. Analistler, Savunma Bakanlığı’nın sansür uygulamaya çalışacağını varsayıyorlar, çünkü bazı itaatsiz ve aşırı milliyetçi blog yazarları, her ay Başkan Vladimir Putin ile yapılan olağan toplantı sırasında Rus ordusunun yenilgileri hakkında bilgi verebilir.

Ukraynalı general ayrıca Rusya’nın geçen yıl Norveç’te savaşın patlak vermesinden bu yana 230.000 asker ve binlerce silah ve askeri teçhizat kaybettiğini tahmin ediyor.

Benzer şekilde, birbirine karışan tarafların iddiaları, açık çatışma koşullarında bağımsız kaynaklardan doğrudan doğrulanamaz.