Değişiklik kazandı. Arjantin’in yeni başkanı sağcı ekonomist Javier Milei olacak

HakikaT

Global Mod
Global Mod
51 yaşındaki Massa, yerel saatle (Pazartesi gecesi SE) Pazar akşamı hayranlarına Eus Milei’nin kendisini tebrik ettiğini ve ona iyi bir baba dilediğini, çünkü kendisinin Arjantin halkının önümüzdeki üç yıl için seçtiği başkan olduğunu söyledi. . El Clarn’a göre onun sözleri Mileia’nın destekçileri arasında büyük bir hayranlıkla karşılandı.


Bunlar aynı zamanda seçim bölgelerinin yüzde 87’sinden alınan yüzüncü oyların ön sonuçlarıyla da doğrulandı; buna göre Milei’nin yüzde 56’ya 44 oranında net bir sıçrama kazanması gerekiyordu.


Anavatan hükümetinin Peronist Birliği’nin temsilcisi Massa, Ocak ayındaki ilk tur oylamada Mileia’yı yüzde yedi puan farkla yendi.


Arjantin medyası, seçime giden süreci devamlılığı temsil eden bir aday ile temel bir değişim olarak görülen Miley arasındaki siyasi bir mücadele olarak gördü.


Yabancı ajansların aşırı sağcı, özgürlükçü, radikal ve sağcı popülist olarak tanımladığı Milei, yurt içi peso’nun ABD doları ile değiştirilmesi veya merkez bankasının lağvedilmesi de dahil olmak üzere devrim niteliğinde ekonomik adımlar sözü verdi.


Arjantin seçimlere ekonomik olarak terli bir atmosferde girdi. Son aylarda enflasyon yüzde 140 civarında seyrederken, yoksulluk sınırı da yüzde 40’a yükseldi.


Yerel saatle öğlen (16:00 GD) itibariyle seçmenlerin yüzde 30’u oy kullanmıştı; bu oran, seçimin ilk turuyla karşılaştırılabilir bir orandı. Arjantin’de 18 ila 69 yaş arasındaki seçmenlerin oy kullanması zorunludur, ancak gerçekte bu yaş kategorisinde bile nüfus oy kullanma hakkına sahip değildir.


Seçim süreci sorunsuz geçti. Bu hafta Milei’nin Svoboda projes partisi, Massa’nın yüzde 37 oyla kazandığı ve Milei’nin yüzde 30 oyla ikinci olduğu ilk turda yaygın dolandırıcılık hakkında yazdığı bir metin yayınladı.


Biz memnunuz. Düzen karşıtı aday olarak bilinen Milei, kendilerine yönelik korku kampanyasına ve karalama kampanyasına rağmen harika bir iş çıkardık dedi. Massa, Arjantin’in gelecekte nasıl bir ülke olacağını seçimlerin belirleyeceğini söyledi.


Daha az kötülüğün seçimiEl Paso’ya göre, Buenos Aires’te 1000 seçmenin Mileia için bir torba oy pusulası çaldığı bir başka olay daha kaydedildi. Arjantin’de partiler ve adaylar oy pusulalarını kendileri basıp sandık merkezlerine teslim ediyorlar.


Svoboda seçimlerden hemen önce ilerleme kaydediyor ancak eleştirmenler bunun çok az bir katkı sağladığını söylüyor. Parti, ilk turda bile kartların kaybolması veya birisinin onları çalması nedeniyle parayı tüketti. Onları seçim günü tükenme riski bulunan sandık merkezine götürmek istiyor.


Kendisini anarko-kapitalist olarak nitelendiren, piyasanın radikal bir destekçisi olan ve devleti reddeden Milea, ekonomik sıkıntılara radikal bir reçete sunuyor.


Milei, hükümet harcamalarını kısma ve yerel para birimi olan pesoyu ABD doları ile değiştirme sözü veriyor. Massa, daha güçlü bir diyetin destekçisi ve çorba tariflerinin yoksullar ve orta sınıf için zor olacağı konusunda uyarıyor.


Reuters ajansının haberine göre bazı Arjantinliler, bir yandan mevcut ekonomik kriz nedeniyle Massa’ya kızarken, diğer yandan Miley’nin sancılı ekonomik reformlarından endişe ederken, daha az kötünün tercihi olarak oy veriyor.