Fiala “aptal ruh hali” hakkında yazdı. Tekrar ediyorum, öfke için çok fazla neden yok, diye düşünüyor

HakikaT

Global Mod
Global Mod
X Fiala sosyal ağında “Başkan Václav Havel’in ünlü konuşmasında toplumdaki atmosferi kötü bir ruh hali olarak tanımlamasının üzerinden 26 yıl geçti” diye yazdı.

“Bir yerlerde yine ‘çılgın bir ruh hali’ içinde olduğumuzu okudum. Ama bu duygunun ufak tefek kesintilerle birlikte oldukça uzun bir süredir burada devam ettiğini kabul etmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Başkan Václav Havel’in ünlü konuşmasında toplumdaki atmosferi “çılgın bir ruh hali” olarak tanımlamasının üzerinden 26 yıl geçti.

Bir yerlerde yine “çılgın bir ruh hali” içinde olduğumuzu okudum. Ama ufak kırılmalarla birlikte bu duygunun zaten burada da devam ettiğini kabul etmek daha doğru olur diye düşünüyorum…

— Petr Fiala (@P_Fiala) 10 Aralık 2023

Ona göre diğer ülkelerle karşılaştırıldığında şüpheci olmak ve öfkelenmek için çok fazla nedenimiz yok. “Dünyanın en güvenli ülkelerinden birinde yaşıyoruz. İşsizliği pratikte bilmiyoruz. Ekonomik olarak ve aslında her açıdan gezegenimizdeki en gelişmiş ülkelerden biriyiz. Kamu hizmetlerimizin kalitesi zengin ülkelerle karşılaştırıldığında bile yüksektir. İşleyen bir demokrasimiz var” dedi ODS başkanı.

Başbakan’a göre hâlâ iyileştirmeye yer var ama bunu “aptal bir ruh hali” ile yapmayacağız. “Öfke ve şüphecilik bizi yalnızca zayıflatır. Aynı zamanda kendimiz ve çevremizdeki dünya hakkında nasıl düşündüğümüz de önemlidir. Olanaklarımız ve geleceğimiz hakkında nasıl düşünüyoruz? Olayları başarıyla etkileyebileceğimizden ne kadar eminiz” diye açıkladı.

Fiala’ya göre hepimiz, örneğin sosyal ağlardaki nefret dolu yorumlardan kaynaklanan “aptal ruh hali” ile mücadele edebiliriz. “Bunun kaynağı karamsarlık ve güvensizliktir. Aptal bir ruh hali bulaşıcıdır ve etrafımızdaki dünyayı zehirler” diyor Başbakan.

“Ancak hiçbir sorun şüphecilikle, öfkeyle, züppelikle çözülmedi. Önümüzdeki on yıl boyunca ‘aptalca bir ruh hali’ içinde olmak mı, yoksa ülkemizi daha iyiye doğru değiştirmek mi istediğimiz bize bağlı.” dedi politikacı sosyal medyada.

“Václav Havel’i düşündüğümde, ‘çılgın ruh hali’ yerine onun diğer sözleri aklıma geliyor: ‘Umut, bir şeyin iyi sonuçlanacağına dair inanç değil, bir şeyin bir anlamı olduğuna dair kesinliktir.’ Ve bence bu, şüphecilikten nasıl kurtulacağınıza ve geleceğe umutla nasıl bakacağınıza dair oldukça iyi bir rehber. Bu kesinlikle mantıklı,” diye sözlerini tamamladı başbakan.

Bu yılın haziran ayında mevcut başkan Petr Pavel de Kale’deki ilk yüz gününü değerlendirirken “çılgın ruh halinden” bahsetti. Ülke çapında kesinlikle az sayıda olmadığını söylediği olumlu sapma adalarını birleştirmekten ve tereddüt eden veya şüphe duyan herkese cesaret ve cesaret vermekten bahsetti.

Başkan Pavel, “Bunda Václav Havel’in aptal ruh hali olarak adlandırdığı ve ne yazık ki yeniden buraya yerleşmiş olan şeyin anlamını ve aynı zamanda bir çıkış yolunu görüyorum” dedi.

Havel, 1997 yılında Lán’dan yaptığı telefon görüşmelerinden birinde kötü ruh halinden söz etmişti. “Bu benim beyanım değil, bir bankacının beyanıydı. Neden bu şekilde davrandığını bile bilmiyorum, görünüşe göre o sırada gerçekten kötü bir ruh halindeydi,” dedi Havel 2007’de ČRo1-Radiožurnál’a.