Gazeteler daha düşük KDV oranında kalacak, şirketler hesaplarını euro cinsinden tutabilecek

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Koalisyon ayrıca sınırlı da olsa çalışanlara sağlanan faydalara ilişkin vergi teşviklerini sürdürme kararı aldı. Başbakan, “Yardımlar önceki dönemdeki ortalama maaşın yarısı kadar kalacak” dedi. Hem sendikacılar hem de işverenler çalışanların sosyal haklarının korunmasını talep etti.

Emlak vergisinden elde edilen gelirin tamamı belediyelerde kalacak

Başbakana göre, bütçede vergi tahsisi kapsamında 10 milyar kron tutarında paylaşılan vergilerden elde edilen gelirin azaltılması karşılığında emlak vergisinden elde edilen gelirin yüzde 100’ü belediyelerde kalacak.

Devletin artık kumar vergisi gelirinin mevcut yüzde 35 yerine yüzde 55’ini alması gerekiyor. İzin verilen oyun makinesi sayısına göre yüzde 22,5’i belediyelere, yüzde 22,5’i ise sakin sayısına göre belediyelere kalacak.

Elektronik sigara ve nikotin poşetlerine yeni getirilen özel tüketim vergisi oranları, hükümetin başlangıçta önerdiği kadar yüksek olmayacak. Alkolde ÖTV artışı hızlanacak. Koalisyon önümüzdeki iki yıl içinde yüzde on, gelecek yıl ise yüzde beş oranında vergi artışı önerecek

Koalisyonun Çarşamba günü kabul ettiği ve hükümetin kemer sıkma paketinde değişiklik şeklinde sunacağı pakette yapılan değişiklikler genel olarak tarafsız bir etkiye sahip olacak.

Anlaşmanın tamamı Perşembe günü Maliye Bakanlığı tarafından ayrıntılı olarak yayınlanacak.

Blažek koalisyona Nejedlı ile görüşmeyi anlattı

Eski cumhurbaşkanı Miloš Zeman’ın dış danışmanı olan lobici Martin Nejedlý ile yaptığı görüşme nedeniyle Başbakan’dan hayali sarı kart alan Adalet Bakanı Pavel Blažek, toplantıyı koalisyon liderlerine açıklamak zorunda kaldı. Başbakan Petr Fiala, “Önceden duyurduğumuz gibi, Bakan Blažek K15 toplantısına gelerek Martin Nejedlı ile yaptığı görüşmenin tüm koşullarını, durumunu anlattı ve soruları yanıtladı” dedi.

“Sosyal ortaklarla sosyal yardımlar konusunda bir anlaşmaya varmamızı istiyorum çünkü onlar bile bu konularda nadiren anlaşıyorlar. Toplantıdan önce Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Marian Jurečka, burada parametrik ayarlamalar yapmanın, sosyal yardımların – ama belki başka parametrelerle – çalışanlar için önemli bir fayda olarak nasıl korunacağının da aranmasının mümkün olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Maliye Bakanı Zbyněk Stanjura Salı günü yaptığı açıklamada, beş kişilik koalisyonun muhtemelen sendikalar ve işverenlerin pakette ayarlama yapılması yönündeki ortak taleplerinin bir kısmını karşılayacağını belirtmişti. ČMKOS sendika genel merkezi başkanı Josef Středula, “Bunun 10-0 bitmemesini istiyoruz, ki bunun gerçekleşmeyeceğine inanıyorum” dedi. Stanjura, “Bunun bu şekilde sonuçlanacağını düşünmüyorum” diyerek sözlerini doğruladı.

Pakette altı düzineden fazla roman var

Pakette altı düzineden fazla roman var. Örneğin çalışanlara brüt maaşın yüzde 0,6’sı tutarında hastalık sigortasının yeniden getirilmesi bütçeye para kazandıracaktır. Bunun bütçeye ilave 11,9 milyar kron getirmesi bekleniyor. Koalisyon aynı zamanda bir dizi vergi muafiyetini de iptal etmeyi planlıyor… Başbakan Fiala daha önce “Bu, Çek Cumhuriyeti’nin gelecekteki refahı için kabul edilebilir bir bedel” demişti.

Tasarruf paketinde ayrıca yüzde 12 ve yüzde 21 olmak üzere iki yeni KDV oranı da sunuluyor. Gıdada bu oran yüzde 12 olacak ve kitaplara sıfır vergi uygulanacak. Hükümete göre, tüm tedbirlerin bütçe dengesini gelecek yıl 97,7 milyar kron iyileştirmesi bekleniyor. İki yıl içinde toplam 150,7 milyar krona ulaşması bekleniyor.

Koalisyon alt meclise sunmak istediği ortak değişiklik teklifi üzerinde anlaşmaya varmak istiyor. Oda, paketi Eylül ayı toplantısında görüşecek.