Fransa'nın Ukrayna'ya müdahalesine ilişkin beş senaryo. Rusya ile doğrudan savaş dahil

HakikaT

Global Mod
Global Mod
“Batılı müttefikler Ukrayna'ya asker göndermeyi göz ardı etmemeli. Macron, Şubat ayının sonunda yaptığı açıklamada, Fransa'nın tüm senaryolara hazır olduğunu söyledi. Aynı zamanda bu konuda bir anlaşmanın bulunmadığına da dikkat çekti. Daha sonra bu tezin esas olarak Rusya için bir sinyal olduğunu, aksi takdirde Rusya'nın hiçbir şeyin önüne geçemeyeceğini açıkladı.

Macron, “Belki bir noktada – bunu istemiyorum, başlatmayacağım – Rus kuvvetlerine karşı koymak için her ne olursa olsun kara operasyonları yürütmek gerekli olabilir” dedi. Le Figaro'ya göre şöyle görünebilir:

Senaryo 1 Ukrayna'daki Fransız cephanelikleri

Olası ilk senaryoya göre Fransa, Ukrayna'da silah üretimi ve operasyonel bakımı için fabrikalar kuracak.

Böyle bir niyet, Ukrayna'da hafif silahların ve Ukrayna topçuları için diğer ekipmanların üretimine odaklanan bir şube kurmak isteyen İngiliz BAE Systems şirketi tarafından geçtiğimiz Eylül ayında zaten duyurulmuştu. Alman Rheinmetall şirketi Ukrayna'da bir tank onarım fabrikası kurmayı planlıyor.

Fransa Savunma Bakanı Sébastien Lecornu Mart ayında yaptığı açıklamada, “Fransız şirketleri Ukrayna topraklarında üretim yapabilmek için Ukraynalı firmalarla ortaklıklar kuracak.” dedi. Ona göre, başlangıçtan itibaren mühimmattan çok parça üretimi ön planda olacak. Lecornu'ya göre üretim yaz aylarında başlayabilir.

AFP'ye göre projeler arasında insansız hava araçları üreten Delair, zırhlı araç üreticisi Arquus ve Nexter yer alıyor. İkincisi, Alman-Fransız holdingi KNDS'nin bir parçası ve Fransa'nın halihazırda Ukrayna'ya tedarik ettiği Sezar obüslerini üretiyor.

Kendi fabrikalarınızı kurmaya gelince, analist ve emekli general François Chauvancy bunu karmaşık olarak görüyor. “Prim son derece yüksek olurdu. Fransız fabrikaları Rus ordusu için önemli bir hedef olacaktır. Projenin sonuçlarının meyve vermesi birkaç ay alacaktır” dedi ve yakındaki bir NATO ülkesindeki fabrikaların daha verimli olduğunu düşündüğünü de sözlerine ekledi.