Chanda’nın ‘bambu hanımı’ WB’de rakhi dersleri veriyor | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

Nagpur: Sanatsal bambu yapımı rakhilerini yurt dışına götürerek ve ayrıca bir bambu QR kodu icat ederek kendine bir niş oluşturan Chandrapur gecekondu mahallesinden bir ev hanımı olan Meenakshi Walke, şimdi Batı Bengal’de nasıl rakhi yapılacağına dair dersler veriyor.
Walke, Nawapara Laxminarayan Khadi-O-Gramonayan Mahila Sanstha, Birbhum için çalışan yaklaşık 360 bambu ustasını eğitmek üzere davet edildi. ‘Maharashtra’nın bambu hanımı’ olarak bilinen Walke, ürün tasarımı ve bitirme konusunda ipuçları veriyor.
Sanstha’nın İcra Direktörü Jhuma Chatterjee, “Kuruluşumuz son 30 yıldır çeşitli bambu yapımı ürünleri ve el sanatlarını tanıtıyor ve üretiyor. İnsanları güçlendirmek için muazzam bir potansiyele sahiptir. Walke’nin bizimle olmasından dolayı çok mutluyuz. Eğitim 15 gün sürüyor.”
Chatterjee, Walke’nin adının kendisine tanıdığı bilim adamlarından biri tarafından anıldığını söyledi. “Bambu rakı yaparken bitirme becerilerini öğrenmesi için onu Birbhum’a davet ettim. Toplumumuz, alt tabakadan sanatçıların bambu sanatı aracılığıyla serbest meslek sahibi olmalarına yardımcı oluyor,” dedi Chatterjee.
Walke muhtemelen sahada yerel sanatçıları eğitmek için Birbhum kabile kuşağına ulaşan tek kadın. Daha önce, Maharashtra’nın beş bölgesinden 250 kadına ek olarak Gadchiroli’de 25 kabile genci ve Palghar’da kadınları eğitmişti. Jharkhand, Arunaçal Pradeş, Chhattisgarh, Jharkhand ve Gujarat’ta benzer eğitim atölyeleri düzenlemeyi planlıyor.
“Amacım, çevre dostu bambuyu teşvik ederek kadınların güçlenmesini teşvik etmek. Artık erkek egemen bir burç değil” diyor Walke.
Walke ayrıca başlangıç girişimi için 2018 Ulusal Nari Shakti Ödülü’nü aldı. 2019 yılında, geleneksel bambu zanaatkârları olan Burad topluluğunun kadınları tarafından da katkılarından dolayı tebrik edildi.
2021’de Dünya Kadınlar Günü’nde Hint-Kanada Sanat ve Kültür Topluluğu, Walke’a sanal olarak ‘Kadın Kahraman Ödülü’ verdi.