Eski NIT küratörünün açık alanla ilgili düz düzenlemesi: Toplum | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Nagpur: Başbakan Eknath Shinde’yi emrini iptal etmeye zorlayan Harpur arazi dolandırıcılığına ilişkin raporların ardından, Narendra Nagar’daki Swami Swarupanand Cooperative Society yetkilileri, 2012 yılında Nagpur İyileştirme Vakfı tarafından Somaliwada’da bir açık alan açıldığını iddia etti.
Lokayukta’ya yaptıkları şikayetin ardından Kentsel Gelişim Dairesi (UDD), NIT’den 2021’de bir soruşturma yürütmesini istedi. Olayla ilgili soruşturma sürerken, olay yerine 7 katlı konut binası dikildi. NIT’nin UDD’ye notuna göre, eski NCP ve mevcut Shiv Sena neta olan Kishor Kanhere’nin ortak olduğu M/s Ankit İnşaatları tarafından inşa edilmiştir. Kanhere ayrıca 2009-14 yılları arasında NIT yönetim kurulunda siyasi olarak bağlantılı beş mütevelliden biriydi.
40.040 metrekarelik açık alan derneğin yerleşim planının bir parçası ve 2018 yılına kadar terkedilmiş durumdaydı. 84 dairelik planın inşaatı başlayana kadar sakinler açık alanı kaybedeceklerini fark etmediler. Bu yüzden Lokayukta’ya şikayet ettiler.
Dernek üyeleri, TOI’ye, bölge sakinlerine açık alan verilmediğini kanıtlamak için ilgili tüm belgelere sahip olduklarını söylediler.
2 Şubat 2021’de UDD, NIT Başkanını bir soruşturma yürütmesi ve alınan önlemler hakkında bir rapor sunması için yönlendirdi. “NIT, yerleşim planını 16 Ocak 1985’te onayladı. NIT’in, 17 Mayıs 2012’de M/s Ankit İnşaatları yerleşim planını ve 30 Eylül 2013’te açık alan ve kamu yerleşim planına sahip yollar için inşaat planını onayladığı anlaşılmaktadır. Revize edilen imar planı 19 Haziran 2018 tarihinde onaylanmıştır. Aslında NIT, tesviye ve bina planlarını onaylamada kendi geçmiş yaptırımlarını görmemiş görünüyor. Bu nedenle, ön doğrulama, yerleşim planının açık alanı için yapı planının onaylandığını gösterir. UDD’nin NIT’e yazdığı mektupta, M/s Ankit İnşaatlara geliştirme yaptırımları uygulanmasında usulsüzlük kaydedildi.
Genel müdür, şehir planlama müdür yardımcısı ve avukattan oluşan üç üyeli bir soruşturma komitesi nihai raporunu hâlâ sunmadı. Bu arada, 19 Temmuz 2021’de NIT başkanı, UDD’ye “düzeni onaylayan yetkililer/çalışanlar hakkında bir departman soruşturması yürütüleceğini ve uygun işlemin yapılacağını” yazdı.
“NIT, 22 Ocak 1991’de açık alanı ele geçirmişti. Açık alanın satış tapusu geçmişte kalmış gibi görünüyor. Satış işlemine karışanlar hakkında da soruşturma yürütülecek” dedi.
Kanhere, TOI’ye NIT yönetim kurulundaki varlığının yaptırımla hiçbir ilgisi olmadığını söylerken, kayıtlar şirketinin tüm onayları o bir mütevelli iken aldığını gösteriyor. “Toprağın sahibi benim. İlgili tüm belgeleri teslim ettim ve ücretleri ödedim, ardından NIT doğruladı ve bana yaptırım uyguladı. Ben ticaretle inşaatçıyım ve bu işte kayyum olmadan önce bile. İnşaat 4-5 yıldır yapılıyordu ama dernek yetkilileri sustu ve bu konuyu ancak şimdi gündeme getiriyor” dedi.
TOI tarafından daha önce bildirildiği üzere NIT, kanunen açık artırmaya çıkarılması gerektiği halde Harpur’daki kendi arazisini 16 kişiye tahsis etmişti. Başbakan Eknath Shinde, Yüksek Mahkeme’ye, bu ülkeyle ilgili olarak Yüksek Mahkeme’de bekleyen herhangi bir dilekçeden haberi olmadığını söyledi.