Eğitim süresi kıdem sayılmaz: Yargıtay | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

NAGPUR: Yüksek Mahkeme Çarşamba günü, eğitime giriş tarihinin kıdem amaçları için atanma tarihi olarak kabul edilmesi gerektiğini savunan doğrudan askere alınan orman koruyucu yardımcıları (ACF’ler) tarafından yapılan itirazı reddetti ve reddetti.
Karar, eyalet genelinde uzun süredir boş olan 85’ten fazla boş orman bekçisi (DFO) pozisyonunun, farklı departmanlardaki DFO’ların ikili liderliğini elinde bulunduran birkaç ACF ile doldurulmasının önünü açacak.
için işe alım yöntemi ACF görev iki yönlüdür: aday gösterme (doğrudan atama) ve terfi. Terfi yoluyla ACF’ye üye olanlar, terfi ettikleri günden itibaren görev alırlar ve doğrudan işe alımlar gibi iki yıllık ACF eğitimini ve bir yıllık saha eğitimini tamamlamaları gerekmez.
ACF gönderisi, DFO’nun gönderisi için besleme kutusudur. 5. kurala göre Maharashtra Orman Hizmeti (MFS), ACF adaylığı 50:50 doğrudan işe alım ve terfi oranındadır. SC’deki temyiz edenler, 2016’da doğrudan ACF olarak atandı. 2014 yılında işe alındılar ve eğitim görüyorlar. Katılımcılar 2014 yılında doğrudan ACF pozisyonuna terfi ettiler.
Çatışma, doğrudan atanan ACF’lerin Mumbai’deki Maharashtra İdari Mahkemesine (MAT) taşınması ve eğitime katılma tarihlerinin atanma tarihi olmasını istemesiyle 2015 yılında başladı. Bu uygulamaya izin verilir MAT. Devlet bu karara karşı inceleme talebinde bulundu, ancak reddedildi.
Ardından MAT kararına istinaden hükümet 14 Ağustos 2018’deki eğitime katılım tarihini kıdem atama tarihi olarak belirlemiş ve ACF listesinin geçici kıdem listesi Ocak 2019’da yayınlanmıştır. Böylece 2016 yılında doğrudan ACF’ler son sınıflar olarak atandı ve 2014-15’te ACF haline gelen promosyonlar aşağıya yerleştirildi.
Terfi ettirilen ACF’ler, avukatları aracılığıyla hükümetin kararına itiraz etti Mahesh Bharaswadkar ve Aurangabad yüksek mahkemesindeki davayı Nisan 2021’de kazandı. Ancak doğrudan ACF’ler, yüksek mahkemenin kararına üst mahkemede itiraz etti ve 15 Mart’ta SC, davada sanık olan terfi eden ACF’ler lehine karar verdi.
Terfi ettirilen ACF’lerin argümanı, 1998 MFS Kurallarına, daha spesifik olarak, “Aday gösterme yoluyla göreve atanan bir kişi, iki yıllık ACF eğitimi ve bir yıllık saha eğitimi dahil olmak üzere üç yıl süreyle gözetim altında olacaktır” diyen Kural 6’ya dayanıyordu. PCCF tarafından kararlaştırıldığı gibi.
Ek olarak, 1998 Kurallarının 3(b) Kuralı şöyle der: “ACF pozisyonuna atama, MPSC tarafından yapılan rekabetçi sınavın sonucuna dayalı olarak ACF eğitim kursu için seçilen adaylar arasından aday gösterilerek yapılır. zaman zaman bu amaçla konulan kurallara uyarlar ve eğitimleri başarı ile tamamlarlar.
Davalıların avukatı ayrıca, 1984 Kurallarının 2. Kuralındaki uyarının şu şekilde olduğunu savundu: “Şu koşulla ki, doğrudan ACF’ler olarak atanan kişiler söz konusu olduğunda, varsa, uzatılmış deneme süresi de dahil olmak üzere, eğitim ve denetimli serbestlik için harcanan süre, gereken hizmet süresinden sayılır.