Fas futboluyla yeni bir dünya düzeninden bahsediyor | futbol haberleri

QasiM

Global Mod
Global Mod
DOHA: Bir zamanlar ırksal üstünlüğün büyük ölçüde kullanıma hazır ve yanıltıcı bir sembolü olan “mavi kan” fikri, solgun İspanyol soylularının damarlarını Kuzey Afrika’dan gelen göçebe işgalciler olan karanlık Moors ile karşılaştırdığında doğdu.
Katar’daki Dünya Kupası’nda da benzer bir şey oluyor. Futbolun en son aykırı değerlerinin vaat ettiği gibi, ancak bu sefer bu fikir tersine çevrilecek.
Fas’ın menajeri Walid Regragui bize ülkesi ve ülkesi, Afrika’nın ateşli arzusu hakkında konuştuğunda, futbol sahasında ve ötesinde yüzyıllardır süren eşitsizlikten bahsediyor. Saygı duymaktan, ait olmaktan ve kabul edilmek istemekten bahsediyor. “Yarın koşacağız, yorgunluk olmayacak. Çok büyük bir fırsatımız var. Bir Afrika takımını bir basın toplantısında tartışmak için 40 yıl daha beklemek istemiyorum. Bu bizim zamanımız.”
Bu kez dünya futbolunun mavi kanı, dünya oyununun şampiyonlarını, Kuzey Afrikalıların eski sömürge ustalarını savunan Les Bleus, bu yeni farklı yükseliş biçimiyle tanışacak. Fransa, Çarşamba günkü yarı finalde karşılaşacakları takımın, İspanya’nın, antik İberya jeosferinde eski bir rakip olan eski sömürge ustası Portekiz’i burada tahtlarının haklı bir talip olmak için devirdiğinin acı bir şekilde farkında olacaktır.
Ancak, hepsi rahatsız edici olurdu. Fransa, dünya sahnesinde eski sömürgelerinin önüne geçmesiyle ünlüdür. 2002’de bir kez daha şampiyonları savunurken, Dünya Kupası’nın açılış maçında Senegal tarafından küçük düşürüldüler. Senegalli’nin eski bir pagan ritüeli gibi dikkatlice köşe bayrağına yerleştirilmiş golcüsü Papa Diop’un gömleğinin etrafında dans etmesi ve dünyanın geri kalanının katılması anında futbolun eşitleyici gücünün en tanımlayıcı görüntülerinden biri haline geldi.
Salı günü, Didier Deschamps sözlerini dikkatlice seçecekti, mevcut Dünya Kupası kuşağının en iyi teknik direktörü, ağırlıklı olarak futbol ve onun yorgun, yıpranmış teknik jargonu üzerinde duracaktı, ringin diğer tarafındaki rakibi, 47 yıllık arkadaş canlısı, belagatli -Paris’in güneyinde zorlu bir mahalle olan Corbeil-Essones’ta doğup büyüyen yaşlılar, büyük resimden, gururdan ve çılgın hayallerden bahsederdi. Ayrıca “istatistikleri yok etme ihtiyacından” da söz ederdi. Mesaj ulaşacaktı.
“Geçmişimizden sosyal dışlanmadan bahsetmiyorum” diye açıklamaya çalışırdı ama tam da bunu yaptığını bilirdik: “Afrika’yı zirveye çıkarmak istiyoruz. Afrika’yı zirveye çıkarmanın zamanı geldi.” Boş, içi boş bir iddia değil.
Regragui yorulmamaktan, açlıktan bahsedecek. Korkunç birlikten.
Ekibi hakkında “Umarım açlardır” derdi. “Portekiz maçından sonra onlara şunu sordum: ‘Ne kadar açsınız?’. Çünkü yarı final için değilsen, o zaman bu bir problem. Herkes yarı final oynayacak kadar şanslı değil.
“Bence en büyük gücümüz harika bir takım ruhuna sahip olmamız, tarih kitaplarını yeniden yazmaya hazır olmamız. İlerlemek için çok güçlü olmalıyız ve favori olmadığımızı biliyorum. Hala yolumuza devam etmek istiyoruz ve herkes yorgun olduğumuzu düşünebilir ama siz burada olamazsınız.”
Faslı teknik direktör, yeni futbol düzeni için değişen kuralları belirlerken, ülkesinin taraftarlarından, kamplarındaki anne, kardeş ve eşlerin desteğinden, varlığından bahsetti. Sonra ‘Niyyah’ hakkında konuştu. Hayır, Arapça niyete, her türlü salih amel işlemenin temel şartına başvururdu. Sonra Avrupalı gazetecilere sözlüklerden bakmalarını söyledi.
Fas her zaman Dünya Kupası’ndaydı, her zaman göz ardı edildi. Regragui bu sefer farklı olacağına söz veriyor. Teslim etti. “Fransa’nın zor bir bölgesinden geldim ve diğer insanlardan daha fazla savaşmak zorunda kaldım. Bana yardımcı olabilirse, bu harika olurdu. Belki beni daha çok acıktırabilir. Ama aynı zamanda iyi bir teknik direktör olduğum için buradayım’ dedi ve üst podyuma ait oldukları konusunda ısrar etti, ‘Benim görevim Dünya Kupası. Şaka yapmak veya hareketleri yapmak için burada değiliz. Yarın derinlere ineriz.”
“Kolayca tatmin olduğumuz zihniyetini değiştirmek istiyorum. Yarı finalle yetinmek değil, finale kalmak istiyoruz. Her şeyimizi vermeye ve burada daha önce yaptığımız gibi bir üzüntü yaratmaya hazırız. odaklandık. Bizi harekete geçirecek muazzam bir enerjimiz var. Halkın desteğini alıyorsanız, devam etmek istersiniz.”
Futboldan da bahsederdi. “Guardiola bir zamanlar benim de kahramanımdı” dedi, “Avrupalılar bizi sevmiyor çünkü onların istediği gibi oynamıyoruz. Siz futbol istatistiklerini daha çok seviyorsunuz ama oynamanın tek bir yolu yok. Afrika takımlarının şevkle oynadığı ve yetenekleriyle sizi eğlendirdiği günler geride kaldı. Biz kazanmak istiyoruz. Beklenen goller veya topa sahip olma umurumda değil. Başından beri Dünya Kupası’nı kazanma şansımız yoktu ama gidiyoruz. yarın bu istatistikleri yok etmek için. Dünyanın ilk dört takımı gibi şimdi şansımız nedir? Yüzde on iki, evet? Daha fazlasını yapmaya çalışacağız.”
Sonra futbolun doğuştan gelen birleştirici gücünden bahsederdi. “Futbolun güzelliğini biliyor musun? Herkesin bu konuda kendi görüşü olması. Herkesin futbola bakış açısı farklı, bizim de bakış açımız var. Bazen oyunu kazanan en iyi takım değildir. Bu yüzden futbol bu kadar popüler, en iyi oyun. Futbol insanları bir araya getirir, motive edici bir güçtür. Yarın bir festival olmalı, bunu bir kutlama olarak görmelisiniz. Kazanamazsak, Frans’ın arkasında olacağız ve finalde onları destekleyeceğiz.”