Ellerini ve bacaklarını kaybettikten sonra, adam iş ve sosyal hizmette ulusal ödül kazanmak için %87 engelin üstesinden geldi | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Nagpur: Bugün, Jaisingh Chavan 300’den fazla çalışanı olan başarılı bir girişimcidir. Ancak 18 yıl boyunca evinden tek başına çıkamadı. Şimdi 42 yaşında olan Chavan, daha 18 aylıkken doktorların kötü muamelesi nedeniyle elleri ve bacakları hareketsiz hale geldiği için kalıcı olarak sakat kaldığını söyledi.
Chavan %87 engelli olmasına rağmen umudunu hiç kaybetmedi. Her şeye rağmen girişimci olma yolculuğunda, kendisi gibi diğer engelli insanlara yardım etmek için sosyal hizmet görevlisi oldu. Eğitimlerini tamamlamalarına, iş bulmalarına vb. yardımcı olur.
Çabalarının takdiri olarak, Birlik Sosyal Adalet ve Güçlendirme Bakanlığı onu Girişimcilik ve Sosyal Hizmet kategorisinde En İyi Divyangjan Ulusal Ödülü’ne seçti. Başkan Draupadi Murmu, ödülünü Dünya Engelliler Günü olarak kutlanan 3 Aralık’ta Delhi’de düzenlenecek bir mitingde takdim edecek. Ödül, 2 bin Rs nakit para ödülü, bir madalya ve bir sertifikadan oluşuyor.
Wardh Road yakınlarındaki Gajanan Nagar’ın bir sakini olan Chavan, genç yaşta Nagpur ve Jaipur’da çok sayıda ameliyat geçirdi, ancak hiçbiri pek yardımcı olmadı. El hareketi düzelirken, bacakları kalıcı olarak devre dışı kaldı.
Sadece akrabalarıyla iletişim kurabiliyordu. “Engelliliğim nedeniyle tüm hayatım karanlıkta geçti, ancak Yashwantrao Chavan Maharashtra Açık Üniversitesi’nden mezuniyetimi kardeşlerimin ve ebeveynlerimizin muazzam desteğiyle tamamladım.
“Hayatımdaki dönüm noktası, 1997-98’de Nagpur Municipal Corporation’dan (NMC) bir üç tekerlekli bisiklet aldığımda geldi. Evden ilk kez yalnız çıktım,” diyor artık otomatik tekerlekli sandalye kullanan Chavan.
Mütevazi bir aile geçmişinden gelen Chavan’ın babası, ona bir iş kurması için ilham verdi. “1999’da annemin adına deterjan üretim birimi kurdum. Ancak bu birim Mayıs 2010’da çıkan bir yangında harap oldu. Daha sonra Butibori’de endüstriyel petrol rafinerisi kurduk. Bugün, Ranjana Group of Industries’de 300’den fazla çalışana istihdam sağlıyoruz. Ürünlerimiz Delhi, Chhattisgarh, Madhya Pradesh, Odisha ve diğerleri gibi eyaletlerde satılıyor” dedi.
Chavan, engelli kişilerin kendi işlerini kurmaları için yer ayırması için NMC’ye bir talepte bulundu.