CBSE, okul öncesi eğitimi güçlendirmek için NCF-FS’yi tanıttı

ManK

New member

kaydeden Aditya Wadhawan
CBSE, tüm üye okulları tarafından geliştirilen Temel Aşama için 2022 Ulusal Müfredat Çerçevesini (NCF-FS) benimsemeye yönlendirmiştir. Ulusal Eğitim Araştırmaları Konseyi ve eğitim (NCERT) Ekim 2022’de tanıtıldı. Etrafında NCF-FSokullar üç yıllık okul-öncesi eğitimi, yani beş yıllık ilköğretimi başlatmak zorunda kalacaklardır.
Kreş ve KG’ye ek olarak kreş düzeyinde bir sınıf daha eklenmeli, temel düzeyde ise I. ve II. sınıflar yer alacaktır. Halihazırda anaokulu sınıfları olan okullar, daha düşük bir KG uygulama sürecindedir. Devlet Okulları ve Kendriya Vidyalayas, I. Sınıfta eğitim vermeye başlar başlamaz üç Anaokulu sınıfını da tanıtacak.
Education Times ile yapılan görüşmede, Yusuf Emmanuel, Direktör (Akademik), CBSE şöyle diyor: “NCF-FS 2022’de belirtilen hedeflere ulaşmak için okullara yeni beş yıllık erken çocukluk eğitim yapısını takip etmeleri ve üç yıl Balvatika veya Anaokulu dersleri almaları tavsiye edildi. Balvatika sınıflarında okullar, öğrencilerde merak unsuru oluşturacak etkinlik temelli oyun yöntemlerini uygulayacaklardı. Balvatika sınıflarında da öğrencilerin sağlık, hijyen, beslenme vb. Erken sınıflarda böyle bir şefkatli yaklaşım benimsenirse, sonraki yıllarda öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal alanları güçlenir.”
“Ayrıca öğretmenlere Balvatika veya anaokulu dersleri vermeleri için gerekli eğitimlerle desteklenecekti. NCERT, deneyimsel ve eğlenceli öğrenmeyi teşvik etmek için anaokulu öğretimine yönelik kaynak materyal olan ‘Jadui Pitara’yı yayınladı,” diye ekledi Emmanuel.
“Sınıf I ve II için yeni ders kitapları da NCERT tarafından NCF-FS”, Emmanuel’i bilgilendirir.
Sudha AcharyaUlusal Aşamalı Okullar Konferansı başkanı, “CBSE, NCF bir sonraki akademik dönemden itibaren 3-6 yaş grubundaki öğrencilerin örgün eğitim sistemine kazandırılması. Bu, öğrencilerin bütünsel gelişiminin, oyun temelli, sorgulamaya dayalı ve etkinlik temelli pedagoji yoluyla öğretileceği gibi gerçekleşmesini sağlayacaktır. Ayrıca Jadui-Pitara sınıflarda sihir yaratacak.”