D2’de iki otobüs çarpıştı. 76 kişi yaralandı, arazi yıkıldı

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Kaza, Rebeovic yakınlarında Brno istikametinde 3. kilometrede meydana geldi. Otobüslerden birinin önünde yere düşen şahıs, itfaiye ekiplerince cesedi çıkarıldı.

Toplamda biri çıkış olmak üzere 77 kişi bulduk, 30 kişi yaralandı. Güney Moravya Bölgesi Sağlık ve Güvenlik Hizmetlerinin trafik ve basın müfettişi Luk Dvoek, iDNES.cz’ye verdiği demeçte, yaralıların hayatlarının tehlikede olduğunu söyledi. 62 kişi orta ve hafif sıyrıklarla yaralandı. Stresliydi, yaralananların sayısı kurtarılanların sayısı değildi, personel için zordu.

Polis, Beclav yönünde seyahat eden insanlara Modica çıkışında yoldan ayrılmalarını ve Rajhrad ve Bluina boyunca D2’ye devam etmelerini tavsiye etti. Brno istikametinde de aynı güzergahı takip etmek mümkündü. Alternatif olarak, köpek Mnn ve Chrlice’yi Brno’ya getirebilirsiniz.

Üç hava kurtarma hizmeti dahil olmak üzere şehre 26 giriş yolumuz var. Güney Moravya Bölgesi dergisi editörü Hana Albrechtov, bize diğer bölgeler olan Vysoina ve Olomouc’ta da yardım edin, dedi.

Kurtarıcılar travma paketini etkinleştirdi, bu da yaralı hastanın kurtarılması için gerekli faaliyetlerin hemen etkinleştirildiği anlamına geliyor. Albrechtov, Brno hastanelerinde, Beclav, Vykov ve Ivanice hastanelerinde travma ekibinin faaliyete geçirildiğini ve Olomouc ve Hradec Krlov’daki fakülte hastanelerinin de bilgilendirildiğini öğrendi. Yaralanmalar arasında kırıklar ve açık yaralar vardı. Saat 17:45’te köprüye yapılan saldırıda hayatını kaybettiğini, tüm yaralıların Güney Moravya hastanelerine nakledildiğini, bölgeden kimseyi göndermeye gerek olmadığını söyledi.

Yaralılar, Brno ve çevresindeki tüm ücretsiz hastanelere, yani Brno Fakülte Hastanesi, Razov Hastanesi ve St. Anna Fakülte Hastanesine götürüldü. Acil servis ayrıca, kazayla ilgisi olmayan tıbbi durumları olan hastalar için acil servislerin hazır bulunması çağrısında bulundu. Yarasız olarak kurtarılan kişiler itfaiye tarafından Brno’ya götürüldü.

Birkaç sabah içtik. Entübe edilmiş bir hasta onlara uçakla götürüldü ve birkaç ambulans da geldi. Durum her an değişir. Brno Üniversite Hastanesi sözcüsü Veronika Plach, durumla ilgili bilgi alır almaz hemen birkaç ekip topladık ve hastayı hastaneye gönderdik dedi.

İki hasta da helikopterle St. Anne’deki Fakülte Hastanesine nakledildi. İkisi de tehlikede değil. Hastane sözcüsü Ji Erlebach, onlara bir helikopter gönderdiğini bildirdi. Üniteye göre, bacak ameliyatı geçiren hasta da eklendi.

kalp krizi geçirebilirdi

Güney Moravya polisi sözcüsü Bohumil Malek’e göre, kaza mahallinde kaos yaşandı. Kurtarma ekipleri işbirliği yapmalı, yaralıların izlerini toplayacak ve gönderecekler. Polisin şu anda enkazın güvenliğine odaklandığını, ardından arama çalışmalarının başlayacağını söyledi.

iDNES.cz kaynağı, polis raporunun versiyonlarından birine göre, kişilerden birinin kalp krizi gibi tıbbi bir durumu olabileceğini söyledi.

Polis sözcülerinden David Chaloupka, güvenli sokağı temizlemek için fikirlere başvurdu. Ambulansları bulup yaralıları alsınlar diye, her şey yolunda gitsin diye. Büyük bir sütun var. Sorunlar aptallarla izole edilmez, ancak birisinin kafası karışabilir. Chaloupka, “Öyleyse onlardan sebat etmelerini isteyelim, çünkü yaralılara ulaşmak için gerçekten yardıma ihtiyaç var” dedi.

Pileh vuruşları da tıkandı

Flixbus firmasına ait kaza yapan otobüslerden birinde 35 kişi ve iki salak vardı. Onun adına konuşan Tom Bernek, Maarsk’tan geldiğini belirtti. Bernek, ulaşabildiğimiz bilgilere göre otobüsümüze arkadan başka bir otobüsün çarptığını söyledi. Flixbus otobüsü, otomobilin yaklaşık bir inçine ulaşan cam dökülmesi nedeniyle hasar gördü.

iDNES.cz bilgilerine göre, otobüsün türü, diğer faaliyetlerin yanı sıra tek araba ile uzun mesafe taşımacılığı da yapan bir şirkete aitti.

Güney Moravya valisi Jan Grolich (KDU-SL), Çek televizyonuna otobüslerden birinde yabancıların, muhtemelen Hintlilerin oturduğunu söyledi.

İtfaiyeye temizlik pasarında yardım edin. Bir tür sersemletici alarmdan kaçınılır. Şehre bir psikolog göndereceğiz, Twitter’dan bilgi verdiler.

Bir kurtarma helikopteri ve polis, yaklaşık üç beş itfaiye aracı ve sayısız ambulans var. Uzun zaman alacak, kişilerden biri telefonda durumu Rdio Impuls için anlattı.

Yaklaşık yüz metre arkalarındaydım ve tek görebildiğim, birbirlerine çarptıklarında koca bir bulut ve gümbürtüydü. Yaptım, sonra tepki verecek zamanım oldu. Yeleğimi ve süt şişemi çıkarıp onları takip ettim. Sonra kurtardılar. Rumec vardı iDNES.cz dedi teklif verdi.

Kazadan bir şey göremedim ama bütün arabaların ışıkları yanmıştı, orta şerit boştu. Ardından annelerin olduğu bir otomobil arka arkaya geçti, MF DNES kadının otomobille birlikte konvoya takıldığını bildirdi. Buraya gel, sıcak dayanılmaz. Çelişkili bir şekilde, ev sadece birkaç dakika uzaklıktadır.

Beclav yönünde, Modica çıkışında yoldan ayrıldılar ve Rajhrad ve Bluina boyunca D2’ye devam ettiler. Brno yönünde, döngü aynı rota boyunca ilerledi, alternatif bir rota, köpek Mnn ve Chrlice tarafından Brno’ya gitmekti.

MF DNES muhabirine göre, Brno’da ana yollar bile tıkanmıştı, örneğin Prag’dan Ostrava’ya giden D1 veya Mikulov yönündeki Vdesk caddesi. Öğleden sonraki telaş da duruma yardımcı olmadı.

Başbakan Petr Fiala kazayı büyük bir talihsizlik ilan etti. Tüm yaralıları düşünüyorum ve hayatını kaybeden fikrin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Hızlı cevap için çok teşekkür ederim. Fiala Twitter’da, Slovakya’nın savunma güçlerinin ihtiyaç halinde yardıma hazır olduğunu bana doğrulayan Slovakya Başbakanı Udovid Dor ile her şeyi konuştum.

On yedi saat bok

Geçmişte de 2019’da Brno’nun Kenov Caddesi’nde meydana gelen bir troleybüs ve tramvayın karıştığı kazalardan sonra düzinelerce insan yaralandı. O yıl, Vdesk Caddesi’nde Brno yönünde bir kamyon ve otobüsün karıştığı kazada bir kadın öldü ve birkaç kişi yaralandı.

Djinch eska’daki ilk toplu kaza on beş yıl önce ehoova yakınlarındaki D1 otoyolunda meydana geldi. 20 Mart 2008’de polis burada 93 kaza gördü, kurtarıcılar 30 yaralıya müdahale etti ve toplam maliyet 28 milyon kronu buldu.

Sabah saat ondan kısa bir süre sonra Jihlava na Vysoin yakınlarında yoğun bir şekilde kar yağmaya başladı. D1’e birkaç santimetre kar düştü ve birkaç dakika sonra Prag yönünde 102. kilometrede ilk arabalar bozuldu. Görüş mesafesinin düşük olduğu karda toplam 231 araç birbirine çarptı. Yol açıldı ve yedi uzun saatten sonra. 91 ile 134. kilometreler arasında kapalıydı. Polis tahminlerine göre kamplarda 20.000 kişi tutuklandı.

n’ye göre kazanın nedeni, gece saatlerinde araçların yüksek hızı ve yetersiz güvenlik mesafesi. Mahkeme sekiz kişiyi suçlu buldu, ancak yalnızca bir kişi saldırı ile suçlandı. Jihlav Bölge Mahkemesi, Ivanice’den Miroslav Fiala’yı suçlu buldu, ancak cezadan feragat edildi.

Haritalar © SHOCart ve OpenStreetMap’in yazarı tarafından sağlanmaktadır. SHOCart şirketi, geleneksel bir turist ve bisiklet haritaları ve atlas yayıncısıdır. üzerinde şeyler www.shocart.cz