Chandrapur’daki Chanda modelinde hayata uygun iyileşmiş cüzzamlı hastalar | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

NAGPUR: Eşsiz bir girişimde, Chandrapur Sağlık Hizmetleri Müdür Yardımcısı (ADHSleporsy) ve Bölge Sağlık Bürosu (DHO), iyileşenlere mesleki eğitim sağlamak için Anandwan’dan Mahrogi Seva Samiti ile ortaklık kurdu. cüzzam hastaları.
Zilla Parishad’ın sponsor olduğu Chandrapur Kapsamlı Sağlık Paketi Modeli kapsamında, iyileşen 11 hastadan oluşan ilk gruba yalnızca çeşitli mesleklerde eğitim verilmedi, aynı zamanda üretken yaşamları boyunca para kazanmaya başlamalarını sağlamak için kitler de verildi.
İyileşen 11 hasta, derece I ve derece II malformasyonlara sahipti ve altı aydan bir yıla kadar değişen bir süre boyunca fizik tedaviden rekonstrüksiyon cerrahisine kadar tedavi gerektirdi. ADHS Dr. Sandip Gedam. Şimdiye kadar, yetkililer esas olarak RFT’ye (tedavi muafiyeti) odaklandılar.
Multibakiller (MB) hastalar – enfeksiyöz – 12 aylık bir tedavi süreci gerektirir ve paucibaciller (PB) – enfeksiyöz olmayan aşama – 6 aylık bir tedavi gerektirir. Cüzzam hastalarının önlenmesi ve tedavisi, yıl boyunca takip, ilaç dağıtımı ve yeniden yapılanma operasyonlarının kurulmasını içerir. Chandrapur, son 10 yılda 13.000’den fazla cüzzam hastası kaydetti.
Bunların arasında 1.174’ünde derece I veya II malformasyonlar vardı, ancak bu mali yıl tedavilerini tamamladı. “11 stajyer, 67 derece II hasta arasındaydı ve ameliyat olması gerekiyordu. Bu 11’inde bir çeşit deformite vardı ve rehabilite edildi. 1.174 hastanın çoğunluğunda yalnızca tipik cüzzam yamaları tespit edildi. Bu kurs için yalnızca 2. Derecenin önceliği vardır,” diyor Dr. Gedam.
22-28 yaş grubundaydılar ve antrenmana katılmaya hak kazandılar. “Hastaların geri kalanı yaşlıydı veya hiç ilgi göstermiyordu. Altı erkek elektrikçi olarak eğitim gördü, ikisi ticarete atıldı ve iki kız terzi olmayı öğrendi. Bir kız terzilik biliyordu, bu yüzden DTP becerilerini öğrendi” diyor Dr Gedam.
Dr. Gedam ve DHO Dr. Rajkumar Gehlot, iyi donanımlı bir merkez olan Anandwan’da iyileşen 11 hastayı eğitme önerisiyle ZP CEO’su Vivek Johnson’a başvurdu. Anandwan’ın bakıcısı Pallavi Amte ve Anandwan Hastanesi başkanı Dr. Vijay Pol hastalara destek oldu. ZP yaklaşık 8 lakh teslim etti. Devlet ayrıca 8.000 ücret ödüyor.