Ghgar morcha 12 Ocak’ta HC’ye gidiyor | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Yavatmal: Bharatiya Nari Raksha Sanghatana (BNRS) tarafından 12 Ocak’ta Mumbai Yüksek Mahkemesi’nin Nagpur kürsüsüne Yavatmal sakinleri için içme suyu taleplerini teşvik etmek üzere bir ghagar (boş toprak çömlek) morcha getirilecek.
Sanghatana, Mumbai Yüksek Mahkemesi Başkanını bilgilendirdi.
BNRS Başkanı Meera Prakash Fadnis, son 7-8 yıldır kentte düzenli su bulunmadığı için kadınların yaşadığı üzücü deneyimden bahsetti.
Kadınların zorluklarını göz önünde bulunduran merkezi hükümet, 2017 yılında Amrut içme suyu planı kapsamında 302 Rs’yi onayladı. Ancak bu miktarın müteahhitler, MSEDCL, MJP yetkilileri ve halk temsilcileri tarafından cebe indirildiği söyleniyor.
Acenteler sahte sertifikalar verdiler ve ayrıca müteahhitler standart altı işler yaparken sessizce beklediler. Fonun büyük kısmının harcandığı söyleniyor, ancak planın faaliyete geçtiğine dair bir işaret yok.
Amrut programına göre, Bebbla barajından şehre 28 km boyunca uzanan boru hatları inşa edilecek. Ayrıca bir dağıtım sistemi olmalıdır. MJP, dağıtım boru hatlarını inşa etmek için şehirdeki tüm yolları kazdı, ancak bozuk yolları yenilemek için hiçbir zaman çalışmadı, bu da yayalar için bile sıkıntıya neden oldu.
Meera, “Düzenli içme suyu temini için ajitasyon yapıyoruz, ancak çığlıklarımız yalnızca sağır kulaklara ulaştı” dedi.
“Hükümetin gecikmesinden emin değiliz, omuzlarımızda boş toprak kaplarla Bombay Yüksek Mahkemesi’nin Nagpur kürsüsüne yürürdük ki mahkeme bize acısın ve 7’den fazla kişiye düzenli içme suyu temini için emirler versin.” Yavatmal şehrinin 100.000 sakininin, mağduriyetlerine başka bir çözüm yolu kalmadığı için yüksek mahkemenin kapılarını çalmak gibi aşırı bir adım attıklarını sözlerine ekledi.