Doktor UGC’yi müfredata orak hücre eklemeye ikna etti | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

NAGPUR: Bu haftanın başlarında, Üniversite Ödenek Komisyonu (UGC), genç nesil arasında farkındalık ve önleme oluşturmak için yüksek öğretim kurumlarından (HEI) müfredatlarına orak hücre hastalığı (SCD) hakkında bir bölüm eklemelerini istedi. Bu değişikliğin arkasındaki adamı neredeyse kimse bilmiyor. o Dr Ramesh Kathre Gadchiroli bölgesindeki Kurkheda’dan.
Dr. Bir homeopat ve ‘Arogyadham Sosyal Organizasyonu’nun kurucusu ve başkanı olan Katre, son 20 yıldır orak hücre bilgilerini okulların ve kolejlerin müfredatına eklemek için kampanya yürütüyor çünkü herhangi bir uzman gibi, yalnızca eğitim ve farkındalığın önleyebileceğine inanıyor. Bu hastalık. Orak hücre hastalığının yaygınlığının yüksek olduğu 15 eyaletin eğitim ve sağlık bakanlıklarına ve ayrıca merkezi hükümete 350’den fazla mektup yazdı, 750 e-posta gönderdi.
Sonunda azim meyvesini verdi ve Birlik Bakanı Nitin Gadkari’den gelen mektupları UGC’den olumlu bir yanıt aldı. “UGC’nin bu emri vermesinden memnunum. Umarım, Nagpur Üniversitesi de dahil olmak üzere tüm merkezi üniversiteler müfredatlarında orak hücre hastalığı ile ilgili bir bölüm içerecektir. Öğrenciler orak hücre hastalığından haberdar edilirse ve iki taşıyıcı arasındaki evliliklerden kaçınılırsa, hastalık önümüzdeki 20 yıl içinde sona erebilir’ dedi.
2017’de Dr. Katre, Maharashtra Eyaleti Eğitim Departmanının IX. sınıf müfredatına orak hücre hastalığı hakkında bir bölüm eklemesini ayarlamıştı. “Eyalet kurulunun sınıf IX bilim ve teknoloji ders kitabında orak hücre hastalığıyla ilgili bir bölüm var. Ancak üniversite müfredatında daha ayrıntılı bir bölüm olması konusunda ısrar ettim çünkü evlenebilecek yaştaki öğrencilerin hastalığın ciddiyetini anlaması gerekiyor” dedi.
“Gadkariji’ye orak hücre ittifakı pozisyonunda yaklaşıp mektubumu ona verdiğimde, o mektubu kendi ön yazısıyla eğitim ve sağlık bakanlarına iletmeyi amaç edindi. Bu benim işime yaradı” dedi. UGC mektubuna göre, bu bölüm müfredatın bir parçası olarak orak hücreli aneminin önlenmesinin yanı sıra nedenleri, tedavisi, kalıtım modeli ve test yöntemlerini içerecektir.