Eski bakan Tlustý Asil Yemini güçlendirecek. Hareket aynı zamanda yeni bir program da sunuyor

HakikaT

Global Mod
Global Mod
“Beş kişilik koalisyonun seçmenleri büyük bir değişiklik umuyordu, ancak iki yıllık iktidardan sonra hüsrana uğradılar. Bunun bir illüzyon mu yoksa bir aldatmaca mı olduğunu bilmiyor. Burada olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Avrupa ve bölgesel seçimlere gidiyoruz, hayatımızın iyileşmesini istiyoruz.” Yemin Başkanı Robert Šlachta konuşmasının başında belirtti.

En muhtaç kesimden alınmaması için paranın nereden alınacağına karar verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. “Hırsızlığa son verilmeli, yeteri kadar söylenmeli. Artan oranlı vergilendirmeye geçilmesi gerekiyor, geminin batmaması gereken deliklerini kapatmak gerekiyor” dedi Šlachta.

Bağlılık Yemini ile açıklanan eylem programının yukarıda bahsedilen bölümleri arasında adalet, ekonomi, Avrupa’da güvenlik, eğitim ve sosyal politika ile istihdam yer alıyor.

Aristokrasi, Çek Cumhuriyeti’nde ekonomik suçun tespit edilmesinin zor olması nedeniyle suçun karşılığını aldığını iddia ediyor. “Onda bire düşüyor. Mali polisin yeni kurulması için programa polis reformuyla geliyoruz” dedi Šlachta.

Mahkemelerin mümkün olan en yüksek cezayı vermesini istediklerini de sözlerine ekledi. Rüşvet durumunda hükümlülerin mallarının tamamına el konulmasını da istiyor.

Ekonomik konularda, kaynağı belli olmayan fonların ek vergilendirilmesine ilişkin bir yasa çıkarmak ve vergi cennetleriyle mücadele etmek istiyorlar. Ayrıca temel gıda maddelerinde sıfır KDV, enerji, su, kanalizasyon ve ilaçta ise yüzde 7 oranında indirimli KDV uygulanmasını istiyorlar.

Emeklilik yaşını koruyalım

Yemin’e göre çalışan emeklilerin ayrıca sosyal ve sağlık sigortası ödemek zorunda olmaması gerekiyor. Aynı zamanda euronun getirilmesini de istemiyorlar. Emeklilik yaşını da 65’te tutmak istiyorlar.

“Bu hükümet vatandaşlara ilaç konusunda yardım etmekten vazgeçti. Programda Çek Cumhuriyeti’ndeki ilaç üretimini ele almamız gerekiyordu, iki yıl oldu” dedi Šlachta.

Güvenliğe gelince, hareket Çek Cumhuriyeti topraklarında sistematik kontroller getirmek istiyor. Ayrıca yabancıların yasa dışı çalıştırılmamasını sağlayacak bir koordinasyon kurumu oluşturmak istiyorlar.

Vlastimil Tlustý, 2006’dan 2007’ye kadar Mirek Topolánek’in azınlık hükümetinde ODS adına bakan olarak görev yaptı. Son yıllarda Tricolor hareketi için ekonomik danışmanlık yapmaktadır.

Tlustý, Seznam Zprávy sunucusuna, dışarıdan danışman olmadan önce bile Priesahy programı üzerinde çalıştığını, dolayısıyla hareketle hiçbir temel farklılığı olmadığını bildiğini söyledi.

“Seni orada bulamadım. Trikolora’da benzer bir görevdeyim ve tüm benzer kuruluşlara şunu söylüyorum: Şu anda yaşadığımız bu sefalete son vermek istiyorsanız, hoş geldiniz” dedi Seznam Zprávám’a. Harekete üye olmayacağını söylüyor.

Tlusty’nin arkasında birkaç dava var. Polisin müdahaleleri, dolaylı olarak, milenyumun başında kendisine bilgi sağladığı için mali bir ödül vermek isteyen vaftiz babası František Mrázek ile işbirliği yapmış olabileceğini ortaya çıkardı. Eski maliye bakanı bunu yalanladı.